Jump to content

"Astronomy hacks" ενα αριστο βιβλιο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!

Εδω υπαρχει κριτικη του βιβλιου "Astronomy hacks"

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1268

 

Ως κατοχος του εν λογω βιβλιου οφειλω να ομολογησω πως εμεινα ενθουσιασμενος! =D>

Κανενας dobsonας (και οχι μονο) δεν πρεπει να παραλειψει να το αγορασει!!!! Σπανια να βρεθει ενα βιβλιο με τοσα "κολπα" και πρακτικες συμβουλες! Εγω το αγορασα απο τον Παπασωτηριου οταν ειχα ανεβει για το συνεδριο ερασιτεχνικης αστρονομιας στην Αθηνα.

Ισως εχει και αλλα αντιτυπα τρεξατε προλαβατε!!!!! :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Το έχω αγοράσει από καιρό αλλά μόλις βρήκα το χρόνο να το διαβάσω με αφορμή τις πασχαλινές διακοπές. Συμφωνώ απόλυτα με το Γιώργο και το προτείνω και εγώ! Εχει πολλά χρήσιμα και πρακτικά κόλπα αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι ξεκαθαρίζει με τον πιο απλό και πρακτικό τρόπο πολλά από τα θέματα παρατήρησης και εξοπλισμού. Πολλά άλλα βιβλία κάνουν το λάθος να έχουν... θεωρητική προσέγγιση σε πρακτικά θέματα. Το βιβλίο αυτό, αντιθέτως, είναι άμεσα εφαρμόσιμο και οι συμβουλές του μπορούν να βελτιώσουν τις παρατηρήσεις σας από την πρώτη νύχτα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να συμπληρώσω ότι το βιβλίο αυτό είναι πρόσφατο και επίκαιρο, πράγμα πολύ σημαντικό. Οταν διαβάζεις ένα βιβλίο περί εξοπλισμού και παρατήρησης καλό είναι να είναι επίκαιρο αλλιώς πολλά από τα μοντέλα προτεινόμενων προσοφθάλμιων, τηλεσκοπίων κτλ θα έχουν αποσυρθεί, οι τιμές θα έχουν αλλάξει, κάποια κόλπα που κάποτε γλίτωναν λεφτά δε θα γλιτώνουν πλέον κ.ο.κ.

 

Οταν πήρα το 6-ιντσο μου πριν καμιά δεκαριά χρόνια ήταν... μεγαλούτσικο και ακριβούτσικο. Πλέον, τα δεδομένα έχουν αλλάξει...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Χθες το βράδυ ολοκλήρωσα το διάβασμα του βιβλίου. Με εξαίρεση κάποια κομμάτια του, που απευθύνονται στους κατόχους των dobsonian ή γενικά των νευτώνειων τηλεσκοπίων, το βιβλίο αυτό κάλλιστα μπορεί να αποτελέσει το «instruction manual» του αρχάριου παρατηρησιακού αστρονόμου! Πολλά από αυτά που γνωρίζω σήμερα και τα συγκέντρωσα μέσα από αρκετό διάβασμα, συζητήσεις, σεμινάρια, ή προσωπική εμπειρία, περιέχονται σε αυτό το βιβλίο. Γιαυτό και το κατατάσσω στην ίδια κατηγορία αξιότητας με το Nightwatch. Για να το πω πιο χαρακτηριστικά, αντί να ανεβαίνεις αργά – αργά, σκαλί – σκαλί τις βαθμίδες της γνώσης, με το βιβλίο αυτό ανεβαίνεις με το ασανσέρ!

 

Μακάρι κάποια στιγμή να εκδοθεί και στα ελληνικά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Το βιβλίο μου το φέρανε πριν λίγες ώρες!

Πραγματικά εξαιρετικό το βιβλίο αυτό! Θα έλεγα ότι είναι must για κάθε ερασιτέχνη αστρονόμο, αρχάριο ή έμπειρο.

 

:D

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις πηρα τηλεφωνο στον παπασωτηριου και θα το εχω την τεταρτη, για να δουμε τι λεει...

 

Να κανετε συχνοτερα τετοιες προτασεις οι παλιοτεροι για να ξεστραβωθουμε και εμεις οι νεοι στο ¨σπορ¨

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο ειχες δικιο το βιβλιο ειναι υπεροχο ευκολοδιαβαστο και οι πληροφοριες που παρουσιαζει και ο τροπος ειναι οτι πρεπει για καθε νεο ερασιτεχνη αστρονομο

 

φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε nuke το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι το nightwatch για να ξεκινησεις σωστα και παραλληλα ψαξου και για αλλα βιβλια η ebooks αλλα το nightwatch ειναι κατι σαν την βιβλο για τον αρχαριο αστρονομο.

 

φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο εχω φτασει στην μεση του βιβλιου και ειναι εκπληκτικο και παλι σε ευχαριστω που μας το προτεινες.

 

ΥΓ περιμενω και αλλες προτασεις

 

φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ωραιο βιβλιο , αλλα δινει πιο πολυ εμφαση στα Νευτωνια .Και βεβαια το μεγαλυτερο μερος του ειναι διαφημιση , ςστοσο αυτο δε σημαινει οτι οι συμβουλες που δινει δεν ειναι ωραιες .Αλλα να γρφαει οτι τα Skywatcher ειναι χειροτερα απο τα Orion , οταν συνηθως μονο στο χρωμα διαφερουν ειναι :?
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δίνει έμφαση στα νευτώνια και καλό είναι να το ξέρει κάποιος πρίν το αγοράσει. Από την άλλη είναι λογικό. Τα νευτώνια είναι ο πιο "απλός" τύπος τηλεσκοπιού με την έννοια ότι μπορείς να τα πειράξεις αρκετά (χρειάζονται ευθυγραμίσεις κτλ).

 

Και δεν μου φάνηκε ότι το μεγαλύτερο μέρος είναι διαφήμιση. Απλά ο συγγραφέας ένα Orion έχει μόνο, αυτό έχει ώς σημείο αναφοράς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα να γρφαει οτι τα Skywatcher ειναι χειροτερα απο τα Orion , οταν συνηθως μονο στο χρωμα διαφερουν ειναι

 

Εχοντας δουλέψει και τα δύο dob φοβάμαι ότι έχει σε ένα μικρό βαθμό δίκιο.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιλεγω .Για αυτο κι εγραψα " συνηθως " .

Δεν εχω δουλεψει καποιο Orion οποτε δε μπορω να εχω γνωμη αλλα δεν εχω λογο να μη σε πιστευω . Κατι ειχα ακουσει , κυριως για τους εστιαστες νομιζω , αλλα δε θυμαμαι .

Ειδες διαφορα και καπου αλλου εκτος απο τα Νευτωνια ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης