Jump to content

Αστρονομος-Αστροφυσικος-Κοσμολογος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

ειμαι 14 χρονων

το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορουσα να γινω αστρονομος η αστροφυσικος

αν θα επιφερει τα πρωστοζειν θα εχω μια σταθερη δουλεια

επισης ποιες ειναι οι βασικες γνωσεις που χρειαζεται να εχω

ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να με βοηθησετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περνάς τις Πανελλαδικές τελειώνεις το φυσικό η μαθηματικό και κανείς μεταπτυχιακό αυτά τα ολίγα :mrgreen:

ποσο βαση εχει

1) το φυικο

2) το μαθηματικο

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και κυρίως χωρίς.να σε απογοητευσω εάν πας για τα λεφτά παρά το από τώρα ούτε λεφτά έχει σίγουρα ούτε άμα το κανείς για τα λεφτά θα καταφέρεις κάτι :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ποσο βαση εχει

1) το φυικο

2) το μαθηματικο

 

Αυτό αλλάζει κάθε χρόνο κι επίσης κάθε Μαθηματικό και Φυσικό έχουν διαφορετικές βάσεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Μαθαίνεις πρώτα ορθογραφία. (προς το ζην)

2) Διαβάζεις για να είσαι άριστος μαθητής γιατί μπορεί η βάση του φυσικού αθήνας να έχει 17 αλλά αν δεν είσαι του 20 δεν θα γίνεις κοσμολόγος ένδοξος όπως το φαντάζεσαι.

3) Μπαίνεις και τελειώνεις φυσικό

4) Κάνεις διδακτορικό στην κοσμολογία.

 

Έτοιμος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια κι απο εμένα!

 

Περίπου στην ηλικία σου άρχισε να με ενδιαφέρει το ''άθλημα'' και απο τότε μου καρφώθηκε στο νου να ασχοληθώ ερευνητικά με την αστροφυσική. Τώρα έχω τελειώσει το φυσικό και ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό με ειδίκευση την αστροφυσική. Τίποτα δεν ήταν γραμμικό όμως απο τότε έως τώρα και πολλά άλλαξαν στον τρόπο που τα σκεφτόμουν και κυρίως η εικόνα που είχα για αυτά. Γιατί περιαυτολογώ όμως;

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι αν θέλεις πάρα πολύ έως τότε να ασχοληθείς με το αντικείμενο δεν θα σου φύγει ποτέ απο το μυαλό, πάντα θα σε τρώει και πάντα θα είναι πιο ψηλά απο διάφορα άλλα που θα συναντάς στην πορεία και θα σε ενδιαφέρουν επίσης. Πρόσεχε όμως! Μην εγκλωβιστείς!

 

Γιατί όμως θέλεις να γίνεις αστροφυσικός (ή όπως θέλεις να το πεις);

 

Για τα χρήματα; Κανείς δεν γίνεται αστροφυσικός για αυτό το λόγο. Μην περιμένεις χρήματα απο αυτό. Ναι μεν συνήθως είναι βιώσιμο επάγγελμα αλλά δεν είναι συνηθως αυτοσκοπός των ανθρώπων που απαρτίζουν το χώρο.

 

Για τον τίτλο; Ναι δε λέω ακούγεται φοβερός ο τίτλος του αστροφυσικού αλλά δεν αποτελεί συνειδητή απόφαση αυτό.

 

Επειδή αυτό σ αρέσει και το αγαπάς και βλέπεις οτι μπορείς κιόλας; Εδώ είμαστε!

 

Αν διαλέξεις οτι αυτό είναι που θέλεις να κάνεις τότε θα βρεις τον τρόπο. Οι γνώσεις θα έρθουν σαν φυσική συνέπεια, δεν υπάρχει λίστα με πράγματα που πρέπει αν ξέρεις. Η συνήθης πορεία είναι πτυχίο (φυσικό ή μαθηματικό)-μεταπτυχιακό-διδακτορικό. Όσο για τα χρήματα θα ψάχνεσαι συνεχώς για υποτροφίες, μπάτζετ απο μεγάλα προγράμματα κλπ. Αυτά είναι στο παιχνίδι και αλλάζουν ανάλογα με τις εποχές αλλα δεν χρειάζεται να σε απασχολούν απο τώρα. Σίγουρα όμως μην περιμένεις να πλουτίσεις απο αυτό.

 

Η γνώμη μου ποια είναι; Στην ηλικία που είσαι έχεις χρόνο ακομα. Δώσε εμφαση σε αυτό που έχεις να κάνεις τώρα και αν σ αρεσει η αστρονομία απλά δεν θα μπορείς να μην ασχολείσαι με αυτή. Αν δεις οτι θέλεις ακόμα μπορείς να στοχεύσεις για φυσικό ή μαθηματικό. Ως φυσικός θα σου πρότεινα βεβαιως τη φυσική ειδικά αν θέλεις να ασχοληθείς με αστρο-φυσική. Ειδικά θα σου πρότεινα το φυσικό Κρήτης μιας και έχει πολύ καλό τομέα (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει).

 

Καλή συνέχεια σε οτι κάνεις! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! :cheesy:

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια κι απο εμένα!

 

Περίπου στην ηλικία σου άρχισε να με ενδιαφέρει το ''άθλημα'' και απο τότε μου καρφώθηκε στο νου να ασχοληθώ ερευνητικά με την αστροφυσική. Τώρα έχω τελειώσει το φυσικό και ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό με ειδίκευση την αστροφυσική. Τίποτα δεν ήταν γραμμικό όμως απο τότε έως τώρα και πολλά άλλαξαν στον τρόπο που τα σκεφτόμουν και κυρίως η εικόνα που είχα για αυτά. Γιατί περιαυτολογώ όμως;

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι αν θέλεις πάρα πολύ έως τότε να ασχοληθείς με το αντικείμενο δεν θα σου φύγει ποτέ απο το μυαλό, πάντα θα σε τρώει και πάντα θα είναι πιο ψηλά απο διάφορα άλλα που θα συναντάς στην πορεία και θα σε ενδιαφέρουν επίσης. Πρόσεχε όμως! Μην εγκλωβιστείς!

 

Γιατί όμως θέλεις να γίνεις αστροφυσικός (ή όπως θέλεις να το πεις);

 

Για τα χρήματα; Κανείς δεν γίνεται αστροφυσικός για αυτό το λόγο. Μην περιμένεις χρήματα απο αυτό. Ναι μεν συνήθως είναι βιώσιμο επάγγελμα αλλά δεν είναι συνηθως αυτοσκοπός των ανθρώπων που απαρτίζουν το χώρο.

 

Για τον τίτλο; Ναι δε λέω ακούγεται φοβερός ο τίτλος του αστροφυσικού αλλά δεν αποτελεί συνειδητή απόφαση αυτό.

 

Επειδή αυτό σ αρέσει και το αγαπάς και βλέπεις οτι μπορείς κιόλας; Εδώ είμαστε!

 

Αν διαλέξεις οτι αυτό είναι που θέλεις να κάνεις τότε θα βρεις τον τρόπο. Οι γνώσεις θα έρθουν σαν φυσική συνέπεια, δεν υπάρχει λίστα με πράγματα που πρέπει αν ξέρεις. Η συνήθης πορεία είναι πτυχίο (φυσικό ή μαθηματικό)-μεταπτυχιακό-διδακτορικό. Όσο για τα χρήματα θα ψάχνεσαι συνεχώς για υποτροφίες, μπάτζετ απο μεγάλα προγράμματα κλπ. Αυτά είναι στο παιχνίδι και αλλάζουν ανάλογα με τις εποχές αλλα δεν χρειάζεται να σε απασχολούν απο τώρα. Σίγουρα όμως μην περιμένεις να πλουτίσεις απο αυτό.

 

Η γνώμη μου ποια είναι; Στην ηλικία που είσαι έχεις χρόνο ακομα. Δώσε εμφαση σε αυτό που έχεις να κάνεις τώρα και αν σ αρεσει η αστρονομία απλά δεν θα μπορείς να μην ασχολείσαι με αυτή. Αν δεις οτι θέλεις ακόμα μπορείς να στοχεύσεις για φυσικό ή μαθηματικό. Ως φυσικός θα σου πρότεινα βεβαιως τη φυσική ειδικά αν θέλεις να ασχοληθείς με αστρο-φυσική. Ειδικά θα σου πρότεινα το φυσικό Κρήτης μιας και έχει πολύ καλό τομέα (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει).

 

Καλή συνέχεια σε οτι κάνεις! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! :cheesy:

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώσεις για Κοσμολογια-Αστροφυσική-Αστρονομία μπορείς να πάρεις και από το τμήμα Φυσικής αλλά και από το Μαθηματικό.

Συνήθως τα μαθήματα αυτά προσφέρονται από μέλη ΔΕΠ και στα δύο τμήματα.

Στο μαθηματικό είναι επιλεγόμενα αν δεν κάνω λάθος,στο δε Φυσικής έχεις ένα-δυο υποχρεωτικά και τα άλλα στην αντίστοιχη κατεύθυνση.

Το μεταπτυχιακό θα πρέπει να το θεωρείς δεδομένο.

Όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου:"η αστροφυσική είναι ένα αντικείμενο που μπορεί να σας δώσει χρήματα,στο εξωτερικό...!!!"

Δες τα προγράμματα σπουδών για τα τμήματα Φυσικής 2013-2014

 

Αριστοτέλειο:

http://www.physics.auth.gr/resources/bulletin.pdf?1382422218

Περισσότερα για τα μαθήματα στο οδηγό του 2012-2013:

http://www.physics.auth.gr/resources/bulletin_2012-13.pdf?1398771716

γιατί υπάρχει αλλαγή προγράμματος σπουδών.

 

Αθηνών

http://www.phys.uoa.gr/fileadmin/phys.uoa.gr/uploads/odhgos_2012-2013.pdf

Δες σελ 40 και 52(κατεύθυνση)

 

Πάτρας

http://www.physics.upatras.gr/guide1314/Eksamina/lessons.html

 

 

και Μαθηματικών:

 

Αριστοτέλειο:

http://www.math.auth.gr/sites/default/files/Syllabus-2013_2014.pdf

 

Αθηνών

http://noether.math.uoa.gr/Faculty/administration_Office/anakoinseis-grammateias-panepistimiakoy-etoys-2012-13/odigos-spoydn-2012-13

 

Πάτρα:

http://www.math.upatras.gr/media/Ops_gr_13-14.pdf

 

Είτε επιλέξεις Φυσικής,είτε Μαθηματικών τα μαθηματικά και η φυσική σου θα πρέπει να είναι σε υψηλό επίπεδο.

Καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης