Jump to content

Η σειρά "COSMOS'' του Καρλ Σαγκάν σε DVD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον ενδιαφέρεται μαζί με το περιοδικό DISCOVERY AND SCIENCE και για τα επόμενα επτά τεύχη θα δίνεται και ένα DVD με δύο επεισόδια της καταπληκτικής σειράς COSMOS του Καρλ Σαγκάν.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την πλήρη σειρά COSMOS του Καρλ Σαγκάν σε DVD - είναι άριστοι!!

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ!!! Αν κάποιος δεν έχει αυτά τα DVD ή ακόμα περισσότερο αν δεν την έχει δει, είναι ευκαιρία να τα αποκτήσει. Κάτι ακόμα: για όποιον φίλο έχει DSL γραμμή ας ελέγξει το site www.mininova.org για τον τίτλο: Stephen Hawking's universe - Όποιος είναι αρκετά υπομονετικός για να κατεβάσει αυτά τα 3 torrents δεν θα απογοητευθεί :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόλύ καλή επιλογή από το Discovery. Οι περισσότεροι από όσους μεγάλωσαν στην δεκαετία 80, έμαθαν και αγάπησαν την Αστρονομία χάρη σε αυτή τη σειρά! (Είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς :lol: )

Προτείνω και το βιβλίο του "Στοιχειωμένος Κόσμος".

 

Κώστας Τζιόλας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξύπνησαν και σε μένα μνήμες από παλιά, όταν χθες το βράδυ είδα το πρώτο επεισόδιο από το DVD. Τότε που με τα παιδικά μου μάτια εκστασιαζόμουνα στη θέα του «διαστημοπλοίου» του Carl Sagan και η σκέψη και φαντασία μου έτρεχε συνεχώς μέσα στο σύμπαν, πιο γρήγορα κι απ΄το φως . Σημειωτέον ότι η παραγωγή είναι πρόσφατη, του 2000, όσον αφορά την επεξεργασία των προβαλλόμενων εικόνων του διαστήματος. Χαίρομαι και για έναν επιπλέον λόγο που θα ξαναδώ αυτήν τη σειρά, γιατί σήμερα είμαι σε θέση να κατανοήσω βαθύτερα τα νοήματα και τις ανησυχίες του Sagan.

 

PapGeo

 

Υ.Γ. Την ίδια ώρα στον ΑΝΤ1 προβαλλόταν το Big Mother – Brother – (Sister?). Τι κρίμα τόσος κόσμος να επενδύει για την ψυχαγωγία του σε τέτοιες σειρές…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω που θα ρωτούσα,παίρνω το discovery and science και θα μαζέψω τη σειρά..

 

το ίδιο περιοδικό έδωσε και 12 αστρονομικά προγράμματα.

 

πολύ καλή δουλειά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
  • 2 έτη αργότερα...
up+

 

Μπράβο Δημήτρη...έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί και να γνωρίζουν το μεγαλείο αυτού του ανθρώπου και οι νεώτεροι...

 

Νομίζω ότι του αξίζει ένα μοναδικό thread με το όνομά του, προς τιμήν του, με όλα τo διαθέσιμο ιντερνετικό υλικό, και links σε videos και το ίδιο του το site...

Νομίζω ότι όλη η αστρονομική κοινότητα του χρωστάει πολλά.

 

www.carlsagan.com

 

Τώρα τουλάχιστον είναι στους αστέρες κοντά που τόσο αγαπούσε...

Πόσο μας λείπεις Carl... :( :|

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Voyager interstellar message

 

In the annals of exploration, the achievements of the two Voyager spacecraft are unprecedented. The piddling journeys of Columbus and Magellan spanned a few tens of thousands of miles on the watery surface of one small world. Voyagers 1 and 2 have traveled billions of miles through the ocean of space, exploring dozens of new worlds along the way and revolutionizing our knowledge of the solar system in which we live. And as a gift of the brilliant mission design, these robot ships are no longer bound by the Sun's gravity. They have passed the outermost planets and are on their way to the cold, dark near-vacuum that constitutes interstellar space. Nothing can stop them. Their radio transmitters are unlikely to work beyond the year 2020. Thereafter, they will wander silently and forever in the realm of the stars.

 

Who knows who's out there? Perhaps the rest of the Milky Way Galaxy is populated by desolate, wasteland worlds circling a hundred billion stars. Or maybe the Galaxy is rich in life forms and intelligence and technology much further beyond our reach than the Voyagers are beyond the reach of Columbus and Magellan. Someday - maybe millions of years in the future - one of these ghostly, derelict ships may be detected and captured by the representatives of some devastatingly advanced interstellar culture. They will wonder about the shipbuilders.

 

If you could send a long message to such extraterrestrial beings - words, pictures, sounds, music - what would you say? How would you describe us? What would you leave out? Could you communicate intelligibly to very different beings with a wholly independent evolution? In 1977, at NASA's behest, a few of us had a remarkable opportunity to attempt such a (one-way) communication. Frank Drake suggested not a plaque, but a phonograph record. As described in the book, Murmurs of Earth, we designed and prepared the record to carry a rich message to the stars - 116 pictures and diagrams about our global civilization and our species, greetings, samples of the world's great music, the brain waves of a young woman in love and much else.

 

The Voyager mission has already become the stuff of myth, the premise for many works of science fiction. Brief excerpts from the Voyager record have been heard in films, television and radio. But the record itself has never before been available to the public, because of corporate rivalries and copyright restrictions. Warner New Media has broken through the logjam. Those of us who created the interstellar record - well-aware that different people would have made different selections - are delighted to help bring this message to you, essentially complete, as carried by Voyager. This is what the extraterrestrials will learn about us, should the spacecraft - now the fastest and farthest machines ever launched by the human species - one day encounter someone else in the depths of space.

 

A billion years from now, when everything on Earth we've ever made has crumbled into dust, when the continents are changed beyond recognition and our species is unimaginably altered or extinct, the Voyager record will still speak for us.

 

- Carl Sagan and Ann Druyan

 

Η τελευταία παράγραφος είναι από τα πιο συγκινητικά πράγματα που έχει γράψει...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτα τα επεισοδια τα εχω και εγω και μαλλον ηρθε η ωρα να τα ξεσκονισω...Ευχαριστουμε που μας το θυμησες!

Τασο τα λογια του ειναι γροθια στην ανθρωπινη ματαιοδοξια κατ'εμε... =D> =D>

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

up+

 

Μπράβο Δημήτρη...έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί και να γνωρίζουν το μεγαλείο αυτού του ανθρώπου και οι νεώτεροι...

 

Νομίζω ότι του αξίζει ένα μοναδικό thread με το όνομά του, προς τιμήν του, με όλα τo διαθέσιμο ιντερνετικό υλικό, και links σε videos και το ίδιο του το site...

Νομίζω ότι όλη η αστρονομική κοινότητα του χρωστάει πολλά.

 

www.carlsagan.com

 

Τώρα τουλάχιστον είναι στους αστέρες κοντά που τόσο αγαπούσε...

Πόσο μας λείπεις Carl... :( :|

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης