Jump to content

Αστροπαρατήρηση στα Τρίκαλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πιο έμπειροι αστροπαρατηρητές με έδρα τα Τρίκαλα ας μπουν στον κόπο να προτείνουν κάποια καλά και σκοτεινά μέρη για αστροπαρατήρηση εκτός πολης, σε κοντινή σχετικά απόσταση (15-20 km) . Σε βουνό έχω βρει ένα σχετικά καλό σημείο απλά δεν είναι έυκολο, λόγω εξόδων και απόστασης, να πηγαίνω συχνά...

 

Στο σπίτι μου δυστυχώς έχω την κατάρα των φαναριών-προβολέων (ο δήμος τα έχει τοποθετήσει επίτηδες ώστε να φωτίζουν περισσότερο την ταράτσα μου και λιγότερο τον δρόμο...)

 

Eυχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε μο,

Και εγώ Τρίκαλα μένω αλλά παρατηρώ σχεδον μονο από το χωριο μου που ειναι στα ορεινά... Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω ψάξει εδώ γύρω για σκοτεινούς ουρανούς αλλα πιστεύω ότι αν πας στο δρόμο προς Πύλη θα βρεις σχετικα καλό ουρανό.... :wink:

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε μου...

 

τα βουνά μας έχουν ωραία σημεία για αστροπαρατήρηση...

 

αλλά αν κάποιος έχει υπόψη του κάτι πιο εύκολα προσβάσιμο, θα με βοηθούσε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Γεια χαρά!

 

Επίσης με έδρα τα Τρίκαλα και νέος στο χώρο της αστροπαρατήρησης.

 

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για dark patches κοντά στην πόλη, και μέχρι στιγμής τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα στα χωριά ΒΔ των τρικάλων δηλαδή στα πέριξ των Αγ. Αποστόλων, Κεφαλόβρυσου και Διπόταμου. Αν βρω κάτι άλλο ενημερώνω.

 

Στο μεταξύ, και επι τη ευκαιρία, έριξα μια ματιά στα μέλη του astrovox που έχουν δηλώσει έδρα τα Τρίκαλα και βλέπω περι τα 10 μέλη. Δεν γνωρίζω πόσοι ειναι ενεργοί στο forum αλλά σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλή φάση να βρισκόμασταν για κάποια τοπική εξόρμηση ή έναν απλό καφέ και αστροκουβέντα.

 

Φιλικά,

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης