Jump to content

Αγορά από τη Lumicon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Η φωτογραφία με τον WITH f/12 είναι εκπληκτική.

Θέλω να παραγγείλω τα φίλτρα Deep sky και OIII από την Lumicon και μου απαντήσανε σε e-mail που τους έστηλα ότι θα μου κοστίσουν με τα μεταφορικά 227,9$ , δηλαδή 185 ευρώ. Απ ότι έχω καταλάβει τα φίλτρα αυτής της εταιρεάς είναι πολύ καλά. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καλά είναι;

Ευχαριστώ :D

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη,

 

Αν δεν μπορείς να βρεις τα φίλτρα αυτά στην Ελλάδα, δες εδώ...

http//www.teleskop-service.de/Lumicon/lumicon.htm#filter

Ίσως σου κοστίσει λιγότερο wink !!!

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.

Πάντως, το κοίταξα και νομίζω ότι είναι ποιο ακριβό.

Στην Ελλάδα τα φαίρνει ο Νομικός αλλά δεν τα έχει τώρα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

τα φίλτρα αυτά τα έφερα κι εγώ από την Αμερική.Σαν φίλτρα είναι από τα καλύτερα.Ομως οι τράπεζες, τη στιγμή που η Lumicon δεν χρεώνει πιστωτική κάρτα, σου χρεώνουν επιλέον έξοδα.Μέχρι να φθάσει το ποσό στη Lumicon μπορεί να μεσολαβήσουν και 3 τράπεζες.Κάθε μία "τσιμπάει" και από 20 ευρώ περίπου.Σαν να μη φτάνει αυτό η Lumicon χρησιμοποιεί UPS για την αποστολή με αποτέλεσμα το δεματάκι να καταλήξει στο τελωνείο ό,που γίνεται το γνωστό σκηνικό:"Θα το εκτελωνίσετε εσείς ή εμείς;" Αν το κάνουν αυτοί θα σε χρεώσουν με ένα σεβαστό ποσό,δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, και έτσι τα φίλτρα θα σου κοστίσουν πιο ακριβά σίγουρα απ'ότι θα τα αγόραζες εδώ. Προσωπική μου γνώμη απόφυγε την Αμερική και άκου τη συμβουλή του φίλου Κώστα KC και φέρτα από την Ευρώπη με ταχυδρομική αποστολή και όχι κούριερ.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

We now accept International credit cards or wire transfers for

International orders! Sorry, no other payment option is available at

this time. Please fill out the attached form for order

processing. Follow directions and email or fax the form back to us.

 

As you requested, please review your order quote below:

 

Qty. Item # Description Price

(1) LF3010 Lumicon Deep Sky 1.25" Filter $99.95

IN STOCK

(1) LF3040 Lumicon Oxygen III 1.25" Filter $99.95

IN STOCK

 

Shipping/Handling: Price:

USPS Global Express - EMS (3 - 5 Days) $28.00

(Estimated weight - 1lb. (pound) package)

*** The price of the shipping charge also includes insurance and

weight fees ***

 

Total Amount Due: (USD) $227.90

 

Αυτό είναι το e-mail που μου στήλανε. Αναφέρει ότι δέχονται πιστοτικές και η τιμή περιλαμβάνει τους φόρους. Θα αυξηθεί η τιμή τους τελικά. Κάποιος ας βοηθήσει :!: :!: :!: .

Adam και KC ευχαριστώ.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

κανείς ξένος πωλητής δεν μπορεί να έχει σχέση με τους φόρους που θα επιβληθούν εντός της Ε.Ε., άρα η τιμή του αμερικανού εμπόρου δεν μπορεί να περιλαμβάνει τους τελικούς φόρους.

Οι φόροι είναι ο άγνωστος Χ σε τέτοιες συναλλαγές, αλλά σε γενικές γραμμές αν η δηλωμένη αξία του πακέτου είναι χαμηλή δεν πολυασχολούνται μαζί του τα τελωνεία.

Υπόψη οτι ο φόρος για προϊόντα εκτός ΕΕ υπολογίζεται στο τελωνείο όπου θα "πατήσει" το προϊόν εντός της ΕΕ. Αυτό το σημείο διαφέρει ανάλογα με τον πωλητή και το αεροδρόμιο που χρησιμοποιεί η συνεργαζόμενη εταιρία μεταφορών. Συνήθως οι Αμερικανικές εταιρίες κατεβαίνουν στο Παρίσι και την Φρανκφούρτη.

Τα δικά μου φίλτρα τα αγόρασα από την www.optcorp.com και οι φόροι υπολογίστηκαν στην Γερμανία. Τους πλήρωσα κατά την παραλαβή από την εταιρία μεταφορών (ήταν κάπου 11 ευρώ για φίλτρα αξίας περίπου 200 δολαρίων).

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

We now accept International credit cards or wire transfers for

International orders! .

ΟΚ Παναγιώτη.

Τότε δεν δέχονταν πιστωτικές. Η οδυνηρή εμπειρία μου από τα τραπεζικά έξοδα ήταν από τις τράπεζες που μεσολάβησαν στο wire transfer. Το σύνολο των (USD) $227.90 δεν νομίζω να περάσει απαρατήρητο από τους "αδιάφθορους" τελωνειακούς μας.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

υπάρχουν πολλά άρθρα που μπορείς να βρείς στο internet γενικά για φίλτρα. Απλώς προσθέτω άλλο ένα για ενημέρωση:

http://sciastro.net/portia/advice/filters.htm

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά θα παραγείλω φίλτρο από την astronomik (το UHC). Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης