Jump to content

Καλοκαιρινές deep sky απορίες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειάαααα!!! :cheesy: Λοιπόν τώρα το καλοκαίρι γίνεται το deep sky υπερθέαμα στο σκορπιό και στην τσαγιέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:

1) Το νεφέλωμα του αετού ή το ωμέγα φαίνεται σαν επιμήκης θαμπάδα?

2)Τα τρία σφαιρωτά στη βάση της τσαγιέρας, είναι πολύ μικρά σε σχέση π.χ. με το Μ22 ή το Μ13? επειδή αν όντως τα έχω εντοπίσει, μου φαίνονται απλώς σαν νεφώδη λαμπερά άστρα

3)Το τρισχιδές νεφέλωμα έχει καμία σχέση μέσα από τηλεσκόπιο με τις φωτογραφίες?? Νομίζω ότι το εντόπισα και μοιάζει με λαμπερά άστρα με νέφη γύρω γύρω, καμοία σχέση με την νεφελώδη δομή των φωτογραφιών.

 

Υ.Γ.: Παρατηρώ από πόλη, σε περιοχή απομακρυσμένη από πολλούς φωτεινούς στύλους, όμως, περιοχή τέτοια ώστε βλέπω το γαλακτόδρομο το καλοκαίρι (πέφτει από την μεριά του βουνού, για αυτό :cheesy: ) και το χειμώνα φαινεται μερικές φορές με γυμνό μάτι η φάτνη. Έχω ένα dob 6 και σχετικά καλά προσοφθάλμια.

Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Το νεφέλωμα του αετού ή το ωμέγα φαίνεται σαν επιμήκης θαμπάδα?

 

Με ένα μικρό τηλεσκόπιο, ναι, κάπως έτσι. Αν έχεις κάποιο φίλτρο UHC ξεχωρίζει ακόμα πιο έντονα.

 

2)Τα τρία σφαιρωτά στη βάση της τσαγιέρας, είναι πολύ μικρά σε σχέση π.χ. με το Μ22 ή το Μ13?

 

Το Μ22 και το Μ13 είναι με διαφορά πιο εντυπωσιακά και μεγάλα. Τα υπόλοιπα όντως μπορούν να σου φανούν μικρά σε σχέση με αυτά. Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις είναι και σε χαμηλό ύψος κι όλας.

 

3)Το τρισχιδές νεφέλωμα έχει καμία σχέση μέσα από τηλεσκόπιο με τις φωτογραφίες??

 

Προσπάθησε να διακρίνεις τα σκοτεινά χωρίσματα μέσα του. Χρειάζεται σκοτεινός ουρανός, δεν ξέρω από που παρατηρείς. Εκεί δίπλα είναι και νεφέλωμα της λιμνοθάλασσας, το είδες;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Ναι φίλη μου, το omega nebula είναι αυτό που είδες. Μπορώ να σου πω οτι εγώ την συγκρίνω σε θέαμα με το μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα. Όταν γνωρίζεις κι όλας πως είναι κοκκινωπό, μπορείς να την φανταστείς στα μάτια σου κι έτσι. Στο συγκεκριμένο νεφέλωμα, που είναι νεφέλωμα εκπομπής και γέννησης νέων άστρων, μπορείς να διακρίνεις εύκολα την δομή του. Είναι ένα από τους superstar του ουρανού!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το M87 ειναι φωτεινό νεφέλωμα? θα φανεί εύκολα στο τηλεσκόπιο? 13 εκ διάμετρος φακού ειναι αρκετά? ή θελει να μην υπάρχει φωτορύπανση κλπ...
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε μου Βασιλάκη. Το Μ 87 δεν είναι νεφέλωμα, είναι ένας τεραστίου μεγέθους ελλειπτικός γαλαξίας. Πρώτη φορά τον παρατήρησα το 2001 με το μικρότερο τηλεσκόπιο μου, τον 12,7 εκατοστών, δηλαδή παρόμοιας διαμέτρου με το δικό σου. Ναι, παρατηρείτε σχετικά εύκολα, όμως από ουρανό χωρίς φωτορύπανση, δηλαδή μακρυά από πόλη. Εγώ τον είχα παρατηρήσει από το χωριό μου στη Ζάκυνθο. Ακόμα κι έτσι όμως και λόγω της δομής του συγκεκριμένου γαλαξία, μη περιμένεις κάτι παραπάνω από μια θολή λευκή κηλίδα με ασαφή όρια. Εμένα μου θύμισε σφαιρωτό σμήνος αλλά χωρίς τα αστέρια του! Τον παρατήρησα πολλές φορές πέρυσι μέσα από τον Πειραιά, το ίδιο άνετα αλλά αυτή τη φορά με το βαρύ πυροβολικό μου, ένα 10-ιτζο dobsonian. Σε ποια περιοχή θα κάνεις την παρατήρηση??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν άκου φίλε Βασιλάκη! Για το M 78 θέλεις σκοτάδι! Αλλιώς θα διακρίνεις απλά μια υποψία θαμπάδας μεταξύ των αστεριών που φωτίζουν αυτό το νέφος ανάκλασης! Εγώ μέσα από την Δραπετσώνα που είμαι, έτσι το βλέπω. Χρησιμοποίησε την μικρότερη μεγέθυνση! :cheesy: Ένα θεματάκι είναι πως το φίλτρο φωτορύπανσης δε βοηθάει καθώς το νέφος αυτό δεν εκπέμπει το δικό του φως! Οπότε κόβει γενικότερα την λάμψη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απο το μεγάλο λάθος... ας πούμε για το Μ87. Προσπάθησα πέρισυ να δω τον Μ87 με το τηλεσκόπιο

τον 6 εκατοστών και δεν μπόρεσα να τον δω...επειδή εχει μικρή διάμετρο το τηλεσκόπιο. Θα δοκιμάσω να το δω με το 13 εκατοστών και ελπίζω να το δω. Μένω στα Σέρβια μια κομώπολη στον νομό Κοζάνης ,δεν εχει πάρα πολυ φοτωρύπανση αλλά αμα δεν μπορέσω να το δω θα παω στο βουνο που εχω δίπλα.

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε βέβαια, με των 6 εκατοστών δε θα μπορούσες να το δεις... Με τις 5 ίτζες το βλέπεις πολύ χαλαρά μιας και είσαι σε περιοχή με σχετικά σκοτεινό ουρανό. Δε θα χρειαστείς βουνό για τον Μ87. Απλά θα τον δεις όπως σου τον περιέγραψα. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο νεφελωμάτον UHC-S που έχω μπορεί χρησιμοποιηθεί για την παρατήρηση των γαλαξιών?, αφού και αυτά είναι σαν νεφελώματα. πχ την Ανδρομέδα την λένε και νεφέλωμα της Ανδρομέδας ετσι έχω ακούσει τουλάχιστον.
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, όχι, καμία σχέση. Οι γαλαξίες εκπέμπουν σε όλα τα μήκη κύματος, οπότε απλώς το φίλτρο θα ''κόψει'' το φως του γαλαξία. Εκτός των άλλων, είναι μικρή η διάμετρος του τηλεσκοπίου σου για χρήση φίλτρου. Τα πάντα θα σκοτεινίασουν στο προσοφθάλμιο σου. Δε θα βοηθήσει σε καμία περίπτωση. Χρειάζεσαι απλώς έναν ωραίο σκοτεινό ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει το εξής παράδοξο με αυτό το πλανητικό νεφέλωμα... Ενώ μπορείς θεωρητικά να το δεις σε ακραίες περιπτώσεις με το μάτι, με το τηλεσκόπιο θα δυσκολευτείς πολύ. Ο λόγος? Λόγω ΚΑΙ της πολύ κοντινής του απόστασης (γύρω στα 450 έτη φωτός) δείχνει πολύ μεγάλο στον ουρανό, πιο εκτεταμένο και από την πανσέληνο! Αν και πολύ φωτεινό συνολικά, αν το δεις μέσα από οποιοδήποτε προσοφθάλμιο, ακόμα και στην μικρότερη μεγέθυνση, θα δυσκολευτείς πολύ. Πιο εύκολα θα φανεί μέσα από τον ερευνητή σου, ή με κυάλια! Προυπόθεση ο πολύ σκοτεινός ουρανός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ίσως να είναι καλή αυτή η μεγέθυνση. και 10Χ ακόμα καλύτερη θα ήταν. Στο δικό μου τηλεσκόπιο ο 25άρης ''βγάζει'' 48Χ και μάλλον γι αυτό κάθε φορά η Έλικα μου βγάζει την πίστη... Χρειάζεσαι όμως απαραιτήτως σκοτεινό ουρανό. Κάνε μια προσπάθεια με αυτή την μεγέθυνση και ενημέρωσε με. Ένα άλλο κολπάκι που θα κάνεις για να δεις εάν έχεις στο προσοφθάλμιο την νεμπούλα, είναι να κουνάς, να τραντάζεις ελαφρά το τηλεσκόπιο σου όσο εσύ θα κοιτάζεις με την περιφερειακή. Κοίταξε για κάποιες τυχόν διαφοροποιήσεις της φωτεινότητας που θα έχεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πειράζει μικρέ, ο Υδροχόος θα ξαναέρθει τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, και αν είσαι ανυπόμονος, θα τον δεις και τον Αύγουστο αργά τα χαράματα. Έχεις ακούσει για την SATURN NEBULA που είναι και αυτή στον πανέμορφο αυτό αστερισμό??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω ακούσει αλλά δεν προσπάθησα να το δω ακόμα. Θα μπορέσω να το δω με το τηλ.5 ιντσών?.Το δικό μου το τηλεσκόπιο δεν δίχνει και πολλά...προσπάθησα να δω το το IC418 που είναι κάτω αριστερά

απο το Ρίγκελ και δεν είδα τίποτα...θα ξανα προσπαθήσω φυσίκα.

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης