Jump to content

ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ για αστροφωτογραφια (θα κανουμε καμμια δουλεια?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατα καιρους την κοπαναω για κιθαιρωνα κανενα σαββατο. δεν λεω καλα ειναι αλλα θα ηθελα να ειχα και παρειτσα. δεν εχω δει κανενα αλλον να πηγαινει εκει αν και το μερος ειναι θαυμασιο και πανω απο ολα πολυ κοντα στην αθηνα.

 

δεν παει κανενας απο εσας εκει?

θα ηταν χρησιμο καθε μηνα που πηγαινω να βγαζω καποια ανακοινωση για να μαζευομαστε πολλοι? τι λετε?

 

θα ακολουθησει κανενας η προτιματε ταρατσα? ( μπλιαχ [-X )

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εντοπίσαμε εξίσου καθαρό ουρανό πολύ κοντά στο Μαρκόπουλο

(10 λεπτα οδήγηση από το τέλοσ της Αττικης οδού)

 

βέβαια τώρα με τις γιορτες Σαββατα κλεισμένα.

 

παντως ρίχνε καμια ειδηση στο forum λιγο νωριτερα να προγραμματιστουμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!!

Φίλε Νίκο η τράπεζα είναι κλειστή το Σαββατοκύριακο (! :wink: !)οπότε καμιά Παρασκευή βραδάκι μπορούμε να κανονίσουμε καμια παρατήρηση...!!

Αν θυμάμαι καλά ανεβαίνεις και Γαλάτσι, σωστά??? Ελπίζω με το που θα ανοίξει ο καιρός να κάνουμε καμία τέτοια εξόρμηση!!

Άντε να οργανωθούμε σιγά-σιγά... Να τα πούμε και λίγο live!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εντοπίσαμε εξίσου καθαρό ουρανό πολύ κοντά στο Μαρκόπουλο

(10 λεπτα οδήγηση από το τέλοσ της Αττικης οδού)

 

βέβαια τώρα με τις γιορτες Σαββατα κλεισμένα.

 

παντως ρίχνε καμια ειδηση στο forum λιγο νωριτερα να προγραμματιστουμε

 

ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ? ΔΗΛΑΔΗ?

ΚΑΙ απο φοτωρρυπανση δεν ειναι χαλια εκει?

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για Γαλάτσι είμαι και γώ μέσα, μένω κοντά. Αρκεί να έχω βέβαια χρόνο...

 

Φιλικά Μιχάλης...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για Γαλάτσι είμαι και γώ μέσα, μένω κοντά. Αρκεί να έχω βέβαια χρόνο...

 

Φιλικά Μιχάλης...

 

ΓΑΛΑΤΣΙ? οχι βεβαια. μακρυα απο τη αθηνα. εγω ειμαι πιστοσ στον κιθαιρωνα παιδια και δεν τον αλλαζω

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Φιλε Nick λίγο παρακάτω προς Κερατέα είναι καλύτερα τα πράγματα ( με θέα θαλασσα - οχι φωτορυπανση ). Ο T@ΚIS έχει ομως δίκιο στον Κιθαιρώνα είναι πολυ πιο σκοτεινός ο ουρανος και η αλήθεια είναι ότι έχουμε αρκετο καιρο να ανέβουμε στο βουνο .

Τ@KIS οτι αφορά τις παρατηρησεις η αστρονομικη ενωση στο site της εχει τις ημέρες εξόρμησης αρα κανονίζετε ευκολα αυτο ,η διάθεση να μη λείπει.

Και αναφερω την ένωση γιατι αν πρόκειται να βρεθουμε στο ιδιο μέρος για παρατηρηση με τα παιδια καλο ειναι να προηγηθει ενα τηλεφωνημα πρωτα.

Φιλικα

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες, ο καιρός χαλάει από άυριο και την Κυριακή βράδυ θα χιονίζει σε Πάρνηθα από ότι λένε... Κάποιοι μιλάνε από Δευτέρα και για χιονόπτωση στην Αττική.. Σήμερα το βράδυ θα βρίσκεται κανένας για παρατήρηση πουθενά??

Όταν έλεγα για Γαλάτσι δεν εννοούσα αστροφωτογράφηση αλλά μια γνωριμία, μια απλή παρατήρηση (εγώ για παράδειγμα δεν έχω συναντήσει άλλα μέλη από κοντά εκτός του συμπαθέστατου Νίκου Τρεμούλη) και αν το σηκώνει η παρέα και κανένα καφεδάκι!!

Κάποτε πρότεινα Πεντέλη που είναι κοντά αλλά δεν ενδιαφέρθηκε κανείς... Στο Γαλάτσι κατά καιρούς γίνονται τέτοιες συναντήσεις!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργυρη,

 

Αυτη την εποχη υπαρχει το θεμα της σεληνης (ουσιαστικα πανσελληνος χθες). Για να συναντησεις διαφορα μελη του φορουμ, ελα στην Πεντελη την Κυριακη οπου θα πραγματοποιηθει η μηνιαια συναντηση (με σουβλακια μετα απο την συναντηση).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) ](*,) Παρόλο που μένω δίπλα (Αγία Παρακευή) την Κυριακή θα λείπω!!!! ](*,) ](*,)

Πέρασα μια βόλτα μέχρι την πύλη χτες το βράδυ με το αυτοκίνητο...

Αλήθεια, εσείς που θα πάτε, ρίχτε μια ματιά τι γυάλισμα έχουν ρίξει στα "εκχιονιστικά" φορτηγά της πυροσβεστικής.....

Τυχαίο ή όχι??? Ο καιρός θα δείξει.....

Καλό απόγευμα σε όλους!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) ](*,) Παρόλο που μένω δίπλα (Αγία Παρακευή) την Κυριακή θα λείπω!!!! ](*,) ](*,)

Πέρασα μια βόλτα μέχρι την πύλη χτες το βράδυ με το αυτοκίνητο...

Αλήθεια, εσείς που θα πάτε, ρίχτε μια ματιά τι γυάλισμα έχουν ρίξει στα "εκχιονιστικά" φορτηγά της πυροσβεστικής.....

Τυχαίο ή όχι??? Ο καιρός θα δείξει.....

Καλό απόγευμα σε όλους!! :D

 

Παιδια την ενωση ξεχαστε την. απο το πασχα που ανεβαινω κιθαιρωνα δεν εχω δει ποτε κανεναν εκει.

οποτε δεν στηριζομαι με τιποτα στην ενωση.

εκεινοι πανε στον παρνωνα οπου φυσικα δεν μπορω να παω με τιποτα εκει πανω.

 

αυτη η ανακονωση που κανω τωρα αφορα μονο και μονο τον κιθαιρωνα.

η κερατεα δεν λεει [-X . το εχω ψαξει. και στο κατω κατω μια φορα το μηνα ειναι οποτε μπορουμε να χασουμε ενα σαβατο βραδυ να κανουμε κανενα deep sky.

 

ριξτε μια γρηγορη ματια εδω για να εχετε μια εικονα σχετικα με τις εξορμησεις για ολο το 2006 και οταν θα ειναι καποια εξορμηση θα βγαζω καποια ανακοινωση λιγες ημερες πιο πριν οποτε θα σας ενημερωνω.

 

οι εξορμησεις που οργανωνω ειναι εδω.

http://www.taki.gr/Greek/showcat.php?cat_id=99

 

θα κατεβετε κατω κατω εκει που λεει ''εξορμησεις 2006''

 

:cheesy:

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια την ενωση ξεχαστε την. απο το πασχα που ανεβαινω κιθαιρωνα δεν εχω δει ποτε κανεναν εκει.

οποτε δεν στηριζομαι με τιποτα στην ενωση.

Οι της Ένωσης πλέον πηγαίνουν Κρυονέρι, γιατί ο Κιθαιρώνας έχει πολλή φωτορρύπανση επειδή είναι κοντά στην Αθήνα. http://www.astronomia.org.gr/nextobs.htm

 

η κερατεα δεν λεει [-X . το εχω ψαξει.

Δε μιλάμε για Κερατέα, αλλά για Κουβαρά, με όλο το Νότιο ορίζοντα ανοιχτό και χωρίς φωτορρύπανση. Συν ότι γλυτώνεις την μεγάλη διαδρομή και το κρύο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια την ενωση ξεχαστε την. απο το πασχα που ανεβαινω κιθαιρωνα δεν εχω δει ποτε κανεναν εκει.

οποτε δεν στηριζομαι με τιποτα στην ενωση.

Οι της Ένωσης πλέον πηγαίνουν Κρυονέρι, γιατί ο Κιθαιρώνας έχει πολλή φωτορρύπανση επειδή είναι κοντά στην Αθήνα. http://www.astronomia.org.gr/nextobs.htm

 

η κερατεα δεν λεει [-X . το εχω ψαξει.

Δε μιλάμε για Κερατέα, αλλά για Κουβαρά, με όλο το Νότιο ορίζοντα ανοιχτό και χωρίς φωτορρύπανση. Συν ότι γλυτώνεις την μεγάλη διαδρομή και το κρύο.

 

ηλια δεν υπαρχει χαρτης για το κρυονερι. εαν θελω να παω πως θα το βρω?

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος θέλει να συμμετάσχει στις εξορμήσεις μπορεί να επικοινωνήσει με την Ένωση για περισσότερες πληροφορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όσους ενδιαφέρονται για να συμμετάσχουν στις εξορμήσεις που διοργανώνονται από μέλη της Ε.Α.Ε. (συγκεκριμένα Δ. Μπαλάσης, Α. Κιοσκλής και Β. Τσάμης), αφού συμβουλευτούν το πρόγραμμα στο http://astronomia.org.gr/nextobs.htm , να επικοινωνήσουν μαζί τους.

Οι περισσότερες εξορμήσεις γίνονται στο χώρο του Αστεροσκοπείο του Κρυονερίου, κυρίως λόγω της φωτορύπανσης που επικρατεί (πλέον) στον Κιθαιρώνα.

 

Σε κάθε περίπτωση μιλήστε με ένα από τα μέλη εάν θέλετε να συμμετέχετε, για δική σας διευκόλυνση:

α) Διότι οι εργαζόμενοι του Αστεροσκοπείου γνωρίζουν τα άνω γραφομενα μέλη της Ε.Α.Ε. και έτσι διευκολύνετε η πρόσβαση και η ΄Φιλοξενία' από πλευράς του Αστεροσκοπείου προς εσάς στον ιδιωτικό αυτό χώρο.

 

β) Διότι η ακριβή τοποθεσία παρατήρησης αλλάζει, στο Κιθαιρώνα πχ. υπάρχουν τρεις τοποθεσίες στα οποία τα μέλη πήγαιναν για παρατήρηση. Βράδυ, στο βουνό με σβηστά τα φώτα (από τους παρατηρητές) είναι δύσκολο να τους βρει κάποιος.

 

Τα τηλέφωνα και Email των ‘συντονιστών’ των εξορμήσεων είναι:

ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΙΟΣΚΛΗΣ 210 6125341 angelos_kiosklis@yahoo.com

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΛΑΣΗΣ 6945826790 dimbal56@hotmail.com

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΤΣΑΜΗΣ 210 6744307 6973 047420 vtsamis@aegean.gr

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης