Jump to content

compact ψηφιακή και βαθύς ουρανός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ή καλύτερα καλημέρα σε όλους. Έχω την εξής απορεία σε σχέση με την ψηφιακή μου. Είναι η kodak dx7590 με 10χ οπτικό zoom και 16sec μέγιστο χρόνο έκθεσης. Επίσης έχω δει διάφορες αστροφωτογραφίες με stacking πολλών επιμέρους φωτογραφιών (60) με εκθέσεις πχ.15sec (60*15). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την καταγραφή φωτεινών νεφελωμάτων, όπως M42. Η ερώτηση είναι: Μπορώ να κάνω αυτή τη διαδικασία με την kodak με afocal μέθοδο (δεν αφαιρείται ο φακός) και αν ΝΑΙ με ποιο πρόγραμμα αφαιρώ τον θόρυβο (αφού τον έχω καταγράψει με έκθεση ίδιας διάρκειας με κλειστό το καπάκι) και κάνω stacking; Στην ουσία θέλω να την χρησιμοποιήσω σαν ccd με εκθέσεις 16 δευτερολέπτων.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, εφικτό είναι ,αλλά προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος όταν δοκίμασα ακριβώς το ιδιο με τη sony dsc-v1 που έχω.Ομολογώ βέβαια οτι δεν επέμεινα αρκετά καθόσον τυγχάνω κάτοχος και της Nikon, αλλά υπόσχομαι να ξαναδοκιμάσω!

Θα σου πρότεινα πάντως α)να χρησιμοποιήσεις TIFF αρχείο β)να απενεργοποιήσεις την αυτόματη εστίαση -βαλε την εστίαση στο άπειρο και εστίασε μόνο μεσω τηλεσκοπείου- και γ)να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία apply image του Photoshop για να αφαιρέσεις το θόρυβο!

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με το Photoshop, πες μου να σου στείλω ακριβείς οδηγίες.

Καλημέρα και σε σένα (και σε όλους :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. TIFF αρχεία δεν τραβάει η μηχανή (μόνο με μετατροπή τους στο photoshop). Δυστυχώς έχει μόνο αυτόματη εστίαση και επιλογή για κοντά ή μακριά. Χρησιμοποιώ πάντα την μακρινή εστίαση. Το photoshop for astrophotographers με έχει βοηθήσει πολλύ και πειραματίζομαι ακόμα (είναι τεράστιο).
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για επεξεργασία φωτογραφιών ccd (k3ccd tools) μπορούν να χρησιμοποιηθούν για επεξεργασία φωτογραφιών από απλή ψηφιακή; Δηλαδή, να τραβήξω 30 φωτογραφίες των 15 δευτ. και 40*15 δευτ. dark frames και να τα κολίσω όπως θα τα κόλαγα αν ήταν τραβηγμένες με ccd; Το ξέρω γίνομαι κουραστικός (το έχω ξαναρωτήσει το συγκεκριμένο θέμα), αλλά τι να κάνουμε...έχω απορίες ως εξελησόμενος αστροφωτογράφος... :D :D
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη,

 

Αν ειναι ευκολο, κανε μια δοκιμη και με το Registax. Ειναι μια πολυ σημαντικη προσφορα στο χωρο της αστροφωτογραφησης και επεξεργασια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δοκιμή με το registax έγινε αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποια διαφορά η εικώνα.Κόλησα 30 φωτογραφίες (που δημιούργησα με copy-paste από μια φωτογραφία) και δεν έγινε τίποτα.Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μόνο για ηλιακό σύστημα...Με το photoshop πάλι παρότι με dark frame και τεχνικές από το photoshop for astrophotographers για καθαρισμό θερμικού και λοιπών θορύβων η εικώνα μετά από μερικά (5 με 6) add παίρνει ένα μωβ χρώμα :?: :?:

Τι να κάνω;;;Δεν έχω κάποιο άλλο πρόγραμμα για επεξεργασία.Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο;Διαβάζω στις φωτογραφίες σας 30χ200sec και ζηλεύω.

 

HEEEEEEELLLLLPPPPP.............................

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης