Jump to content

Νέο μέλος από Πάτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλο το ASTOVOX.

Είμαι ο Ανδρέας απο Πάτρα και εδώ και λίγους μήνες απόκτησα το πρώτο τηλεσκόπιο.

Το τηλεσκόπιο που έχω είναι αυτο : CELESTRON POWERSEEKER 70AZ TELESCOPE

και το πήρα από το e-shop στα 80 €.Εως τώρα έχω δει μόνο το φεγγάρι!!

Είμαι εντελός αρχάριος και θα ήθελα σιγά σιγά με την βοήθειά σας να καταφέρω να δω και άλλα πράγματα,όσο φυσικά επιτρέπει το τηλεσκόπιο που έχω,γιατί καταλαβαίνω πως δεν μπορεί να έχει τεράστιες δυνατότητες.

Αν υπάρχουν κάποιοι από Πάτρα θα ήθελα να τους γνωρίσω και αν τύχει να κάνουμε παρατηρήσεις στον νυχτερινό ουρανό παρέα.

Αυτά για αρχή από εμένα και θα ήθελα κάποια σχόλια για το τηλεσκόπιό μου.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες.Το τηλεσκοπιο ειναι αρκετα καλο για ενα καλο ξεκινημα,να μαθεις αστερισμους,να δεις τα βασικα σωματα φεγγαρι,πλανητες ακομα και τα αμεσως ποιο ευδιακριτα σωματα απο σκοτεινο ουρανο πχ γαλαξιας της ανδρομεδας.Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :)

 

 

Φιλικα,Γιωργος Λεκκας. :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνονόματε και συμπολίτη, καλωσήρθες! Σε περιμένουμε και στο σύλλογό μας τον Ωρίωνα: http://www.orionas.gr/

 

Κάνουμε ομιλίες, εξορμήσεις για παρατήρηση και άλλα πολλά. Κοίτα τις εκδηλώσεις μας και όποτε θες έλα να μας γνωρίσεις!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το καλως όρισμα.

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να προσαρμοστώ στο forum,οπότε λίγη κατανόηση στην αρχή :roll: :roll:

 

Συμπολήτη θα δω πότε έχετε συνάντηση και πιστεύω να καταφέρω να έρθω!!

 

Να στε καλά όλοι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντρέα καλωσόρισες και από μένα.Ό,τι χρειαστείς ρώτησε μας και θα σου λύσουμε τις απορίες! :cheesy:

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες!

 

Είσαι τυχερός που έχεις στη πόλη σου έναν απ'τους πιο ενεργούς συλλόγους στην Ελλάδα.

Στο Αγρίνιο που βρίσκομαι, το πολύ πολύ να καλέσουν κανένα Μητροπολίτη να μιλήσει στο τοπικό σύλλογο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες Ανδρέα και σου εύχομαι να έχεις σκοτεινούς ουρανούς! Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και από κοντά στον Ωρίωνα ώστε να σε βοηθήσουμε και να σου λύσουμε ότι απορίες έχεις :D :D (και να παρατηρήσουμε φυσικά!)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι τα παιδιά στον Ωρίωνα θα σε καθοδηγήσουν στα πρώτα σου βήματα! Έγινα και εγώ μέλος πριν λίγες ημέρες και πραγματικά είναι μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα! Ειδικά οι συναντήσεις που κάνουν κάθε Τετάρτη, θα σου λύσουν αρκετές απορίες. Την επόμενη Τετάρτη, αν δεν κάνω λάθος θ' αναφερθούν στην αστροπαρατήρηση, οπότε επιβάλετε να το παρακολουθήσεις.
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης