Jump to content

Επιλογή προσοφθαλμίων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζετε ποιος τύπος προσοφθαλμίων είναι ο ποιο κατάληλος για χρήση με ένα "γρήγορο" νευτώνειο τηλεσκόπιο (f/4);

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξα τις τιμές τους και είδα ότι τα Pentax XW είναι σχετικά φτηνότερα από τα Televue Nagler προσοφθάλμια.

Για έναν αρχάριο η οπτική διαφορά των προσοφθαλμίων αυτών θα είναι εμφανής; Αξίζει να αρχίσω να αγοράζω σιγά-σιγά τα Televue Naglers για ένα νευτώνιο 6" συνολικού κόστους 800€ περίπου;

Φιλικά,

Νίκος.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι τηλεσκοπιο εχεις κατα νου; Εγω θα λεγα να μην παρεις κατ αρχην ως αρχαριος τηλεσκοπιο f/4! Ενα f/6 η f/8 ειναι προτιμοτερο.

Η ευθυγραμμιση ενος f/4 νευτωνιου ειναι δυσκολη και θα χει και υπερβολικο σφαλμα κομης.(Πες μου πως δεν αγορασες 6" f/4.....)

Να παρεις προσοφθαλμιoυς που κοστιζουν περισσοτερο απο το τηλεσκοπιο (Nagler,Pentax XW)ειναι μια επιλογη που εξαρταται απο το πορτοφολι σου......

Καλυτερα κατ εμε αργοτερος εστιακος λογος στον οποιο αποδιδουν καλα και φτηνοτεροι-απλουστεροι προσοφθαλμιοι.

 

ΥΓ να προσθεσω πως και οι Meade UWA αποδιδουν καλα στους γρηγορους εστιακους λογους.Ο 8.8mm UWA ειναι μια χαρα στο δικο μου 8" f/4.5 dob.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr ειμαι αναγκασμενος να παρω το orion optics 12'' f/4 και οχι το f/6.3 για λογους μεταφορας για αυτο ρωταω για τους Nagler.Για αυτα τα προσοφθαλμια προσανατολιζομαι γι' αυτο ρωταω αν ειναι καλα για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα προσοφθαλμια της Pentax XW και Televue Nagler ειναι διορθομενα σε ολοι την περηφερια εως f/5 αλλα υπαρχουν και τα Hyperion της Baader που ειναι ωραια προσοφθαλμια πληροφορις www.aktistar.com .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης