Jump to content

Celestron nexstar 6se Πρώτο τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλο το forum, είμαι καινούργιος στο άθλημα αυτό και χτες αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, το celestron nexstar 6se. μαζί αγόρασα και ένα προσοφθάλμιο 6mm και από μονο του έχει ένα 25mm. θέλω βοήθεια σχετικά με την μεγένθυση, είδα στο youtube διαφορα video με τον κρόνο για παράδειγμα με το τηλεσκόπιο αυτό και φαινόταν πολύ μεγαλύτερος και πιο καθαρός απότι μπόρεσα να τον δω εγώ χτες με το 6mm. στα descriptions των video γραφουν barlow x3 και εγώ ρώτησα το μαγαζί που το αγόρασα και μου είπε ότι θα φτάσω σε μεγένθυση που δεν υποστηρίζει αυτό το τηλεσκόπιο και ότι είναι άχρηστο το barlow. πως ομως άλλοι μπορούν και φέρνουν τόσο κοντά σε πλανήτες και γραφουν κάτω ότι έχουν και barlow? τα video ΟΛΑ είναι τραβηγμένα με την nextimage 5mp. μήπως αυτή παίζει κάποιο ρολο? συγγνώμη αν σας ζάλισα απλά δεν έχω καμια γνώση πάνω σε αυτό το θέμα. ευχαριστώ πολύ.

 

εάν κάποιος έχει το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με το πρώτο σετάρισμα την ώρα και ευθυγράμμιση θα ήμουν ευγνώμων. οτιδήποτε πάνω σε αυτό θα ήταν πολύτιμο καθώς δεν έχω ξανά ασχοληθεί με τον ουρανό και περπατάω στα τυφλά αλλα θέλω τόσο πολύ να το μάθω και να μπορώ να παρατηρώ με τις ώρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε thomaszina,

Γενικότερα τα video δεν είναι και ο ποιο αντικειμενικός τρόπος για να ελέγξεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου ...

Βασικό ρόλο στο μέγεθος του ειδώλου που βλέπεις παίζει και η εποχή ( χονδρικά η απόσταση του πλανήτη από την γη την δεδομένη στιγμή-περίοδο ) και το ύψος που παρατηρείς τον πλανήτη (όσο ποιο ψηλά στον ουρανό τόσο λιγότερες παραμορφώσεις θα σου δώσει η ατμόσφαιρα άρα καλύτερο ευκρινέστερο είδωλο).

Ένας barlow πχ 3Χ θα σου δώσει μεγέθυνση με το τηλεσκόπιο σου και τον 6mm προσοφθάλμιο (1500/6)χ3=750Χ το οποίο θα σου δώσει απλά ένα πολύ σκοτεινό και θολό είδωλο ...

 

Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα ελπίζω να το χαρείς στον μέγιστο βαθμό ...

Αν διαβάσεις μερικά άθρα εδώ στο forum ,θα μπορέσεις να κατατοπιστείς σε κάποιο βαθμό.

[/u]

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες στην παρεα

 

Το τηλεσκόπιο που πηρες είναι πολυ καλο σαν πρωτο τηλεσκόπιο και θα σου χαρίσει ομορφες στιγμες στην παρατήρηση. Μην λαμβανεις υπ' οψη σου τις εικόνες που βλεπεις. Απαιτουν ιδιαίτερες τεχνικές στην λήψη και αρκετη εμπειρία που θέλει χρονο για να την αποκτήσεις και υπομονή.

 

Ασχολησου με την παρατήρηση και κοιταξε να εξοικιωθείς με την ουρανογραφία. Μην πας σε μεγάλες μεγενθύνσεις. Ενας προσοφθάλμιος 12-15 mm ειναι οκ - θα σου δωσει ικανοποιητική μεγενθυνση και αρκετα καλό είδωλο.

 

Θα σου προτεινα επίσης να μην ασχολείσαι με balrow.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και καλως ηρθες και απο εμενα.Τρεις βασικες μεγενθυσεις σε απασχολουν...

1)Ερευνητικη μικρη μεγενθυση 40χ + -

2)Βασικη μεγενθυση.Εδω κανεις το μεγαλητερο ποσοστο των παρατηρισεων 90χ - 120χ.Εδω κανε την καλητερη σου επενδιση.

3)Πλανητικη 180χ-250χ

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και καλως ηρθες και απο εμενα.Τρεις βασικες μεγενθυσεις σε απασχολουν...

1)Ερευνητικη μικρη μεγενθυση 40χ + -

2)Βασικη μεγενθυση.Εδω κανεις το μεγαλητερο ποσοστο των παρατηρισεων 90χ - 120χ.Εδω κανε την καλητερη σου επενδιση.

3)Πλανητικη 180χ-250χ

 

Γεια σου ρε πατριδα...1,2,3 τελος ξεκαθαρα πραγματα.... =D> =D> =D>

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια σας. Είναι πραγματικά πολύτιμη γιατί θα έδινα λεφτά για άχρηστα πράγματα. Θα προσπαθήσω να μάθω τον ουρανό και μετά να προχωρήσω σε περεταίρω αγορές. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος με το τηλεσκόπιο αν και δεν ξέρω τίποτα, και μόνο που είδα τον Κρόνο ζωντανά ενθουσιάστηκα και ελπίζω να μπορέσω να δω και άλλα πολλά. Κάτι άλλο εάν γνωρίζετε, το γκοου του ακολουθεί τον στόχο μου ή πρέπει να το ακολουθώ εγώ με το χειριστήριο? Και αν ναι στις ρυθμίσεις στην ώρα τι πρέπει να βάλω? +2 βάζω γιατί κάπου το διάβασα άλλα δεν ξέρω αν είναι το σωστό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης