Jump to content

Κατασκευή Ηλιακού Φίλτρου & Piggy Bag για Γερμ. στήριξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εικόνα φαίνονται και οι 2 πατέντες που σκέφτηκα.

1) Το ηλιακό φίλτρο είναι ένα τελάρο ξύλινο από αυτό που είχαν οι μανάδες μας για να κάνουν τα εργόχειρα τους κόστος 2€ το φίλτρο είναι της Baader ND 5 και χρησιμοποίησα κριξ κράτσ για να το κολλάω στον σωλήνα στον οποίον περνάω πάλι με κριτσ κρατσ ένα λαιμό (δεν ξέρω πώς τα λένε) οπότε είναι εύκολο για να το χρησιμοποιήσει κάποιος και σε άλλο τηλεσκόπιο.

Με τον ίδιο τρόπο έχω κατασκευάσει και Hartmann mask αλλά χωρίς τα κριτσ κρατσ, χρησιμοποιώ το ένα κολάρο από τα δύο στο ξύλινο τελάρο και μάλιστα αυτό που έχει την βίδα για το τέντωμα οπότε χαλαρώνω την βίδα και σφηνώνει άψογα μπροστά στο τηλεσκόπιο.

 

2) Στην εικόνα φαίνεται και πώς σκέφτηκα για να μπορώ να κάνω piggy bag χωρίς να αγοράσω ειδική στήριξη, απλούστατα βρήκα αυτήν την βίδα που βλέπετε στην φωτογραφία και την βίδωσα εκεί που βιδώνει η βίδα στο ένα αντίβαρο. Το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά προχθές στην έκλειψη δεν εμφάνισα το φιλμ ακόμη μόλις το εμφανίσω θα σας πω τα αποτελέσματα.

1044907930_PiggyBag.jpg.56d76d16198baac4953fc794ece3a23c.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

πολύ καλή ιδέα το κολλάρο και μεγάλη τύχη να ταιριάζει καλά. Υποθέτω βέβαια ότι αν δεν βρίσκει κανείς τη σωστή διάμετρο (υπάρχουν διάφορες; ), μπορεί να πάρει ένα μεγαλύτερο και να το μικρίνει λίγο κόβοντας στο ένα άκρο και επανατοποθετώντας το κούμπωμα. Γίνεται;

 

Φίλε Vegan,

 

η πολική ευθυγράμιση είναι κοινή για τηλεσκόπιο και φ. μηχανή αφού περιστρέφονται με τον ίδιο άξονα. Η φ. μηχανή όμως δεν χρειάζεται καθόλου να είναι ευθυγραμμισμένη με το τηλεσκόπιο. Μπορεί να κοιτάζει θεωρητικά οπουδήποτε αλλού. Απλά στην πράξη, καλό είναι να κοιτάζουν στην ίδια περίπου περιοχή του ουρανού, ώστε τα σφάλματα ύψους λόγω ατμοσφαιρικής διάθλασης να είναι κοινά για τηλεσκόπιο και φωτογραφική μηχανή.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kalispera stefane,

 

Aplos leo mipos exei problima giati i piso meria tis mixanis den einai epipedi(o aksonas pou pernaei ap ti mixani den einai entelos kathetos me ti basi)

Mallon empiptei stin proti mou erotisi peri statherotitas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά προκειμένου για ηλιακές παρατηρήσεις όπου το εισερχόμενο φως είναι εκ των πραγματων πολύ, χρειάζεται να χαλάσουμε τόσο πολύ φίλτρο; Δεν θα αρκούσε ένας μικρότερου εμβαδού κύκλος, που να καλύπτει το μικρό καπάκι που έχει στην μέση το μεγάλο;

Εγώ με το διοπτρικό μου τουλάχιστον αυτό έκανα και δουλεύει περίφημα.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά προκειμένου για ηλιακές παρατηρήσεις όπου το εισερχόμενο φως είναι εκ των πραγματων πολύ, χρειάζεται να χαλάσουμε τόσο πολύ φίλτρο; Δεν θα αρκούσε ένας μικρότερου εμβαδού κύκλος, που να καλύπτει το μικρό καπάκι που έχει στην μέση το μεγάλο;

Εγώ με το διοπτρικό μου τουλάχιστον αυτό έκανα και δουλεύει περίφημα.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

πολύ καλή ιδέα το κολλάρο και μεγάλη τύχη να ταιριάζει καλά. Υποθέτω βέβαια ότι αν δεν βρίσκει κανείς τη σωστή διάμετρο (υπάρχουν διάφορες; ), μπορεί να πάρει ένα μεγαλύτερο και να το μικρίνει λίγο κόβοντας στο ένα άκρο και επανατοποθετώντας το κούμπωμα. Γίνεται;

 

Φίλε Vegan,

 

η πολική ευθυγράμιση είναι κοινή για τηλεσκόπιο και φ. μηχανή αφού περιστρέφονται με τον ίδιο άξονα. Η φ. μηχανή όμως δεν χρειάζεται καθόλου να είναι ευθυγραμμισμένη με το τηλεσκόπιο. Μπορεί να κοιτάζει θεωρητικά οπουδήποτε αλλού. Απλά στην πράξη, καλό είναι να κοιτάζουν στην ίδια περίπου περιοχή του ουρανού, ώστε τα σφάλματα ύψους λόγω ατμοσφαιρικής διάθλασης να είναι κοινά για τηλεσκόπιο και φωτογραφική μηχανή.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Φίλε Στέφανε όντως μπορείς να το κόψεις το κολάρο και να το μικρύνεις βέβαια πιστεύω λίγο γιατί θα παραμορφωθεί το ξύλο , πάντως σε 8" δουλεύει άψογα. Τουλάχιστον στην πόλη μου έχει 2 μεγέθη 20cm και ένα ποιο μικρό ( δεν θυμάμαι διάσταση).

Εσύ τι διάμετρο έχεις?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά προκειμένου για ηλιακές παρατηρήσεις όπου το εισερχόμενο φως είναι εκ των πραγματων πολύ, χρειάζεται να χαλάσουμε τόσο πολύ φίλτρο; Δεν θα αρκούσε ένας μικρότερου εμβαδού κύκλος, που να καλύπτει το μικρό καπάκι που έχει στην μέση το μεγάλο;

Εγώ με το διοπτρικό μου τουλάχιστον αυτό έκανα και δουλεύει περίφημα.

 

Δεν το ξέρω αυτό!!! μπορεί και να έχεις δίκιο, ας μας βοηθήσει κάποιος !!! γιατί όντως ο Παύλος μπορεί να έχει δίκιο. Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι μια αμπελοσοφία που σκέφτηκα. Ο Ήλιος όντως έχει πολύ φως βέβαια το φίλτρο κόβει το 99...% ( δεν θυμάμαι) όπότε όταν θέλεις να δεις κηλίδες ίσως να χάνεις σε διακριτική ικανότητα και να μην μπορείς να δεις πολλές λεπτομέρειες. Αλλά πάντως τονίζω ότι μάλλον έχεις δίκιο, θέλει ψάξιμο.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kalispera stefane,

 

Aplos leo mipos exei problima giati i piso meria tis mixanis den einai epipedi(o aksonas pou pernaei ap ti mixani den einai entelos kathetos me ti basi)

Mallon empiptei stin proti mou erotisi peri statherotitas

 

Φίλε Vegan αναμένω σήμερα την εμφάνιση του φιλμ οπότε αν και ο Ήλιος θα είναι στίγμα στην φωτογραφία θα δω εάν όντως είναι στο κέντρο. Οπότε θα λυθεί η απορία μας.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως τον Ήλιο που έβγαλα τα πείρα εχθές και είναι σχεδόν στο κέντρο, άρα το σύστημα είναι εντάξει παιδιά!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης