Jump to content

Individual 152/900mm Rich Field Refractor


Yiannis76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_Individual-152-900mm-Rich-Field-Refractor---3--Crayford-Focuser.html

Ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή να αγοράσω ένα καινούργιο τηλεσκόπιο τόσο για πλανητική όσο και για DSO. Πάντα μου άρεσαν τα διοπτρικά. Θα ήθελα κάποιος που το έχει να μου δώσει πληροφορίες από την προσωπική του εμπειρία ή άπο άλλο μεγάλο διοπτρικό π.χ. Bresser Messier 152/760& 152/1200.

 

Ευχαριστώ.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα από τα δυο δεν ειναι κατάλληλο για πλανήτες. Ειδικά το πρώτο που θα βλέπεις το Δία σαν μια λευκή μπάλα σε βιολέ πεδίο από το πολύ χρωματικό σφάλμα. 6" αχρωματικό για να δουλεύει καλά με περιορισμένο χρωματικό σφάλμα πρέπει να είναι τουλάχιστον f/15 άντε f/12 σαν τελευταίος συμβιβασμός. Καλύτερα θα δεις με 8" νευτώνιο τους πλανήτες. Αυτά τα δυο είναι τηλεσκόπια ευρέως πεδίου και για χαμηλή ισχύ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6ιντσο f/8 της Skywatcher ή της Celestron είναι πολύ καλό για αυτό που θές. Στους πλανήτες έχουνε λίγο χρώμα αλλά όχι πολύ ώστε να εμποδίζει την παρτήρηση, το Celestron είναι πολύ δημοφιλές τηλεσκόπιο στην Αμερική αλλά και γενικά στον κόσμο, το Skywatcher είναι ουσιασικά το ίδιο. Θα χρειαστείς και μία καλή στήριξη να το αντέχει γιατί είναι μακρύ και πιό βαρύ από το f/6.

 

Υ.Γ: Μπορείς να πάρεις και ένα 5ιντσο ED το οποίο θα είναι μεν μια ίντσα μικρότερο αλλά θα σου δείξει φοβερό contrast και ευκρίνεια στην εικόνα και στους πλανήτες. Αλλιώς μετά αν δεν θες οπωσδήποτε διοπτρικο πάς και για κάποιο sct.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το ED κοστίζει πολύ περισσότερο. Για SC δεν με βλέπω για DSO ποιό πιστέυετε ότι είναι καλύτερο f/5 ή F/8 6'' ή μήπως καλύτερα σε 4,7? Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Σε νευτώνιο δεν θα ήθελα να πάω διότι το τηλεσκόπιο πρόκειται να μπεί σε μέρος όπου δεν βολεύει.

Με βλέπω κάποια στιγμή να πέρνω και ένα MC 127.

Έχω διαβάσει στο forum αρκετά καλές κριτικές για τα "κοντά" αχρωματικά διοπτρικά της Synta και της Bresser της TS το γνωρίζει κανείς διότι φαίνεται καλή περίπτωση για κοντό αχρωματικό. Ποιά η διαφορά ανάμεσα στον 2'' εστιαστή και στον 3'' όσων αφορά την παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το ED κοστίζει πολύ περισσότερο. Για SC δεν με βλέπω. Για DSO ποιό πιστέυετε ότι είναι καλύτερο f/5 ή F/8 6'' ή μήπως καλύτερα σε 4,7? Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Σε νευτώνιο δεν θα ήθελα να πάω διότι το τηλεσκόπιο πρόκειται να μπεί σε μέρος όπου δεν βολεύει.

Με βλέπω κάποια στιγμή να πέρνω και ένα MC 127.

Έχω διαβάσει στο forum αρκετά καλές κριτικές για τα "κοντά" αχρωματικά διοπτρικά της Synta και της Bresser της TS το γνωρίζει κανείς διότι φαίνεται καλή περίπτωση για κοντό αχρωματικό. Ποιά η διαφορά ανάμεσα στον 2'' εστιαστή και στον 3'' όσων αφορά την παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το ED κοστίζει πολύ περισσότερο. Για SC δεν με βλέπω. Για DSO ποιό πιστέυετε ότι είναι καλύτερο f/5 ή F/8 6'' ή μήπως καλύτερα σε 4,7? Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Σε νευτώνιο δεν θα ήθελα να πάω διότι το τηλεσκόπιο πρόκειται να μπεί σε μέρος όπου δεν βολεύει.

Με βλέπω κάποια στιγμή να πέρνω και ένα MC 127.

Έχω διαβάσει στο forum αρκετά καλές κριτικές για τα "κοντά" αχρωματικά διοπτρικά της Synta και της Bresser της TS το γνωρίζει κανείς διότι φαίνεται καλή περίπτωση για κοντό αχρωματικό. Ποιά η διαφορά ανάμεσα στον 2'' εστιαστή και στον 3'' όσων αφορά την παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το f/5 και f/6 είναι μόνο για μεγάλα πεδία και μικρές μεγεθύνσεις. Άν θές και λίγο μεγέθυνση στον στόχο χωρίς να χαλάει η εικόνα τότε το f/8.

 

Ο εστιαστής δεν παίζει κανένα ρόλο στην παρατήρηση αρκεί να είναι και 2".

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο που αξίζει την προσοχή σου είναι το VIXEN NeoAchro 140 Refractor .Το έχω χρησιμοποιήσει με πολύ καλά αποτελεσματα και με DSLR και web camera σε πλανητική.

http://www.vixenoptics.com/refractors/neo140.html

Ολα είναι ατμός ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο που αξίζει την προσοχή σου είναι το VIXEN NeoAchro 140 Refractor .Το έχω χρησιμοποιήσει με πολύ καλά αποτελεσματα και με DSLR και web camera σε πλανητική.

http://www.vixenoptics.com/refractors/neo140.html

 

Πολύ καλό αλλά και αυτό ξεφεύγει δυστυχώς οικονομικά.

Μάλλον θα περιμένω καμιά αγγελία για κανένα μεγάλο αχρωματικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης