Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Προχθές προσπάθησα να κάνω παρατήρηση του m81 και m82 με διοπτρικό των 60 mm.Αν και λένε ότι ο m81 είναι ορατός ακόμα και με κυάλια 7 επί 50, δεν κατάφερα να διακρίνω κάτι με μεγέθυνση περίπου 30 φορές.Κάνω κάτι λάθος η φταίνε τα οπτικά?(Το τηλεσκόπιο είναι σχετικά κακής ποιότητας)

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος ότι ήσουν στην σωστή περιοχή διότι το σημείο των Μ81-Μ82 μπορεί να μπερδέψει λίγο και μήπως πήγες σε κανένα άλλο κοντινό γαλαξία...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eίμαι σίγουρος ότι έψαχνα στη σωστή τοποθεσία.Συμβουλεύτηκα και τους χάρτες από το "Nightwatch" και είδα ότι έψαχνα σωστά.Αλλά δεν κατάφερα να δω κάτι.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σου κρύβω ότι τις περισσότερες φορές πηγαίνω στον Ngc2985 παρά στους Μ81-82 και πάντα είμαι σίγουρος ότι πηγαίνω σωστά :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχεις με το χερι και οχι με goto, γιατι δεν εχει κανα πολυ προφανες αστερι αρκετα κοντα. Παρ ολα αυτα εχω δει το συμπλεγμα του Mποουντ και μπορω να πω οτι δεν θα το δεις με τιποτα κατω απο 5 ιντσες ειδικα απο πολη. Για μενα οδηγιες τυπου φαινεται με κυαλια και τετοια ειναι μεγαλες μπαρουφες, τπτ δεν φαινεται με κυαλια εκτος της αδρομεδας και του νεφελωματος του ωριωνα και αυτα απο βουνο... Για ευχαριστηση στην παρατηρηση θελεις ιντσες.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καπως ετσι ειναι μεσα απο 10ιντσες, 250mm δηλαδη, οχι 60mm....

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.Αν καταφέρω κάποια μέρα να αποκτήσω το 8ιντσο dob που ονειρεύομαι θα είναι ένα από τα αντικείμενα που θα πρωτοπαρατηρήσω για να κάνω και σύγκριση της φωτοσυλλεκτικής ικανότητας.Και πάλι ευχαριστώ.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και από τον ερευνητή 8x50 φαίνονται και οι 2 γαλαξίες σε σκοτεινό ουρανό αν ξέρεις πού περίπου είναι και πώς περιμένεις να τους δεις. Το πρόβλημά σου είναι 1) ότι έχεις κακής ποιότητας τηλεσκόπιο, 2) ότι δεν είσαι μάλλον αρκετά έμπειρος και 3 ίσως ο ουρανός. Η αλήθεια είναι πως αυτοί οι γαλαξίες είναι λίγο απομονωμένοι και λίγο δύσκολοι στην εύρεση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχεις με το χερι και οχι με goto, γιατι δεν εχει κανα πολυ προφανες αστερι αρκετα κοντα. Παρ ολα αυτα εχω δει το συμπλεγμα του Mποουντ και μπορω να πω οτι δεν θα το δεις με τιποτα κατω απο 5 ιντσες ειδικα απο πολη. Για μενα οδηγιες τυπου φαινεται με κυαλια και τετοια ειναι μεγαλες μπαρουφες, τπτ δεν φαινεται με κυαλια εκτος της αδρομεδας και του νεφελωματος του ωριωνα και αυτα απο βουνο... Για ευχαριστηση στην παρατηρηση θελεις ιντσες.

 

Συμφωνώ στα περισσότερα που λες, όχι όμως ότι δεν φαίνονται με κιάλια το ζεύγος 81-82 από σκοτεινό ουρανό! Δεν ξέρω με τι κιάλια προσπάθησες αλλά με 15x70 τουλάχιστον που είχα δει εγώ πέρσι, οι 81-82 έβγαζαν μάτι από κατασκότεινο ουρανό.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά μέσα από ένα 8-ιντσο τηλεσκόπιο κάτω από κατασκότεινο ουρανό σε έναν σπειροειδή γαλαξία ( πχ Μ51 ) θα είναι δυνατές να παρατηρηθούν οι σπείρες? Έστω με πλάγια όραση. Θεωρούμε ότι τα μάτια είναι πλήρως προσαρμοσμένα στο σκοτάδι και βρίσκεται ένας έμπειρος παρατηρητής στο προσοφθάλμιο
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον M51 δεν εχω δει σπειρες ουτε απο βουνο με καλο ουρανο με το 10ιντσο... δυστυχως.. Μονο με φωτογραφιση δεν δοκιμασα..

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σπειροειδής δομή του Μ51 είναι σαφώς αισθητή με ένα 8ιντσο από σκοτεινό ουρανό! Γι' αυτό τον αγαπάμε τόσο αυτόν τον γαλαξία :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι M81-82 φαίνονται ακόμα και με 6x30 ερευνητή απο σκοτεινό ουρανό! Αν παρατηρείς μέσα από τον Ψαθόπυργο λογικό πάντως να μην τους βλέπεις...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γνώμες του planetman και του nikos_f3n είναι σαφώς αντιφατικές. Ρωτάω γιατί είχα την ευκαιρία να τον παρατηρήσω από ημισκοτεινό ουρανό, αλλά δεν είδα σπείρες . ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΑΤΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. Για αυτό ερωτώ αν από κατασκότεινο ουρανό με πλήρως προσαρμοσμένα μάτια είναι δυνατόν να παρατηρηθούν οι σπείρες χωρίς πλάγια διόπτευση. Α και θεωρώ την φωτογράφηση ξεχωριστή από την παρατήρηση, οπότε ας περιοριστούμε στην απευθείας παρατήρηση από το προσοφθάλμιο αν είναι δυνατόν για το υπόλοιπο της συζήτησης. :mrgreen:
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

A επίσης Νίκο μην απορρίπτεις τα κιάλια. Έχω δει από σκοτεινό ουρανό πολλά σφαιρωτά (Μ4-Μ5-Μ22-Μ13-Μ92 και άλλα ) με κιάλια 7Χ50!! Και άλλα τόσα ανοιχτά σμήνη + . Από νεφελώματα και γαλαξίες με τα κιάλια δεν έχω ψάξει πέραν του Ωρίωνα και του Crab Nebula οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Και όσο το ότι για την παρατήρηση θέλεις ίντσες δεν ισχύει πάντα. ΟΛΑ τα αντικείμενα του Μεσσιέρ φαίνονται από τα 60mm του παιδιού!
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνω για τα Μεσσιερ, εγω με το 70mm δεν ειχα δει πολλα απο βουνο... Με το 10ιντσο και παλι δεν φαινονται ολα απο ΒΟΥΝΟ ΠΑΛΙ... και με την σιγουρια του GOTO.

 

Εγω οπως το βλεπω πανω απο 14ιντσες ξεκινας να βλεπεις σωστα. Το να δω ενα νεφελωμα η ενα σμηνος σαν θολο λεκε στον ουρανο δε μου λεει κατι...

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ξέρω για πολλές περιπτώσεις, θα σου πουν και τα παιδιά από εδώ πέρα ότι τα αντικείμενα του μεσσιέρ φαίνονται όλα μέχρι και τις 3-4 ίντσες. Δεν εννοώ βέβαια να δεις λεπτομέρεια αλλά να τα αναγνωρίσεις!!! Για αυτό είμαι σίγουρος διότι έχω καταφέρει να δω πάμπολλα αντικείμενα του Μεσσιερ με ένα 4-ιντσο διοπτρικό!!ΜΕ ΤΟ 10ΙΝΤΣΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΣΙΕΡ ΑΠΟ ΒΟΥΝΟ!! Και μάλιστα πολύ καθαρά! Εδώ εγώ με το 8-ιντσο κάνω πολύ άνετη παρατήρηση σε όλα τα Μεσσιέρ!!Και το αν δεν σου λέει εσένα προσωπικά ένας λεκές κάτι μπορεί για αυτόν που έχει τις 4 ίντσες να του λέει και μάλιστα πολλά.Αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Άσε που στα σφαιρωτά δεν ισχυεί κάτι τέτοιο

Δηλαδή τι εννοείς ?? Ότι όσοι έχουν κάτω απο 14-ιντσες είναι καταδικασμένοι?!! Μην τρελαθούμε κιόλας!! [-X [-X [-X

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι καταδικασμενοι αλλα πρεπει να αρκουντε σε αυτο που λες, αναγνωριση, απλα εκει υπαρχει κατι που δεν ειναι αστρα αλλα κατι αλλο, γαλαξιας, νεφελωμα, οτιδηποτε...

 

Το θεμα ειναι τι θελει να δει η τι περιμενει ο καθενας, εγω περιμενα περισσοτερα απο το 10ιντσο, πολλα περισσοτερα.

 

Αλλα το πρωτο θεμα παντα ειναι ο τελειος ουρανος, δυστυχως τπτ δε τον αντισταθμιζει.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε τότε εδώ πέρα το θέμα είναι πολύ υποκειμενικό. Πάντως στα σφαιρωτά ακόμα και το 8-ιντσο κάνει φοβερή δουλειά !! Το τι περιμένει ο καθένας να δει είναι διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για παράδειγμα εμένα η θέα του Μ65 ή του Μ1 και του Μ57 μέσα από το 8ίντσο με αφήνει άφωνο( δεν διαφωνώ ότι με το 14ιντσο και το 16ιντσο θα ήταν πολύ καλύτερη ) . Εξάλλου η μισή ευχαρίστηση έρχεται από το να το εντοπίσεις ;)

 

Όσο για τον καθαρό ουρανό έχεις δίκιο. Τίποτα δεν τον αντισταθμίζει .

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

" Εξάλλου η μισή ευχαρίστηση έρχεται από το να το εντοπίσεις "

 

+1000

 

Παντα προτιμω την Dob απο την Heq5

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρετε ποιοι γαλαξίες από τον κατάλογο messier (και όχι μόνο?) μπορούν να γίνουν ορατοί απο το διοπτρικό που έχω?

 

Ευχαριστώ

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 10ιντσο και παλι δεν φαινονται ολα απο ΒΟΥΝΟ ΠΑΛΙ... και με την σιγουρια του GOTO.

Μέγα λάθος 1.

Προφανώς δεν έβλεπες Μεσιέ, αλλά αμυδρότερα αντικείμενα ή δεν έχεις εξασκημένο μάτι σε deep sky. Δεν εξηγείται αλλιώς από αυτά που γράφεις φίλε Νίκο, πράγματι αναρωτιέμαι. Πως αμφισβητείς τόσο κόσμο που έχουμε δει με τα μάτια μας το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις;

 

Εγω οπως το βλεπω πανω απο 14ιντσες ξεκινας να βλεπεις σωστα. Το να δω ενα νεφελωμα η ενα σμηνος σαν θολο λεκε στον ουρανο δε μου λεει κατι...

Μέγα λάθος 2.

Και με 12 αλλά και με 10 ίντσες έχουμε δει αντικείμενα που κόβουν την ανάσα. Όλων των ειδών. Επίσης, τι πάει να πει σωστά;; Μην γράφεις τέτοιες απολυτότητες λοιπόν, γιατί σε διαβάζει και νεοεισερχόμενος κόσμος ο οποίος θα πιστεύει πως αν δεν πάρει τέτοιες ίντσες και πάνω δεν θα δει τίποτα αξιόλογο.

 

Οχι καταδικασμενοι αλλα πρεπει να αρκουντε σε αυτο που λες, αναγνωριση, απλα εκει υπαρχει κατι που δεν ειναι αστρα αλλα κατι αλλο, γαλαξιας, νεφελωμα, οτιδηποτε...

Μέγα λάθος 3.

Έχουμε δει με τα μάτια μας (δεν εικάζω) δεκάδες αντικείμενα deep sky με προφανή την δομή και το σχήμα, σφαιρωτά σμήνη να σπάνε σε δεκάδες αστέρια κλπ. Τόσο προφανή δομή που σου μένει στην μνήμη μετέπειτα! Όλα αυτά με τις 10 και 12 ίντσες που κατ'εσέ δεν είναι αρκετές...μόνο το Veil να δεις με το 12άρι με οξυγόνο και από σκοτεινό ουρανό φτάνει, δεν θες τίποτα άλλο..

Αν μιλάς για αντικείμενα πάνω από 14 μέγεθος...ακόμη και με 16" πάλι με πλάγια όραση θα τα δεις. Υπάρχουν αντικείμενα που και με 20" φαίνονται με πλάγια όραση μόνο! Αυτό για να δεις πόσο αδόκιμος είναι ο όρος "βλέπω σωστά" στα τηλεσκόπια!

 

Είναι ΟΛΑ σχετικά!!! :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μιλαω για την προσωπικη μεχρι τωρα εμπειρια μετα απο καμμια 50αρα παρατηρησεις. Δεν ξερω αν ειναι λιγες η αρκετες. Ξερω απλα οτι δεν ειναι οπτικα αυτο που περιμενα να ειναι.

 

Απο την αλλη μου λειπει μια αστροσυγκεντρωση ωστε και να κρινω και να σχηματισω ποιο αντικειμενικη αποψη για το τι να περιμενει κανεις...

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτό σου είπα ότι είναι τελείως υποκειμενικό. Αν περίμενες να δεις την δομή και τα ζωηρά χρώματα των καλύτερων αστροφωτογραφιών έπεσες σίγουρα κατά πολύ έξω.

 

Μέγα λάθος 2.

Και με 12 αλλά και με 10 ίντσες έχουμε δει αντικείμενα που κόβουν την ανάσα. Όλων των ειδών. Επίσης, τι πάει να πει σωστά;; Μην γράφεις τέτοιες απολυτότητες λοιπόν, γιατί σε διαβάζει και νεοεισερχόμενος κόσμος ο οποίος θα πιστεύει πως αν δεν πάρει τέτοιες ίντσες και πάνω δεν θα δει τίποτα αξιόλογο.

 

Και με το 8αράκι ρε Τάσο μην το ξεχνάμε και το καημενούλι, μπορεί να είμαστε χαμηλότερης κατηγορίας αλλά κάτι κάνουμε και εμείς χεχε ( πλάκα κάνω μην παρεξηγηθούμε ) :twisted: 8) \:D/

 

Ε εντάξει όσο για την δομή με το 8αρι σπείρες δεν βλέπεις και εύκολα πάντως εντάξει μην τρελαθούμε. Αλλά μόνο και μόνο που σκέπτεσαι ότι αυτό το συννεφάκι μπορεί να είναι ο κόσμος κάποιου αρκεί. Στην αστρονομία βλέπεις και με τον νου ;)

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης