Jump to content

Αμμοθύελλα στον Άρη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω που ο Άρης πλησιάζει στην αντίθεσή του και μας δίνει εξαιρετικές ευκαιρίες για παρατήρηση, έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες αμμοθύελλες - μία στις 14/10/05 και μια μεγαλύτερη στις 17/10/2005.

Το 2001 μιά αμμοθύελλα κάλυψε νωρίς όλη τη σφαίρα του Άρη και η εποχή της αντίθεσής του δεν επέτρεψε παρατηρήσεις της επιφάνειάς του. Θα γίνει το ίδιο και τώρα; Ενδεχομένως, αλλά δεν είναι απαραίτητα και το πιθανότερο σενάριο. Ο χρόνος θα δείξει...

 

Περισσότερα: http://skyandtelescope.com/news/article_1617_1.asp

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

 

Ριξε μια ματια στη φωτογραφια εδω του Alan Friedman οπου υπαρχει μια καταπληκτικη συνγκριση: http://www.spaceweather.com/swpod2005/22oct05/friedman.jpg ..... και ποιο γενικα εδω: http://www.spaceweather.com/ .

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά σιγά η σκόνη επεκτείνεται αλλά αραιώνει.

Ελπίζω να μην έχουμε πλήρη κάλυψη του πλανήτη αν και τα πράγματα χειροτερεύουν μέρα με τη μέρα. Στη φωτό που σας στέλνω φαίνεται η αμμοθύελα σε όλο το δεξί χείλος να έχει εξαπλωθεί και στα δύο ημισφαίρια. Η περιοχή όμως αρχίζει να γίνεται αόρατη από την Ελλάδα λόγω της περιστροφής του Άρη προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Η λήψη έγινε 22 Οκτωβρίου 05:50 Θ.ω.ε.

22oct05CCDCap0095.jpg.3db60fdba489243bd169868fa6e3eb75.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο όρος "αμμοθύελλα" είναι μάλλον σωστότερο να αντικατασταθεί από τον όρο "θύελλα σκόνης" (dust-storm).

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρότι κι εγώ χρησιμοποίησα τον όρο "αμμοθύελλα", παρατηρώ ότι παντού στο αγγλόφωνο διαδίκτυο χρησιμοποιείται για τον Άρη το "dust-storm" κι όχι το "sand-storm" που επίσης υπάρχει σαν δόκιμος όρος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ooooooπςςς !!!

 

κατι μπηκε στο ματι μου με τοση θυελα.

 

εχθες που παρατηρουσα Αρη κατι μπηκε στο ματι μου

μετα απο επισταμενες εξετασεις στα εγκριτα χημεια πολων κρατων μελων της ESA και αλλων χημειων αλλων πλανητων κ γαλαξιων διαπιστωθηκε περαν αμφιβολιας οτι επροκειτο περι κόκου αργιλου...

 

ΥΓ μηπως να την πουμε αργιλοθύελα?)

 

ΥΓ2. συγχωρηστε με αλλα μετα απο τοσων ημερων αποχη (απο σας) εχω λαλησει..

 

(λαλώ, ελάλουν, λαλήσω ελάλησα, λελάληκα ελελαλήκειν)

(πρβλ το τζυπραίικο "ακουεις με που λαλω σου?)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: Καλώς τον!

 

Και για να διυλίσουμε τον κώνωπα ακόμα περισσότερο, γιατί βρε αθεόφοβοι επιμένετε να γράφετε τη θύελλα με ένα λάμδα; ΕΕΕΕΕ;;;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν αλληλογραφούσαμε δια χαρτου και μολλυβδιδος θα σου απαντούσα ότι ακριβηνε το χαρτι ή το μελλάνι! τώρα θα περιοριστώνα απάντησω ότι με καλλούν οι οικογενειακες υποχρεωσεις και πρεπει να ειμαι συντομμος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ...χόρτασα λάμδα...απαλλάσσεσαι από τα διπλά για ένα εξάμηνο...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

 

Τις δύο προηγούμενες ημέρες παρατήρησα στο νότιο ημισφαίριο του Άρη περιοχή παράλληλη με τον ισημερινό, γκριζοπράσινου χρώματος που έφτανε σχεδόν από το ανατολικό μέχρι το δυτικό άκρο του πλανήτη.

 

Πρόκειται για χαρακτηριστικό της επιφάνειας του κόκκινου πλανήτη ή για την υπόψη θύελλα ;

 

Καλές Παρατηρήσεις.

 

Φιλικά

 

Μπιρσιάνης Γιώργος :D

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης