Jump to content

Επιλογή 2΄΄ διαγωνίου για Schmidt-Cassegrain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιλογή 2΄΄ διαγωνίου για Schmidt-Cassegrain

Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά, πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα το καινούργιο μου τηλεσκόπιο C11 Α-XLT με την EQ6PRO. Το διαγώνιο όμως δεν είναι αντίστοιχο της ποιότητας του. Θα ήθελα να ρωτήσω πιο κατά την γνώμη σας είναι το πιο ποιοτικό, πάντα σε 2΄΄. Υπόψιν ότι αργότερα θα προσθέσω και τον εστιαστή της STEELTRACK CRAYFORD SC

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από άποψη ποιότητας προτείνω είτε τα μοντέλα της baader, είτε της william optics με 99% ανακλαστικότητα. Εγώ διαθέτω διαγώνιο της δεύτερης, είναι όντως καλός.

 

Ένα πλεονέκτημα του να πάρεις baader είναι πως πουλάει και διαγώνιο μόνο ως σώμα

(δες εδώ: http://agenaastro.com/baader-t-2-maxbright-mirror-diagonal-max-1-2456100.html )

το οποίο μπορείς να το προσαρμόσεις όπως θες. Για παράδειγμα, να βάλεις μηχανισμό click lock για τα προσοφθάλμια από τη μία και σπείρωμα SCT από την άλλη ή ό,τι άλλη ευκολία θες. Είναι λίγο ακριβός αυτός ο δρόμος αλλά μπορεί να φέρει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στα πρακτικά θέματα της παρατήρησης και τη στιβαρότητα του συστήματος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από άποψη ποιότητας προτείνω είτε τα μοντέλα της baader, είτε της william optics με 99% ανακλαστικότητα. Εγώ διαθέτω διαγώνιο της δεύτερης, είναι όντως καλός.

 

Ένα πλεονέκτημα του να πάρεις baader είναι πως πουλάει και διαγώνιο μόνο ως σώμα

(δες εδώ: http://agenaastro.com/baader-t-2-maxbright-mirror-diagonal-max-1-2456100.html )

το οποίο μπορείς να το προσαρμόσεις όπως θες. Για παράδειγμα, να βάλεις μηχανισμό click lock για τα προσοφθάλμια από τη μία και σπείρωμα SCT από την άλλη ή ό,τι άλλη ευκολία θες. Είναι λίγο ακριβός αυτός ο δρόμος αλλά μπορεί να φέρει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στα πρακτικά θέματα της παρατήρησης και τη στιβαρότητα του συστήματος.

 

Όντως είναι ακριβός, ο δικός σου είναι ο 2" Durabright CF;;;

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, ο δικός μου είναι παλιό μοντέλο τον είχα πάρει το 2007. Βέβαια δεν αλλάζει και τίποτα ιδιαίτερο, κυρίως το σώμα. Έχουν βγάλει μοντέλο από αλουμίνιο, ανθρακονήματα κτλ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Χρήστο και Χρόνια Πολλά.

 

Έκανες πολύ καλή επιλογή εξοπλισμού κι είμαι σίγουρος ότι θα τον ευχαριστηθείς στο έπακρο.

 

Στο δικό μου C11 έχω βάλει διαγώνιο Televue everbrite short DPS-2004

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=62&Tab=_90SEB#.UsPjt9JdVZA

 

σε συνδυασμό με crayford εστιαστή steeltrack της Baader. Με το "κοντό" διαγώνιο μειώνεις και λίγο την εστιακή, που μαζί με τον εστιαστή στο δικό μου πρέπει να είναι γύρω στο f/11.

 

Αν και δεν πολυχρησιμοποιώ τη δυνατότητα μικροεστίασης του steeltrack, σαν σύστημα με το διαγώνιο έχουν ταιριάξει πάρα πολύ και είναι πραγματικός βράχος. Ακόμη και με τον Panoptic 41 επάνω δεν καταλάβαινε τίποτε.

 

Δεν είναι και φθηνός συνδυασμός, αλλά αφού φτιάχνεις τέτοιο setup, γνώμη μου είναι να το ολοκληρώσεις σωστά. Θα δείς τη διαφορά στις εξορμήσεις σου.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Χρήστο και Χρόνια Πολλά.

 

Έκανες πολύ καλή επιλογή εξοπλισμού κι είμαι σίγουρος ότι θα τον ευχαριστηθείς στο έπακρο.

 

Στο δικό μου C11 έχω βάλει διαγώνιο Televue everbrite short DPS-2004

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=62&Tab=_90SEB#.UsPjt9JdVZA

 

σε συνδυασμό με crayford εστιαστή steeltrack της Baader. Με το "κοντό" διαγώνιο μειώνεις και λίγο την εστιακή, που μαζί με τον εστιαστή στο δικό μου πρέπει να είναι γύρω στο f/11.

 

Αν και δεν πολυχρησιμοποιώ τη δυνατότητα μικροεστίασης του steeltrack, σαν σύστημα με το διαγώνιο έχουν ταιριάξει πάρα πολύ και είναι πραγματικός βράχος. Ακόμη και με τον Panoptic 41 επάνω δεν καταλάβαινε τίποτε.

 

Δεν είναι και φθηνός συνδυασμός, αλλά αφού φτιάχνεις τέτοιο setup, γνώμη μου είναι να το ολοκληρώσεις σωστά. Θα δείς τη διαφορά στις εξορμήσεις σου.

 

Καλή χρονιά και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, παρεμπίπτοντος και βλέποντας το προφίλ σου, η καταγωγή μου είναι από ένα χωριό της Λακωνίας την Αλευρού Σπάρτης, πολύ όμορφοι τόποι…

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης