Jump to content

ποιο για αστροφωτογραφηση?


xakou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο μενα!θα ηθελα την γνωμη σας!λεω να παω για VC200L ,εχετε να προτεινετε κατι καλητερο στα 1600 ευρω?κυριος για αστροφωτογραφηση..ευχαριστω εκ των προτερων!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε μην πάρεις το visac είναι τηλεσκόπιο με αρκετά προβλήματα απορώ γιατί το προτείνουν ειδικά σε αρχάριους . Καταρχάς δεν μας είπες τι στήριξη έχεις αν έχεις κάμερα και κουλουπού εξοπλισμό :D

Τι στόχους θέλεις να βγάζεις για παράδειγμα μεγάλα νεφελώματα ή μικρούς στόχους όπως γαλαξίες αστρικά σμήνη πλανητικά νεφελώματα ;

Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς ένα διοπτρικό όπως το ed80 το οποίο κάνει την φωτογράφιση παιχνιδάκι. Στην δεύτερη περίπτωση θα χρειαστείς ένα τηλεσκόπιο όπως το vc200l (visac) ή το κλασικό rc της gso . Επίσης στην δεύτερη περίπτωση το σύστημα γίνεται πολύπλοκο στην σύνθεση του και αρκετά απαιτητικό σε γνώσεις.

Πες μας τι θέλεις να κάνεις να σου απαντήσουμε ανάλογα μιας και υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εθχαριστω για την απαντηση πρωτα απο ολα,εδω και καποια χρονια ασχολουμε με το αθλημα,θα ελεγα οτι ακομα ειμαι νεος...ο εξοπλισμος μου τωρα ειναι το dob 8 και καποια παρελκομενα...

Ετσι αποφασησα να το παω λιγο ποιο περα.επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι θα το παω σιγα σιγα,ετσι θελω

να κτισω ενα καλουτσικο εξοπλισμο και να μην βιαστω.

για βαση σκεφτομαι μια eq5 ,στοχος ειναι γαλαξιες και νεφελωματα,επειδη ειδα οτι το visac το προτεινουν σαν αριστο για φωτο για αυτο δεν μιλησα για αποχρωματικο.

εγω θα ηθελα την γνωμη σας ακομα και για αποχρωματικο οπως ed80(που το προτιμαν πολλοι)

Και επειδη εχετε μεγαλθτερη γνωση,εσεις ποιο θα προτεινατε στα 1500??ειδα οτι το visac με τον μειωτη

φτανει και σε f 6,4.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εθχαριστω για την απαντηση πρωτα απο ολα,εδω και καποια χρονια ασχολουμε με το αθλημα,θα ελεγα οτι ακομα ειμαι νεος...ο εξοπλισμος μου τωρα ειναι το dob 8 και καποια παρελκομενα...

Ετσι αποφασησα να το παω λιγο ποιο περα.επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι θα το παω σιγα σιγα,ετσι θελω

να κτισω ενα καλουτσικο εξοπλισμο και να μην βιαστω.

για βαση σκεφτομαι μια eq5 ,στοχος ειναι γαλαξιες και νεφελωματα,επειδη ειδα οτι το visac το προτεινουν σαν αριστο για φωτο για αυτο δεν μιλησα για αποχρωματικο.

εγω θα ηθελα την γνωμη σας ακομα και για αποχρωματικο οπως ed80(που το προτιμαν πολλοι)

Και επειδη εχετε μεγαλθτερη γνωση,εσεις ποιο θα προτεινατε στα 1500??ειδα οτι το visac με τον μειωτη

φτανει και σε f 6,4.

 

Καταρχάς γιατι το πας με τα χρήματα? Γιατι πρέπει με το ζόρι να κοστίζει 1500 ευρώ??

Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο συνοδευτικός εξοπλισμός που θα χρειαστείς κατά πάσα πιθανότητα θα σου κοστίσει όσο κ το τηλεσκόπιο. Οσο πιο ακριβο το τηλεσκόπιο τόσο πιο ακριβος κ ο συνοδευτικος εξοπλισμός.

Νομιζω ότι ενα 80αρι ειναι ιδανικο για εσένα..γυρω στα 500 ευρω κ να είσαι σίγουρος ότι τα υπόλοιπα 1000 ευρω θα σου χρειαστουν.

Με την HEQ5 το βρίσκει πρακτικα αδυνατο να φωτογραφίσεις με το VISAC...συν το γεγονός ότι οι τεχνικές γνωσεις που απαιτούνται για ενα τετοιο τηλεσκόπιο θα δοκιμασουν στο έπακρο την υπομονή σου κ το λογαριασμό σου.

Επίσης δεν ειπες με τι θα φωτογραφίσεις??

DSLR/CCD? Για τα οποία θα πρέπει να ξοδέψεις.

Φορητή πηγη ενέργειας για την οποία θα πρεπει να ξοδεψεις.

Οδηγητική καμερα κ σκόπιο για τα οποία θα πρεπει να ξοδέψεις.

Λαπτοπ

 

Η ευκολότερη λύση με απίστευτα αποτελέσματα ειναι ενα 80αρι όπως σου πρότεινε ο Αγγελος. Δεν θα πας για γαλαξίες αλλα μπορείς ανετα να χτυπησεις ότι νεφελωμα κινείται...σχεδον!!

 

Τωρα αν θες κατι σε μεγαλύτερη εστιακή το συζηταμε κ αυτο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα βαζω ενα οριο στα χρηματα που αφορουν το τηλεσκ.,εχεις δικιο οτι τα παρελκομενα ειναι πολλα και ακριβα,με ccd σκεφτομαι για φωτο,απο οτι καταλαβαινω η λυση ειναι το ed80.λαπτοπ εχω..δηλαδη κατι καλυτερο απο το 80 τι θα ηταν?το rc της gso to 8''?συγνωμη που ζαλιζω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα βαζω ενα οριο στα χρηματα που αφορουν το τηλεσκ.,εχεις δικιο οτι τα παρελκομενα ειναι πολλα και ακριβα,με ccd σκεφτομαι για φωτο,απο οτι καταλαβαινω η λυση ειναι το ed80.λαπτοπ εχω..δηλαδη κατι καλυτερο απο το 80 τι θα ηταν?το rc της gso to 8''?συγνωμη που ζαλιζω...

 

Τι εννοείς καλλίτερο??

Το καθένα κανει διαφορετική δουλεια. Αν θες κατι καλλιτερο στην κλάση του 80 πάρε ενα Takahashi..>αλλα γιατι να το κανεις αυτό??

Με ενα 80αρι καλό θα βγαζεις απίστευτες φωτο. Επίσης μια καλη ccd θα σου κοστίσει αρκετα λεφτα οπότε αυτη ειναι η πιο οικονομική λύση.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε αυτό αν δεν το έχεις κάνει ήδη http://www.astrovox.gr/avat/types.php

Το να πάρεις ένα τηλεσκόπιο και να τα κάνεις όλα ξέχνα το δεν γίνεται.

Τα τηλεσκόπια με μεγάλες εστιακές απαιτούν καλή στήριξη και πολύ καλή οδήγηση και φυσικά μεγάλη εμπειρία.

Σου προτείνουμε το ed80 το οποίο είναι ένα τηλεσκόπιο που θα σου μείνει για πάντα. Σχετικά με το visac γνώμη μου είναι να το ξεχάσεις και άσε τι λένε για το "άριστο τηλεσκόπιο" και τέτοιες μπαρούφες.

Για στήριξη θα σου έλεγα να πάρεις τουλάχιστον την Heq5 pro και όχι eq5.

Σου αναφέρω στο περίπου τιμές για ένα ολοκληρωμένο σύστημα να πάρεις ιδέα που βαδίζεις.

 

Στήριξη 999 ευρώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=948

*ccd 1000 και πάνω http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=search

αν θελήσεις να ξεκινήσεις με dslr που είναι πιο εύκολη τότε ξεκινάς με 300-400 ευρώ σε μια μεταχειρισμένη.

Tηλεσκόπιο ed 80 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=848 ή απο εδώ http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5540_Skywatcher-EVOSTAR-ED80-ED-APO-80-600mm-2--FOC-MICRO.html

οδηγητικό τηλεσκόπιο / ερευνητής 99 ευρώ http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5295_Orion-Mini-50mm-Guide-Scope-with-adjustable-Holder---Astrophoto.html

οδηγητική κάμερα 200 και πάνω http://www.modernastronomy.com/camerasGuider.html#QHY5L-II

βάλε κανά έξτρα 100άρικο για αντάπτορες και μπάρες.

 

*Αν πάρεις μονόχρωμη ccd θα χρειαστείς και τροχό φίλτρων αλλά και φίλτρα (υπολόγισε 500-1000 ευρώ).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω διαβασει ολα τα νηματα σχεδον...σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας μαλλον για ed80 το βλεπω.ειναι δοκιμασμενο πλεον απο πολλους...Σας ευχαριστω και παλι!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι ακομα?αντι για 80αρι παω σε 60αρι παιζουν μεγαλο ρολο τα 20mm διαφορα?δεν εχς ιδεα απο διοπτρικα..σκεφτομαι απλα αντι του ed80 να πηγαινα στο FS-60CB.τι λετε??λογικα σε οπτικα

πρεπει να ειναι καλυτερο το δευτερο για αυτο και θελω να μαθω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι ακομα?αντι για 80αρι παω σε 60αρι παιζουν μεγαλο ρολο τα 20mm διαφορα?δεν εχς ιδεα απο διοπτρικα..σκεφτομαι απλα αντι του ed80 να πηγαινα στο FS-60CB.τι λετε??λογικα σε οπτικα

πρεπει να ειναι καλυτερο το δευτερο για αυτο και θελω να μαθω.

 

O Aγγελος ξέρει καλλίτερα.....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης