Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.veoh.com/watch/v1317596r2s55ttd μολις ειδα το 6ο επεισοδιο απο το συμπαν που αγαπησα και επαθα ενα μεγαλο mindblown η πληροφορια ειναι μεσα μας λεει το ειπε αρκετα γρηγορα δεν το ανελυσε τρομερα μπορει καποιος να το γραψει? μιλαει για την ταυχτητα διαδοσης της πληροφοριας και το οτι η επιστημονες ειχαν ανακαλυψει οτι η ταχυτητα αυτη ειναι 450,000 km/h wow
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή η ταχύτητα αφορά συσχετισμένα σωματίδια (quantum entanglement).

H ταχύτητα διάδοσης αυτης της πληροφορίας ειναι θεωρητικά άπειρη!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμ :) ενδιαφερον
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσία δεν είναι μετάδοση πληροφορίας, δεν υπάρχει κάποιο σωματίδιο που τρέχει απότο ένα φωτόνιο ως το άλλο πιο γρήγορα από το φως για να μεταφερει το μήνυμα. Τα φωτόνια ως ζεύγος βρίσκονται σε μια υπερβατική μορφή με όλες τις δυνατές πληροφορίες και όταν πάμε να κοιτάξουμε το ένα, τα βγάζουμε από αυτήν την "υπερβατική" μορφή και τα αναγκάζουμε να διαλέξουν από τους δυνατούς συνδασμούς, ποιος είναι. Το πείραμα αυτό το είχε σκεφτεί ο Einstein για να αποδείξει οτι η αρχή της αβεβαιότητας δεν ισχύει. Δυστυχώς για τον ΑΛβέρτο, επαληθεύτηκε και πειραματικά οτι ισχύει κι οτι ενώ τα φωτόνια είναι έτη φωτός μακριά, όταν πάμε να μετρήσουμε κάτι στο ένα, αυτομάτως επηρεάζεται και το άλλο. Το πείραμα που είχε προτείνει ο Αϊνστάιν ονομάζεται EPR αν δεν κάνω λάθος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραιες πληροφοριες, στο επεισοδιο ελεγε οτι αυτα ειναι μεσα στο μυαλο μας και δεν το αποδεχεται η βιολογια ακομα κατι τετοιο δεν το πολυκαταλαβα γιατι επρεπε να φυγω και δεν εδωσα πολυ σημασια εκεινη την ωρα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H βιολογία βασίζεται στη κβαντική θεωρια....κ φαινόμενα όπως η όσφρηση, η φωτοσύνθεση, πολλες ενζυμικες αντιδρασεις θα ηταν αδυνατες χωρις αυτη.

Ασε το Δανέζη να λεει.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχα ;) ναι εχεις δικιο απλα ισως το ντοκιμαντερ να ηταν γυρισμενο αρκετα χρονια πριν
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αα καταλαβα χαχα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ο Δανέζης κάπου το πάει στην μεταφυσική και εκεί τα χαλάμε. Είναι πολύ καλός άνθρωπος αλλά του αρέσει να φιλοσοφεί. Συνηθίζει να λέει στις διαλέξεις του οτι δεν φιλοσοφεί κι οτι όλα αυτά μπορεί να τα αποδείξει στο πίνακα αλλά ας μου αποδείξει με μαθηματικά αυτά που λέει οτι όλες οι πληροφορίες είναι μέσα στο κεφάλι μας και μετά τα ξαναλέμε...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχα σωστα μου φενεται να τα λετε, τον ειχε κανεις απο εσας εδω καθηγητη?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ο Δανέζης κάπου το πάει στην μεταφυσική και εκεί τα χαλάμε. Είναι πολύ καλός άνθρωπος αλλά του αρέσει να φιλοσοφεί. Συνηθίζει να λέει στις διαλέξεις του οτι δεν φιλοσοφεί κι οτι όλα αυτά μπορεί να τα αποδείξει στο πίνακα αλλά ας μου αποδείξει με μαθηματικά αυτά που λέει οτι όλες οι πληροφορίες είναι μέσα στο κεφάλι μας και μετά τα ξαναλέμε...

 

Πέρσι είχα παρακολουθήσει μια ομιλία του Θεοδοσίου και μου είχε δημιουργήσει ακριβώς αυτήν την εικόνα.

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ προχωρημενη φυσικη, ωραια φαση!
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον έχω εγώ καθηγητή στην αστροφυσική. Ο Θεοδοσίου πήρε σύνταξη. Αυτό το πράμα όμως που κάποιοι φυσικοί πάνε να το γυρίσουν στη φιλοσοφία και τη θεολογία με κουράζει. Το 2001 είχα παρακολουθήσει ένα συνέδριο στο Δημόκριτο "ορθοδοξία κι επιστήμες αιχμής" που βγήκε ένα καθηγητής φυσικός από ΗΠΑ και εξηγούσε πώς στα 100.000 χρόνια η πυκνότητα της ύλης του σύμπαντος μειώθηκε κι επέτρεψε να ταξιδέψει το φως και καθώς το εξηγούσε αναφωνεί "κι εγένετω εσπέρα κι εγένετω πρωί, ημέρα πρώτη.

 

Έφαγε μια γιούχα και κατέβηκε. Ερμηνεύει ο καθένας το δόγμα του όπως γουστάρει για να βγει στο τέλος σωστό. Το γεγονός οτι μιλάει για αγγέλους και διαβόλους το ανάγουν στην παρουσία κι απουσία ενέργειας και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες για να μην φανεί ο χριστιανισμός καρναβάλι πρωτογονισμού. Πήγε κι ο Δανέζης σε ένα συνέδριο της εκκλησίας κι έλεγε πάλι κάτι τέτοια που ούτε λίγο ούτε πολύ κάναν τους παπάδες να γελάνε και να νοιώθουν επιστήμονες.

 

Αφού θέλουν να παντρέψουν την εκκλησία με την επιστήμη να μας δώσουν καμιά βουνοκορφή από τις χιλιάδες που έχουν τους αγιολιάδες να φτιάξουμε αστεροσκοπεία. Αλλά εκεί τσιμουδιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειμαι γενικα και εγω της ιδιας ανιληψης, η φιλοσοφια μπορω να πω οτι μου φερνει καταθλιψη εχω ξεκηνησει ενα βιβλιο τον κοσμο της σοφιας, ειναι απλο αλλα καταθλπιπτικο χαχα, ως αναφορα θεματα πιστης και λατρειας στο σχολειο φετος που παω α λυκειου πηρα απαλλαγη απο τα θρησκευτικα και το απολμβανω οταν οι καθηγητες η καποι απαιδια με ρωτανε καλα αθεος εισαι? και τους λεω οχι αγνωστικιστης και πιστευω στην επιστημη και μετα δεν μιλανε γενικα ολα αυτα ειναι ενα παραμυθι ξερω περισσοτερα πραγματα περι θρησκειας απο τα παιδια που κανουν θρησκευτικα τωρα! αλλα απο σοβαρους επιστημονες να το γυριζουν σε θεολογια δνε το περιμενα, ναμην συνεχισω να βλεπω τη σειρα δλδ? δν θα που προσφερει τπτ?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να την βλέπεις τη σειρά. Τώρα τελευταία ο Δανέζης έχει ξεπεράσει τα προσωπικά μου όρια ανοχής. Παλιότερα που έγινε και η σειρά, δεν αναφερόταν τόσο πολύ σε θέματα φιλοσοφικά. Αλλά επειδή σε βλέπω ανυπόμονο σε συμβουλεύω να διαβάζεις κανονικά τα μαθήματα σου, να μην προτρέχεις και να μην ασχολείσαι με χίλια δυο άλλα. Θέσε σωστές μαθηματικές βάσεις και προετοιμάσου για πανελλήνιες για να μπορέσεις να σπουδάσεις στη σχολή που θέλεις. Αν είσαι καλός μαθητής ίσως σε ενδιαφέρει και το πολυτεχνείο πριν το φυσικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν υπήρχε η φιλοσοφία τότε θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές η φιλοσοφία δημιούργησε την επιστήμη και πρέπει να συμβαδίζουν τώρα εξαρτάται στο τι εννοείς εσύ φιλοσοφία όσο για θέμα χριστιανισμού ότι το χειρότερο για τον ελληνικό πολιτισμό και την ανθροπωτητα όλα κλεμμένα από την ελληνική φιλοσοφία η θρησκεία ειναι δημιούργημα του ανθρώπου αλλά πιστεύω και εγώ σε έναν θεό της ομορφιάς και της γαλήνης ισως εννοώ τη φύση ίσως όχι πάλι ο κάθε άνθρωπος συμβολίζει τον θεό του όπως θέλει και Ασε τον χριστιανισμό να τραβήξει την πορεία του
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτά Κώστα τώρα ούτε στο πανεπιστήμιο δεν κάνουν φιλοσοφία αλλά ιστορια της φιλοσοφίας στην πραγματικότητα σε ενα τέτοιο σύστημα όπως το ελληνικό δεν υπάρχουν πάνω από 3000 άτομα που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο λοιπόν όσο για τον χριστιανισμό τι λες εσύ πως ειναι ο ορισμός του
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπικα εγω ειμαι αγνωστικιστης τωρα νταξει πιστευω ισως και εγω στο θεο που πιστευε και ο αινσταιν αν και παλι ειναι δυσκολο αγνωστικιστης θα ελεγα, οσον αφορα το χριστιανισμο ειναι αστειο πραγματικα δεν το λεω απο κακια απλα οι αντιληψεις που εχω υιοθετησει τα πραγματα που διαβαζω ειναι τοοοοσο μακρια απο ολα αυτα μια φορα ειχε τυχει να παω εκκλησια πριν 2 βδομαδες σε ενα γαμο καθομουν στην εισοδο και εβλεπα ανθρωπους που εμπαιναν με τον κωλο και εκλειναν την ομπρελα απαιξω μετρησα τουλαχιστον 25 ατομα προκατηλημμενοι ανθρωποι
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχα το ίδιο περίπου έπαθα προχθές έχουμε φτιάξει ένα ξύλινο σπιτάκι και χάλασε η ομπρέλα ενός παιδιού πήγα να την φτιάξω και μου λένε μην την ανοίγεις ειναι γρουσουζια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εμαα χριστιανοι ολοι νταξει κοιτα μπορει να ειναι ωραιο πραγμα η θρησκεια αλλα εχουν αλλη αντιληψη απο εμενα το 90% των χριστιανων, μπορω να πω οτι απο παντα αμφεβαλα νομιζω απο τριτη δημοτικου ξεκηνησα να μην πολυ πιστευω
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης