Jump to content

Αφροδιτη,στηριξη τηλεσκοπιου και ... υγρασια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι!Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να ρωτησω γιατι η αφροδιτη δεν εμφανιζεται πλεον στον στις 6 περιπου το απογευμα(χαζη ερωτηση) :roll: Τωρα για να μην γραφω και αλλου θα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζετε να αγορασω καινουρια βαση η να βελτιωσω με καποιο τροπο αυτη που ηδη εχω(εχω το Meade LX90-ACF 8" και την διχαλωτη βαση που εδιναν μαζι και καπου ειχα δει οτι μπορεις πανω σε αυτη τη βαση να προσαρμοσεις μια ισημερινη σφηνα).Αν αλλαξω βαση θα εχει το τηλεσκοπιο Go-to?Και τελος μια μερα πριν την αντιθεση του Δια τον παρατηρησα το βραδυ για περιπου 30 ωρα και ειχε καπου στα 70-80% υγρασια.Επειτα το εβαλα στο σπιτι και δεν εκλεισα το καπακι αλλα φυσηξα το φακο απο μακρυα με χλυαρο αερα με το πιστολακι(δεν ειχε μεγαλη δυναμη) και μετα το σκεπασα με ενα σεντονι και το εχω αφησει μεχρι τωρα ετσι?Ο φακος χαλαει με τοση υγρασια?Επαθε τιποτα σοβαρο απο το φυσημα?Και τελος θα παθει τιποτα που τον εχω περιπου 5 μερες χωρις καπακι και απο πανω ενα σεντονι?Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

30 λεπτα*

σημειωση:η διαφορα θερμοκρασιας μεσα κ εξω ηταν περιπου 2-4 βαθμοι γιατι τους πανω δυο οροφους δεν τους χρησιμοποιουμε τον χειμωνα γιατι κανει κρυο και το τηλεσκοπιο το αφηνω πανω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να ρωτησω γιατι η αφροδιτη δεν εμφανιζεται πλεον στον στις 6 περιπου το απογευμα

 

Η Αφροδίτη γυρίζει και αυτή γύρω από τον ήλιο, όπως και η Γη, και η θέση της μεταβάλλεται συνεχώς. Χτες βρέθηκε σε κατωτέρα σύνοδο, ήταν δηλαδή στην ίδια ευθεία που ενώνει τη Γη με τον ήλιο (από την πλευρά της Γης), και γι'αυτό ήταν εξαιρετικά κοντά στον ήλιο και δύσκολο να την δεις. Σιγά σιγά θα απομακρύνεται και πάλι από τον ήλιο αλλά θα εμφανίζεται το ξημέρωμα πριν την ανατολή.

 

θα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζετε να αγορασω καινουρια βαση η να βελτιωσω με καποιο τροπο αυτη που ηδη εχω(εχω το Meade LX90-ACF 8" και την διχαλωτη βαση που εδιναν μαζι και καπου ειχα δει οτι μπορεις πανω σε αυτη τη βαση να προσαρμοσεις μια ισημερινη σφηνα).Αν αλλαξω βαση θα εχει το τηλεσκοπιο Go-to?

 

Τί θες να κάνεις και δε σε ικανοποιεί η τωρινή σου βάση;

 

Και τελος μια μερα πριν την αντιθεση του Δια τον παρατηρησα το βραδυ για περιπου 30 ωρα και ειχε καπου στα 70-80% υγρασια.Επειτα το εβαλα στο σπιτι και δεν εκλεισα το καπακι αλλα φυσηξα το φακο απο μακρυα με χλυαρο αερα με το πιστολακι(δεν ειχε μεγαλη δυναμη) και μετα το σκεπασα με ενα σεντονι και το εχω αφησει μεχρι τωρα ετσι?Ο φακος χαλαει με τοση υγρασια?Επαθε τιποτα σοβαρο απο το φυσημα?Και τελος θα παθει τιποτα που τον εχω περιπου 5 μερες χωρις καπακι και απο πανω ενα σεντονι?

 

Ο φακός είχε μαζέψει υγρασία πάνω του; Αν ναι, καλά έκανες και δεν έκλεισες το καπάκι άμεσα μέχρι να φύγει η υγρασία. Το πιστολάκι με τον τρόπο που το χρησιμοποίησες δεν έκανε κακό. Ούτε με το σεντόνι έπαθε τίποτα αλλά πλέον ό,τι υγρασία είχε μαζευτεί έχει φύγει προ πολλού και είναι καιρός να το καπακώσεις και πάλι!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε astrovox ευχαριστω για τις απαντησεις σου.Βασικα οταν κανω παρατηρηση πλανητων λογω της βασης μαλλον το ειδωλο δεν μενει και πολυ σταθερο.Αναρωτιεμαι αν με καποιο τροπο η αν αγορασω καινουρια μπορω να βελτιωσω το ειδωλο του τηλεσκοπιου μου.

 

Υ.Γ ο φακος δεν ειχε μαζεψει καθολου υγρασια πανω του

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Papou,

 

Τα περι Αφροδίτης τα άκουσες, μην τα ξαναλέω.

Η στήριξη θα ήθελε αλλαγή (και άν) αν ήθελες να το πάς για φωτογραφία, ειδάλλως δεν βλέπω λόγο. Μία καλή Υψοαζημουθιακή στήριξη είναι εξαιρετικό εργαλείο για παρατήρηση. Η σφήνα χρειάζεται μόνο αν θέλεις να "μετατρέψεις" σε Ισημερινή στήριξη μία Alt-Az δηλ, για φωτογράφηση.

Το τηλεσκόπιο θα έχει goto με τη νέα στήριξη, μόνο αν η νέα στηριξη έχει σύστημα goto. Το goto είναι μέρος της στήριξης και όχι του τηλεσκοπίου

 

Η υγρασία που μαζεύεται στην διορθωτική πλάκα είναι πολύ ενοχλητική, γι αυτό και υπάρχουν τα συστήματα αφύγρανσης (dew-heaters). Να φροντίζεις το τηλεσκόπιο σου να έρχεται σε θερμική ισσοροπία οριζόντιο πριν το ξεκαπακώσεις και παρατηρήσεις, για να μειώσεις την εμφάνιση του προβλήματος.

Αν μαζευτεί υγρασία θα το καταλάβεις, οπότε και χρειάζεται να κάνεις όσα έκανες για να φύγει. Αν δεν μαζευτεί, δεν έχει νόημα να κάνεις τίποτε. Καλύτερα να το στεγν ώνεις και μετά να το αποθηκεύεις σωστά κλεισμένο, παρά να το αφήνεις έστω και σκεπασμένο με σεντόνι για καιρό.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη ευχαριστω για τις πληροφοριες σου,δηλαδη δεν γινεται να εχω σταθεροτερη εικονα με αλλη στηριξη?Γιατι ειναι λιγο ενοχλητικες οι δονησεις οταν κανω παρατηρηση πλανητων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι μόνο θέμα στήριξης, είναι και θέμα έδρασης της στήριξης. ΠΟΥ την τοποθετείς δηλαδή. Αλλοιώς συμπεριφέρεται σε τσιμέντο, αλλοιώς στο χώμα. Σε υψηλές μεγεθύνσεις, θα σου ταλαντώνεται ακόμα και όταν περπατάς γύρω, ή αν φυσάει.

Τέλος να ξέρεις, ότι ταλαντώσεις θα έχεις ακόμα και αν το χώσεις στον Γρανίτη. Μόνο και μόνο που θα βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο θα κουνάει. Και όσο μεγαλύτερη η μεγέθυνση, τόσο μεγαλύτερη η ταλάντωση.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου ταλαντώνεται όταν εστιάζεις και γενικότερα όταν αγγίζεις το τηλεσκόπιο ή και από μόνο του; Το πρώτο είναι ως ένα σημείο αναμενόμενο στη μεγάλη μεγέθυνση, χωρίς βέβαια να έχουμε ακριβή αίσθηση του μεγέθους της ταλάντωσης για να πούμε με σιγουριά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε astrovox γινεται σε μεγαλο βαθμο οταν τον ακουμπω με το χερι και σε μεσαιο βαθμο οταν το ακουμπαω με το ματι μου.Η στηριξη δεν θα βελτιωσει τις ταλαντωσεις στην παρατηρηση?Η χρησιμευουν μονο στην αστροφωτογραφηση?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια στήριξη σαφώς μπορεί να βελτιώσει τη σταθερότητα του συστήματος αλλά είναι μια ακριβή λύση. Δες πρώτα με κάτι πιο ανέξοδο, όπως τα στηρίγματα τριπόδου που απορροφούν τους κραδασμούς. Επίσης είναι δύσκολο να σου πω αν κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο ή όχι καθώς δεν το έχω δουλέψει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης