Jump to content

Ποιό τηλεσκόπιο να πάρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλη την αστεροπαρέα! :)

 

Είμαι νέος στην παρέα...

 

Σκοπεύω να αγοράσω προσεχώς τηλεσκόπιο...

 

Υπολογίζω να διαθέσω μέχρι 350ευρώ...

 

Σαφέστατα με ενδιαφέρει η παρακολούθηση πλανητών/σελήνης κλπ... αλλά με ενδιαφέρει και η επίγεια παρακολούθηση μακρινών περιοχών πχ Βουνά/κοντινά νησιά κλπ...

 

Ποιό θα μου προτείνατε;;;

 

 

ΥΓ: Έχω βάλει στο μάτι δυο πείτε μου τη γνώμη σας...

 

1) http://www.ebay.com/itm/Telescope-Dobson-Orion-N-203-1200-SkyQuest-XT8-Classic-DOB-/230892590580?pt=FR_IQ_PhotoVideo_Jumelle_Jumelles_Telescopes&hash=item35c24555f4

 

2) http://www.ebay.com/itm/230778248290?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Ευχαριστώ apriori... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην αστρομεθυσμένη μας παρέα φίλε μου. Εάν έχεις αποφασίσει να ακολουθήσεις αυτόν τον ερωτα για τον σκοτεινό ουρανό, να ξέρεις οτι μπορεί και να εξελιχθεί στον μεγαλύτερο της ζωής σου! Για κοίτα εδώ, ίσως να σου λυθούν κάποιες απορίες! :mrgreen: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10483&postdays=0&postorder=asc&start=0 Για οποιεσδήποτε περισσότερες πληροφορίες, πολύ πιο έμπειροι φίλοι συναστροταξιδευτές από εμένα θα σε κατατοπίσουν εδώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνοντας μια περίηγηση στις σελίδες του forum θα δεις ότι το dob 8" είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει.

 

Επειδή αναφέρεις όμως ότι θέλεις να το χρησιμοποίησεις και για επίγεια παρατήρηση θα πρεπει να γνωρίζεις ότι τα dob αν και είναι εξαιρετικά για ουράνιους δεν είναι καθόλου εύχρηστα για επίγειους στόχους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον γκαραπέτσα. Εάν το θες και για επίγεια παρατήρηση, κάλο θα ήταν να επέλεγες ένα διοπτρικό, έχοντας όμως στο μυαλό σου πως αυτός ο τύπος τηλεσκοπίων, λόγω κατασκευής, είναι πολύ πιο ακριβός σε σχέση με ένα κατοπτρικό με την ίδια διάμετρο. Οπότε πας για αρχή σε ένα άνοιγμα 70-80mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την θερμή σας υποδοχή! :)

 

Το Dob 8" αν και δεν έχω ο ίδιος οπτική εμπειρία, με έχει ενθουσιάσει από τα reviews που έχω δει σε βιντεάκια του youtube...

 

Έχω μια απορία, (δηλαδή όχι μια αλλά πολλές αλλά θα τις λέω μια - μια!!! )

 

Το Dob 8" γιατί δεν προφέρεται για επίγεια παρατήρηση ; Λόγω του μεγέθους του; Λόγω κακής ποιότητας εικόνας;;; Για ποιό λόγο ακριβώς;;;

 

Και κάτι άλλο ... υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει το συγκεκριμένο εργαλείο να με κατατοπίσει... και αν έχει να μου στείλει φωτογραφίες επίγειας ή και αστροφεγγαρικής λήψης;;;; :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob 8" έχει αρκετά μεγαλο κάτοπτρο για να συλλέγει το ασθενές φως των άστρων τη νύχτα. Για επίγειες παρατηρήσεις, που θα πραγματοπουνται ως επι των πλείστων κατα τη διαρκεια της ημερας, δεν χρειάζεσαι τοσο μεγαλο κάτοπτρο - συλλέκτη φωτός. Είναι ογκώδες για συχνές μετακινησεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα σου δίνει ανάποδα είδωλα, θα πρέπει να πάρεις έναν ανορθωτή ειδώλου για μέτρια αποτελέσματα.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=355

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα σου δίνει ανάποδα είδωλα, θα πρέπει να πάρεις έναν ανορθωτή ειδώλου για μέτρια αποτελέσματα.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=355

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Όταν λες φίλε μου μέτρια αποτελέσματα τι εννοείς; Θολή εικόνα;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν παίρνει προσαρμογέα για Dslr Sony A350k φωτογραφική αλλά και για βιντεοκάμερα... ;

 

 

Θέλω να έχω όσο γίνεται καλύτερη δυνατότητα για "εξωγήινες" παρατηρήσεις, (Σελήνη, Κρόνος, κλπ) Αλλά και επίγεια όπως έχω προαναφέρει.... Να έχει δηλαδή μια αξιοπρεπή και ευκρινή εικόνα...

 

Το μέγεθος - όγκος του δε με πειράζει τόσο ... με ενδιαφέρει όμως και το αποτέλεσμα της επίγειας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά απ' ότι διαβάζω μέτριες εικόνες δίνει.

Επίσης το 8" θα σου δίνει πολύ μικρό πεδίο, γενικά επίγεια παρατήρηση και Ντομπ δεν κολλάνε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε μου.Ως κατοχος ενος dobsonian 8" μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ειναι ενα αριστο τηλεσκοπιο για αρχαριους,ευκολο στον χειρισμο που θα σε κρατησει για πολλα χρονια !!! Δοκιμαζοντας το στην πραξη,μπορω να σου πω οτι εχεις πολλες δυνατοτητες.Ωστοσο,οσο καλο ειναι για την παρατηρηση του νυχτερινου ουρανου,τοσο κακο ειναι για την επιγεια παρατηρηση.Στην επιγεια παρατηρηση θα σου δωσει πρωτα απο ολα,το ειδωλο αντεστραμενο οπου πρεπει αν επενδυσεις και αλλα λεφτα για καποον ανορθωτη ειδωλου.Επισης,επειδη το εχω δοκιμασει,εμενα μου εδινε το ειδωλο καπως θολω και οπως λεει και ο φιλος απο πανω,dobsonian και επιγεια παρατηρηση δεν παει...Τελος,για να συνδυασεις επιγεια παρατηρηση με παρατηρηση του νυχτερινου ουρανου θα χρειαστεις ενα διοπτρικο τηλεσκοπιου και αν θες να ειναι και καλο,θα υπερβεις πιστευω κατα πολυ τον προυπολογισμο σου αυτη την στιγμη.Δικια μου αποψη,δεν ξερω αν σε βολευει και αν σου αρεσει,να αγορασεις ενα τηλεσκοπιο καθαρα για ουρανο και να προχωρησεις στην αγορα κυαλιων για επιγεια παρατηρηση.Σκεψου καλα πριν παρεις καποια αποφαση γιατι μπορει αυτο το χομπι αν το αγαπησεις,να σε κρατησει για παντα.Οτι απορα εχεις,μην διστασεις να την ρωτησεις.Καλη τυχη και καλη συνεχεια.

 

Φιλικα,

Γιωργος Λεκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου AstroJim, ένα θα σου πω για να καταλάβεις........ Εχω 10'' Dobs από το 2005 και ποτέ μου έως τώρα δεν έχω κάνει επίγεια παρατήρηση! Το Dobsonian είναι για τα ουράνια, ΤΕΛΟΣ! Πως να στο πω αδελφέ μου, το μειώνεις, το ισοπεδώνεις, του καταστρέφεις όλη την εικόνα! Χαχαχαχαχα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μωρέ μια χαρά τα λέτε εσείς .... Αλλά εγώ (λέω τώρα) υπάρχει κάποιο που να είναι εξίσου καλό και στα δυο είδη παρατήρησης;;; Κι αν ναι, ποιό είναι;

 

Για παράδειγμα: Το παρακάτω τηλεσκόπιο το ξέρει κανείς;;; Τι λέει;;;

 

Αναφέρομαι στο Celestron Teleskop N 114/1000 Astromaster EQ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολύ καλή λύση θα ήταν για εσένα που θες και να ταξιδεύεις στα αστέρια, αλλά και να βλέπεις τις...... καμπύλες της όμορφης γειτόνισσας, είναι αυτό εδώ, αν και αρκετά τσουχτερό στη τιμή. Απλή στήριξη σε ημι-φουρκέτα, και καλό άνοιγμα τεσσάρων ιτζών για να βλέπεις και αξιοπρεπώς τα deep sky...... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=490 Εάν μένεις Αθήνα-Πειραιά, μπορούμε να πάμε μαζί, επειδή ξέρω προσωπικά τον Κ. Νομικό, θα στο αφήσει και κάτω από τα 500..... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολύ καλή λύση θα ήταν για εσένα που θες και να ταξιδεύεις στα αστέρια, αλλά και να βλέπεις τις...... καμπύλες της όμορφης γειτόνισσας, είναι αυτό εδώ, αν και αρκετά τσουχτερό στη τιμή. Απλή στήριξη σε ημι-φουρκέτα, και καλό άνοιγμα τεσσάρων ιτζών για να βλέπεις και αξιοπρεπώς τα deep sky...... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=490 Εάν μένεις Αθήνα-Πειραιά, μπορούμε να πάμε μαζί, επειδή ξέρω προσωπικά τον Κ. Νομικό, θα στο αφήσει και κάτω από τα 500..... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

 

Είναι καλό και για τα δύο δηλαδή αυτό λέτε ε;;; Χμμμ.. Πα μαλ!

 

ΥΓ: Δεν είναι για τις καμπύλες της γειτόνισσας βρε... Είναι για τη νήσο Ντία που είναι απέναντι από το Ηράκλειο... Είμαι από Κρήτη!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συχνά με τον αστρονομικό εξοπλισμό βγαίνει πιο οικονομικό, και με καλύτερο αποτέλεσμα, να πάρουμε δυο διαφορετικά όργανα για κάθε χρήση παρά να ψάχνουμε το ένα που τα κάνει όλα (και που συχνά δεν υπάρχει ή είναι πανάκριβο).

 

Στην ημερήσια παρατήρηση αν πάρεις ένα νευτώνειο, και γενικότερα στα συστήματα με κάτοπτρα, μπορεί να έχεις εικόνα χαμηλής αντίθεσης λόγω φωτός από τον περιβάλλοντα χώρο, εκτός στόχου, που θα ανακλάται υπό γωνία και θα καταλήγει στο μάτι σου.

 

Οι διόπτρες ημέρας είναι συνήθως διοπτρικά τηλεσκόπια με ανορθωτή ειδώλου 45 μοιρών. Ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο κάνει για διόπτρα (το ανάποδο αριστερά-δεξιά δεν είναι τόσο ενοχλητικό όσο η περιστροφή 180 μοιρών) και για αστρονομική παρατήρηση αλλά επειδή τα μεγάλα διοπτρικά είναι ακριβά θα πρέπει να περιοριστείς σε μέγεθος και άρα σε δυνατότητα παρατήρησης. Μπορείς με έναν καλό ζουμ προσοφθάλμιο να κάνεις αξιοπρεπώς τη δουλειά σου.

 

Πάντως, η παρατήρηση μακρινών περιοχών πάνω από τη θάλασσα συχνά είναι δυσχερής λόγω ορατότητας. Τις καθαρές μέρες, βέβαια, θα ανταμείβεσαι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταξύ του Ds-2000 και του Celestron N 114/1000 Astromaster EQ... ποιο πιστεύετε ότι μου κάνει καλύτερα;;;

 

 

Επίσης υπάρχει κάπου στο φόρουμ κάποιο thread που να έχει αστροφωτογραφίες και επίγειες λήψεις από τηλεσκόπια μελών;;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε AstroJim, αυτο που σου λέει ο φίλος Βασιλάκης. Μη σε παραπλανούν οι μεγεθύνσεις. Ένα θα σου πω. Έχω Dobsonian 10 inches και για τα deep sky αντικείμενα δεν χρησιμοποιώ πάνω από 120Χ. Υπερβαίνω αυτή την μεγέθυνση μόνο όταν ένας διπλός αστέρας μου αντιστέκεται... :lol: :lol: :lol: . Οπότε βουρ για την μεγαλύτερη διάμετρο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης