Jump to content

Καθυστέρηση παράδοσης Sky & Telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους τελευταίους μήνες, το Sky & Telescope φτάνει σε μένα και κάποιους φίλους με πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Ενώ κανονικά ερχόταν στο τέλος του προηγούμενου μήνα από τον αναγραφόμενο στο τεύχος, πλέον έρχεται... τον επόμενο. Το τεύχος Σεπτεμβρίου μού ήρθε αρχές Οκτωβρίου και φυσικά κάποιο κομμάτι της ύλης του περιοδικού είναι παρωχημένο (όπως το "τι να δείτε τον Σεπτέμβριο").

 

Φυσικά μπορούμε να το διαβάσουμε online με τον κωδικό που μας δίνουν αλλά αφού πληρώνουμε και έντυπη έκδοση πρέπει να έρχεται στην ώρα του.

 

Αν έχετε κι εσείς το ίδιο θέμα, στείλτε ένα μήνυμα μήπως γίνει κάτι. Εγώ τους έχω στείλει από τον προηγούμενο μήνα χωρίς να λάβω καμία απάντηση! :frown:

 

http://www.skyandtelescope.com/about/3304191.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα το πρόβλημα σε μένα ξεκίνησε από το περασμένο Μάιο.

Ανταλλάξαμε κάποια email αλλά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε.

 

Δεν γνωρίζω αν είναι πρόβλημα της εταιρείας ή των ΕΛΤΑ.

 

Έτσι διέκοψα τη συνδρομή μου στο τέλος Αυγούστου, και ξεκίνησα συνδρομή στο αγγλικό

"Astronomy Now" στο οποίο ήμουν συνδρομητής πριν μερικά χρόνια.

Ευτυχώς αυτό φτάνει στην ώρα του.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους τελευταίους μήνες, το Sky & Telescope φτάνει σε μένα και κάποιους φίλους με πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Ενώ κανονικά ερχόταν στο τέλος του προηγούμενου μήνα από τον αναγραφόμενο στο τεύχος, πλέον έρχεται... τον επόμενο. Το τεύχος Σεπτεμβρίου μού ήρθε αρχές Οκτωβρίου και φυσικά κάποιο κομμάτι τις ύλης του περιοδικού είναι παρωχημένο (όπως το "τι να δείτε τον Σεπτέμβριο").

 

Φυσικά μπορούμε να το διαβάσουμε online με τον κωδικό που μας δίνουν αλλά αφού πληρώνουμε και έντυπη έκδοση πρέπει να έρχεται στην ώρα του.

 

Αν έχετε κι εσείς το ίδιο θέμα, στείλτε ένα μήνυμα μήπως γίνει κάτι. Εγώ τους έχω στείλει από τον προηγούμενο μήνα χωρίς να λάβω καμία απάντηση! :frown:

 

http://www.skyandtelescope.com/about/3304191.html

 

 

 

 

Καλητερα κρατησε την online συνδρομη και ακυρωσε την εντυπη .....

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλητερα κρατησε την online συνδρομη και ακυρωσε την εντυπη .....

 

Αυτό είναι το ενδεχόμενο της χείριστης περίπτωσης αλλά θέλω να το αποφύγω προς το παρόν.

 

Δεν γνωρίζω αν είναι πρόβλημα της εταιρείας ή των ΕΛΤΑ.

 

Σχεδόν το αποκλείω να είναι των ΕΛΤΑ διότι όσο πρόβλημα και να έχουν, ενάμιση μήνα αποκλείεται να καθυστερεί εντός Ελλάδας. Επιπλέον η λοιπή αλληλογραφία μου δείχνει να έρχεται κανονικά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε εμένα υπήρχαν περιστασιακά και καθυστερήσεις στην υπόλοιπη αλληλογραφία,

για αυτό δεν απέκλεισα τα ΕΛΤΑ.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με την αργοπορημένη παράδοση. Έπερνα τα περιοδικά στο τέλος του μήνα. Το πρόβλημα άρχισε πριν ένα χρόνο περίπου.

Αρχικά νόμιζα ότι φταίει το τοπικό ταχυδρομείο, γιατί το πρόβλημα άρχισε συμπτωματικά μόλις εγκαταστάθηκα από Βόλο στη Θεσσαλονίκη.

Τελικά όμως διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είναι του διανομέα στην Αθήνα (δεν θυμάμαι το όνομα της εταιρείας-το γράφει στη ζελατίνα της συσκευασίας). Η κυρία που μίλησα μαζί της ήταν πολύ ευγενική. Μου εξήγησε ότι έχει αλλάξει ο τρόπος μεταφοράς - προφανώς για μείωση του κόστους. Τα περιοδικά στέλνονται στην Αγγλία και από εκεί έρχονται εδώ οδικώς.](*,) Έτσι αναγκάστηκα να διακόψω τη συνδρομή (δεν μου αρέσει άλλωστε να διαβάζω ηλεκτρονικά .Εχει άλλη χάρη το έντυπο...)

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ Αντρέα με το Astronomy. Όχι κάθε μήνα αλλά τουλάχιστον 4 τέυχη αυτού του έτους μου ήρθαν η με μεγάλη καθυστέρηση ή ποτέ. Όποτε τους ενημερώνω μου ξαναστέλνουν αντιτυπο και κάποιες φορές βρέθηκα με το ίδιο τεύχος περασμένου μήνα να το έχω δύο φορές!

 

Αυτό το οποίο έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν έρχεται πλέον με την αλληλογραφία του ΕΛΤΑ. Προφανώς έχουν αναθέσει αλλού τη διανομή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το Αstronomy ! Για 3η φορά φέτος δεν μου έφεραν το τεύχος και αναγκάζομια να τους στείλω e-mail και να το λάβω καθυστερημένα ...
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα όχι μόνο με το S&T και το Astronomy αλλά και με άλλα περιοδικά που παίρνω από ΗΠΑ. Δεν μπορεί να είναι πρόβλημα των ΕΛΤΑ γιατί οι άλλες παραδόσεις γίνονται στην ώρα τους. Μάλλον κάτι γίνεται στη Γερμανία απ'όπου και διανέμονται τα περιοδικά στην Ευρώπη.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα τηλεφωνικά με το S&T και η απάντησή τους ήταν πολύ απογοητευτική. Μου είπαν πως "λυπούμαστε, έχετε δίκιο και μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι αλλά δεν μπορούμε". Όσο και αν επέμεινα, αυτή ήταν η τελική τους απάντηση.

 

Όσο το σκέφτομαι τόσο δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή είναι η οριστική απάντηση μιας αμερικανικής εταιρείας σε έναν συνδρομητή τους από 15ετίας. Περίμενα πως είχαν κάποια καλύτερα στάνταρ εξυπηρέτησης στη συγκεκριμένη χώρα, δεν ξέρω αν έπεσα στην εξαίρεση. Το ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι είναι προφανώς ψέμα διότι μέχρι πριν λίγους μήνες ερχόταν στην ώρα τους. Προφανώς κάπου έχει γίνει μείωση κόστους στην αλυσίδα διανομής και την πληρώνουμε εμείς.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πάντως παρέλαβα μαζεμένα τα Astronomy Οκτωβρίου και Νοεμβρίου και το S&T Οκτωβρίου. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο ευρωπαϊκό κέντρο διανομής που νομίζω ότι βρίσκεται στη Φρανκφούρτη. Ανδρέα αν τελικά εξακολουθήσουν να τα στέλνουν ένα μήνα μετά θα με χάσουν από συνδρομητή τους. Κι εγώ έχω τουλάχιστον μια δεκαετία που το αγοράζω. Θα προσπαθήσω να μιλήσω και με τον David Eicher του Astronomy μήπως βγάλουμε άκρη.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα με τους υπεύθυνους διανομής στην Ελλάδα:

 

http://www.iss.gr/contact

 

Ήταν πολύ ευγενικοί, μου είπαν το γνωρίζουν το ζήτημα και θα προσπαθήσουν να δώσουν προτεραιότητα σε εκδόσεις που είναι ευαίσθητες ως προς το χρόνο παράδοσης. Θα με πάρουν και τηλέφωνο, λένε, όταν έχουν περισσότερες πληροφορίες. Αν κάποιος το επιθυμεί μπορεί να πάρει και αυτός από Δευτέρα να δώσει περισσότερο βάρος στο αίτημά μας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με πήραν όπως υποσχέθηκαν από την εταιρεία ISS και μου εξήγησαν αναλυτικά τι συμβαίνει.

 

Λόγω της αύξησης των ταχυδρομικών τελών, τα περιοδικά έχουν βρει εναλλακτικούς τρόπους διανομής. Τα συγκεκριμένα περιοδικά από την Αμερική πηγαίνουν όλα στην Αγγλία. Από εκεί φεύγουν οδικώς κάθε Παρασκευή για την Αθήνα (το οποίο εισάγει μια καθυστέρηση περίπου μιας εβδομάδας). Μετά χρειάζεται να ταξινομηθούν και να ταχυδρομηθούν στα ΕΛΤΑ (βάλτε άλλη μια εβδομάδα). Αυτό σημαίνει πως τα λαμβάνουμε περίπου δυο εβδομάδες μετά την αναχώρησή τους από Αγγλία. Το πότε και πως φτάνουν Αγγλία είναι κάτι στο οποίο δεν υπάρχει έλεγχος από εδώ μεριά αλλά το γεγονός πως οι αποστολές γίνονται μόνο Παρασκευές πάλι εισάγει μια καθυστέρηση για ό,τι φτάνει τις προηγούμενες μέρες.

 

Ειδικά για το προηγούμενο τεύχος Σεπτεμβρίου που είχε μεγάλη καθυστέρηση, μου είπαν πως λόγω μιας συγχώνευσης της εταιρείας στην Αγγλία δεν έγιναν αποστολές για δυο εβδομάδες οπότε το τεύχος Σεπτεμβρίου που έφτασε αρχές Οκτωβρίου είναι εξαίρεση. Το τεύχος Οκτωβρίου (παραδόθηκε αυτές τις μέρες) είναι μάλλον ο κανόνας του τρέχοντος συστήματος. Συνεπώς το τρέχον σύστημα καταφέρνει να κάνει παράδοση περίπου στις 15 με 20 του ίδιου μήνα.

 

Επειδή καταλαβαίνουν και αυτοί πως πάλι είναι πρόβλημα και έχει σχεδόν φύγει ο μήνας, θα παρακολουθούν το ζήτημα και θα κάνουν ό,τι μπορούν συμπεριλαμβανομένου του να στέλνουν τα περιοδικά που είναι ευαίσθητα ως προς το χρόνο πρώτα.

 

Το συμπέρασμά μου είναι πως όντως η καθυστέρηση στην Ελλάδα είναι η λιγότερο σημαντική και πως και την ίδια ημέρα που φτάνουν Ελλάδα να τα είχαμε, πάλι αργά θα μας φαινόταν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά Ανδρέα.

 

Σε μήνυμα πάντως που έστειλα στον David Eicher του Astronomy και του εξήγησα την κατάσταση, η απάντησή του ήταν ότι δεν ήταν ενήμερος για τέτοιο πρόβλημα και θα το έψαχνε με τους υπεύθυνους κυκλοφορίας (circulation) των εκδόσεων Kalmbach, οπότε μου είπε να περιμένω λίγες μέρες για νέα ενημέρωση.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης