Jump to content

Ερώτηση και Απορία περι Film


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα απο Χιούστον, :D

 

Εχω κατα καιρούς χρησιμοποιήσει διάφορα φίλμ για Αστροφωτογραφία. :)

 

Ποιό κατά την γνώμη σας είναι το καλύτερο φιλμ σε ανάληση και ποιότητα ακόμα και σε χρώμα για Αστροφωτογράφηση?

 

:? Συνήθως χρησιμοποιώ το Kodak Pro (100-800) ASA αναλόγος το αντικείμενο που θέλω να φωτογραφίσω.

 

--Ευχαριστώ--

 

Καθαροί Ουρανοί,

 

Σταύρος Ν.Μαλιαράκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα στο Houston.

Εγώ χρησιμοποιώ το φιλμ Fujicolor X-TRA 400 asa και έχει πολύ καλά αποτελέσματα (μπορείς να δεις φωτογραφίες στα "πορτρέτα του ουρανού").Πολύ καλό επίσης είναι το Sensia (slide) της ίδιας ετερείας.Γενικώς τα Fuji έχουν καλές αποδώσεις.

Πως είναι ο ουρανός εκεί;Καμιά φωτογραφία εκτόξευσης έχεις;

Καλή φωτογράφηση.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη,

 

Ευχαριστώ για την γνώμη :D

 

Ο ουρανός εδώ χάλια.

 

Γι'αυτό μετακομήζω αυτον τον Δεκέμβριο στην Αριζόνα.

 

(Arizona State University)

 

Ο ουρανός εκεί εναι πάρα πολυ σκοτεινός.

Θα έλεγα πιό σκοτεινός και απο το νησί απο όπου είμαι την Ρόδο, όπως και το πανεπιστήμιο έχει ενα απο τα καλύτερα προγράμματα Αστροφυσικής.

 

Στάυρος Μ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σταύρο είσαι πολύ τυχερός που μπορείς και μένεις σε τέτοια μέρη.Αφού είπες για αστροφυσική θα σου πω το αποθυμένο μου.Θέλω να σπουδάσω αστρονομία-αστροφυσική αλλα στην Ελλάδα μας δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο,παρά μόνο κάποια μαθήματα στο Πολυτεχνείο.Να σε ρωτήσω, μπορώ να μετακομίσω μαζί σου;(πλάκα κάνω) :D :lol:

Στείλε καμιά φωτογραφία του ουρανού όταν μετακομίσεις... :wink:

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δοκιμασει το Fuji superia 1600 για piggybacks και ειναι πολυ καλο!Γρηγορο και καλη ευαισθησια στο κοκκινο.

Σε αντιθεση με συμβουλες πολλων αστροφωτογραφων δεν συμπαθω τα slides προτιμω τα αρνητικα.Eιναι φτηνοτερα και πιο ευκολο να τα βρεις αφ ενος και αφ εταιρου αν σκαναρεις απευθειας το αρνητικο δεν παιζει ρολο το τι κανει το minilab.Το επεξεργαζεσαι οπως θελεις πριν το ανεβασεις στο web.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας.

 

Μπορώ να υποσχεθώ παναγιώτη οτι μόλις μετακομείσω θα στείλω καταπληκτικές φωτογραφίες.

 

Ήδη απο τώρα βρίσκομαι κάθε μέρα στο Google Maps και προσπαθώ να βρώ τα κατάλληλα μέρη για τέτοιες φωτογραφίες.

 

Σταυρος Μ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ δώστε κι'άλλες συμβουλές περι Φιλμ. :D

Όλλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες :D

 

--Ευχαριστώ--

 

Καθαροί Ουρανοί,

 

Σταύρος Μ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης