Jump to content

Γεια σας παιδιά!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους αστροπαρατηρητές!

 

Είμαι η Άννα, 31 χρονών, από Γέρακα Αττικής! (σαν αγγελία το ξεκίνησα... :roll: )

 

Περιττό να σας μιλήσω για την αγάπη μου για τους ουρανούς, αφού είμαι σίγουρη ότι την μοιραζόμαστε όλοι στην παρέα :mrgreen:

 

Είμαι ακόμα στα πρώτα - πρώτα βήματα....Μελέτησα το "NightWatch" του Dickinson, θυμήθηκα τα κυάλια που είχα από μικρή, και πήρα τα βουνά για πρώτη φορά αυτό το σκ...

 

Και ναι!!! Βρήκα τον αστερισμό του Ωρίωνα και την Μικρή Άρκτο - περιττό να σας πω ότι ενθουσιάστηκα τόσο που τα αναγνώρισα λες και τα ανακάλυψα πρώτη.....(τώρα νιώσατε άσχημα που δεν τα έχετε εντοπίσει τόσο καιρό και περιμένατε την αφεντιά μου.... :P)!

 

Επειδή θέλω πρώτα να εξοικιωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα με τον ουρανό, θα παίρνω τα βουνά για κάμποσο διάστημα (όσο χρειαστεί...), προτού προχωρήσω στην αγορά τηλεσκοπίου... Προς το παρόν η Πεντέλη αποτελεί το "καταφύγιό" μου, οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο μέρος στο βουνό με όσο το δυνατό λιγότερη φωτορύπανση....

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να ευχηθώ σε όλους μας καθαρούς ουρανούς! (Αυτό δεν εύχονται οι ερασιτέχνες αστρονόμοι μεταξύ τους, ε? :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλως ηλθες Αννα.

εχει πολλα θεματα να διαβασεις εδω στο φορουμ πριν προχωρησεις σε αγορα τηλεσκοπιου.

κατεβασε και αυτο http://www.stellarium.org/el/

το ξεκινας πολυ καλα με κιαλια και στο βουνο οσο μπορεις να πηγαινεις. εαν τα κιαλια σου προσφερουν μεγαλη μεγενθυση θα μπορεσεις να διακρινεις τους δακτυλιους του Κρονου!

και καθαρους ουρανους!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή και καθαρούς ουρανούς. :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrocapturing.eu/spots.html

 

Η παραπάνω σελίδα του φίλου ziorange θα σε βοηθήσει. Κάνε κλικ πάνω στα μπλε σημαδακια για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Καλές παρατηρήσεις.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης