Jump to content

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά των προσοφθάλμιων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος με την αστρονομία και κατλεχω ένα ΕΤΧ125 θέλω να αγοράσω νέους προσοφθάλμιους.

Πέρα απο τα mm που ορίζει την μεγέθυνση ακούω και κάτι για μοίρες.

Τελικά ποιες είναι οι σημεντικές παρλαμετροι και πως επηρεάζουν;

Δύο τρία βασικά πράγματα θα μου λύσουν τις απορίες

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτερων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι μοίρες που ακούς αναφέρονται στο φαινόμενο πεδίο (όχι στο πραγματικό των προσοφθαλμίων).

Για να βρεις το πραγματικό διαιρείς τις μοίρες του φαινόμενου πεδίου με την μεγέθυνση που δινει.

Πχ αν ένα προσοφθάλμιο με φαινομενο πεδίο 60 μοίρες δίνει μεγέθυνση 60 φορές τότε το πραγματικό πεδίο που δίνει στον ουρανό ειναι 60/60=1 μοίρα (διπλάσιο πεδίο από τη φαινομενη διάμετρο της Σελήνης), αν δίνει μεγέθυνση 120 φορές τότε το πραγματικό του πεδίο είναι 60/120=0,5 μοιρες (περίπου όσο η φαινόμενη διάμετρος της Σελήνης) και πάει λέγοντας.

Αλλο που πρέπει να κοιτάξεις ειναι η οφθαλμική απόσταση (eye relief) που δείχνει σε τι απόσταση πρέπει να έχεις από τον προσοφθάλμιο φακό το μάτι σου. Το μεγάλο eye relief είναι χρήσιμο όταν πρέπει να φοράμε γυαλιά και γενικώς θεωρείται πως κάνει την παρατήρηση πιο άνετη.

Τοσο το μεγάλο πεδίο όσο και το μεγάλο eye relief ΔΕΝ αποτελούν απο μονα τους χαρακτηρηστικά ποιότητας του προσοφθαλμίου. Χαρακτηρηστικά ποιότητας όπως γεωμετρικές παραμορφώσεις, αστιγματισμό, κοντράστ κλπ φυσικά δεν θα τα βρεις στα στοιχεία των κατασκευαστών αλλά διαβάζοντας κριτικές και ρωτώντας για κάθε τύπο προσοφθαλμίου συγκεκριμένα στο astrovox :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης