Jump to content

Μια μικρή βοήθεια για το βιβλίο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από έναν χρόνο ξεκίνησα να γράφω ένα βιβλίο με θέμα ένα διαστρικό ταξίδι. Περισσότερα δεν θα πω για ευνόητους λόγους :mrgreen: . Η ιστορία μου ξεκίνησε σαν παιδικό παραμύθι αλλά μάλλον θα καταλήξει σε εφηβική λογοτεχνία. Μέχρι στιγμής έχω εξερευνήσει το Ηλιακό Σύστημα και τον Άλφα Κενταύρου, ενώ για επόμενους προορισμούς έχω κατά νου τον Βέγα, τον Μπετελγκέζ, τον 51 Πήγασου και το Gliese 581, καθώς επίσης και φανταστικά αστέρια και πλανητικά συστήματα που ακόμη δεν έχουν ανακαλυφθεί. Αυτό λοιπόν που θα ήθελα από εσάς είναι να μου προτείνετε κάποια επιπλέον αξιοθέατα του Διαστήματος που πιστεύετε ότι πρέπει να τα συμπεριλάβω.

Για ποιο αστέρι, πλανήτη ή οτιδήποτε άλλο θα θέλατε να διαβάζετε στο παραμύθι μου; :cheesy:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θ συμπεριλάμβανα και τον Fomalhaut,ως κοντινό αστρικό σύστημα με φιλοξενούμενο πλανήτη.

Επίσης,νεφελώματα όπως του Ωρίωνα ίσως είναι "hotspots'' για ένα διαστρικό ταξιδιώτη.

Τέλος μη παραλήψεις(πάντα κατ'εμέ) τον ήτα της τρόπιδος,ως ένας σχετικά κοντινός αλλά τεράστιος αστέρας! :cheesy:

 

Καλή συνέχεια με το μυθιστόρημα σου και εύχομαι τα καλύτερα!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, καλό κουράγιο και καλή σου επιτυχία. Θα πρότεινα:

 

Το Δαχτυλίδι της Λύρας

Τον Albireo του Κύκνου

Ένα timelapse του Κηφίδα του (ποιού άλλου) Κηφέα

Το νεφέλωμα του Καρκίνου

Το διπλό σμήνος του Περσέα

Το (επονομαζόμενο και) Μάτι του Θεού.

Μία σύντομη έξοδος απο τον Γαλαξία πρός τα Μαγγελανικά Νέφη

Φυσικά τον Ορίωνα και την Κεφαλή του Ίππου

Τους α και β του Σείριου

Καμιά μαύρη τρύπα, Αστρο νετρονίου κλπ υπερβαρή

Και (νομίζω) την τεράστια Μαύρη τρύπα του γαλαξιακού κέντρου.

Και όλο και κάτι θα σκεφτώ ακόμα.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας :D . Κάποιες απ’ αυτές θα προστεθούν στο βιβλίο μου (δεν θα πω ποιες :mrgreen: ), ενώ έχω ήδη σκεφτεί κι άλλες. Let's see...

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε και καλη επιτυχια για το βιβλιο !!! Εγω θα σου προτεινα να γραψεις και κατι για τους κομήτες,νεφος του ορτ κλπ. :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε το 'Επικυρίαρχοι' του Άρθουρ Κλαρκ,προς το τέλος,τα όνειρα που βλέπει ο μικρός Τζέφ.Θα πάρεις αρκετές ιδέες για έξω κόσμους.

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μια μικρή ερώτηση κρίσεως. Τι θα προτιμούσατε; Πολλές πληροφορίες για λίγα αξιοθέατα ή το αντίθετο; Δηλαδή, πολλά λόγια για λίγα πράγματα ή λίγα λόγια για πολλά πράγματα; :-k

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λατρεύω την λογοτεχνία και το βιβλίο σου φαίνεται ενδιαφέρον , πιστεύω πως πολλές πληροφορίες για λίγα αντικείμενα είναι η καλύτερη επιλογή απλά μην βάλεις τόσες πληροφορίες ώστε να γίνεται κουραστικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

Εξαρτάται απο το σε ποιούς απευθύνεσαι. Τα παιδιά, θέλουν πιό αργές ιστορίες, με πολλές, απλές όμως, λεπτομέρειες και επαναλήψεις και (φυσικά) εικόνες, για να τα καταλαβαίνουν και να το αγαπήσουν.

Οι έφηβοι πάλι, θα προτιμήσουν δράση και εναλλαγές που θα τους κάνει να μην το βαρεθούν.

Επίσης εξαρτάται και απο το είδος της "λογοτεχνίας" που το προσδιορίζει. Άλλη δομή έχει ένα παραμύθι, άλλη μία περιπέτεια, άλλη ένα ταξιδιωτικό.

Θα σου πρότεινα (σαν φανατικό βιβλιοφάγος και όχι σαν ειδικός) με δεδομένο το ότι στο πρώτο σου post ήσουν αναποφάσιστος ακόμα για το είδος κλπ να ξεκινήσεις απο εκεί και φαντάζομαι ότι τα υπόλοιπα θα βγούν στη διαδρομή.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης