Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

www.robgendlerastropics.com

 

Εκπληκτική δουλειά :o :o :o :shock: :shock: :shock:

 

(Στις μεγάλες εκθέσεις πως δεν του καίγωνται τα άστρα στα νεφελώματα (πχ. ο Ζ στην φωτογραφία της αλογοκεφαλής);)

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ομολογουμένως άφθαστη!

(Αλλά και φοβερό πορτοφόλι!)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου πραγματι υπεροχη δουλεια.

 

Στην αστροφωτογραφια, οσο βελτιωνεις τις τεχνικες που χρησιμοποιεις τοσο περισσοτερο ανεβαζεις την ποιοτητα του αποτελεσματος.

Για να εχεις τετοιο αποτελεσμα παιρνεις φωτογραφιες με διαφορα φιλτρα και μετα συνθετεις με διαφορες τεχνικες .

Π.χ οταν θελεις να φωτογραφησεις το τραπεζιο του Ωριωνα και δεν θελεις να βγει καμμενο σε σχεση με το υπολοιπο νεφελωμα κανεις εκθεσεις μεγαλης διαρκειας με τα διαφορα φιλτρα .Θα βγει καμμενο οτι και να κανεις. ](*,)

Για να το διορθωσεις παιρνεις εκθεσεις διαφορων χρονικων διαστηματων π.χ. 10 δευτ., 30 δευτ (αναλογα και με τι ccd εχεις) για lumminence.

Αφου κανεις την αρχικη επεξεργασια κανεις τελος συνθεση ολων των προηγουμενων και π.χ με copy+paste (στο photoshop) και διατηρωντας τις αναλογιες βαζεις την φωτογραφια μικροτερης- και αρα οχι καμμενης-εκθεσης στο σημειο που ειναι το καμμενο μερος.

Με το φιλτρο feather εξομαλυνεις την φωτεινοτητα ωστε να ειναι φυσικο το αποτελεσμα και εισαι ετοιμος. \:D/

Ειναι χονδικα μια τεχνικη που μπορει να γινει απο οποιονδηποτε. \:D/

Το ποσο καλα θα το καταφερεις εξαρταται απο την πληροφορια που διαθετεις για να επεξεργαστεις, το ποσες ωρες θα διαθεσεις για την επεξεργασια και το ποσο καλη γνωση των προγραμματων και των τεχνικων επεξεργασιας εχεις. Αν π.χ. χρειαστεις 1-2 ωρες για να παρεις τις φωτογραφιες η επεξεργασια μπορει να διαρκεσει απο 10 λεπτα μεχρι μια,δυο μερες η και περισσοτερο, αναλογα με το ποσο καλα θελεις να ειναι το τελικο αποτελεσμα ( και ποσο τρελος εισαι!!). ](*,)

Το ποσο καλη ειναι η πληροφορια εξαρταται απο την ικανοτητα του αστροφωτογραφου, τον εξοπλισμο και τον χρονο που διαθετει για την αποκτηση των στοιχειων.

Αποτελεσματα σαν αυτα δεν βγαινουν με εκθεσεις 1 η 5 λεπτων. :shock:

Χρειαζονται πολλες ωρες (στο κρυο συνηθως) και μερικες φορες μερες για να εχεις καλο αποτελεσμα σε απαιτητικα θεματα και οπως ανεφερα η τρελα του καθε ανθρωπου ειναι καθοριστικος παραγοντας.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τρομερος αστροφωτογραφος! =D> =D>

 

(ηθελα να ξερα που τα βρισκουν τοσα λεφτα....)

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(Στις μεγάλες εκθέσεις πως δεν του καίγωνται τα άστρα στα νεφελώματα (πχ. ο Ζ στην φωτογραφία της αλογοκεφαλής);)

Λιγη προσοχη ... ο Rob Gendler περιγραφει την συνολικη εκθεση και τιποτα αλλο. Τον εχω ρωτησει γιατι ετσι και η απαντηση ειναι απλη ... μου εχει ομολογησει οτι πολλες φορες οι εκθεσεις του ειναι της ταξεως των πεντε λεπτων ανα εκθεση.

 

Αν προσεξεις, το ιδιο κανουν πολυ αλλοι (περι συνολικη εκθεση).

 

Φυσικα υπαρχει και το θεμα του ανταγωνισμου (δυστυχως) που ισως να ειναι και ο κυριος λογος κατα την αποψη μου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(ηθελα να ξερα που τα βρισκουν τοσα λεφτα....)

Ο Rob Gendler ειναι γιατρος ... εχει και ενα εισοδημα απο πουλησεις. Αν προσεξεις, ειναι παρον σε ολες τις μεγαλες εκθεσεις (πχ NEAF) και οπου πουλαει τις φωτογραφιες του.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως ξερει να τα χαλαει τα λεφτα του... :mrgreen:

πανεμορφο τηλεσκοπιο κ η βαση μοιαζει ασηκωτη!...

-------------------------------------------------------------------------------------

δλδ πουλανε τις φωτο τους?? :-k αρα ετσι εξηγειται ο ανταγωνισμος.... :wink:

 

λοιπον παιδια τερμα!δν σας ξαναλεω τπτ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως ξερει να τα χαλαει τα λεφτα του... :mrgreen:

Τετοιος εξοπλισμος (και επενδυσεις) τον εχουν κανει ενα απο τα πιο γνωστα ονοματα στον χορο (και φυσικα του αξιζει).

 

πανεμορφο τηλεσκοπιο κ η βαση μοιαζει ασηκωτη!...

Εδω και περιπου τρεις μηνες "ξεφορτωσε" τον εξοπλισμο που τον εκανε γνωστο οπου πουλησε το ΑΡ155/f7 και AP1200GTO. Ακολουθησε με την αποκτηση ενος RC-20" και μια βαση Paramount ME (θυμασαι το μηνυμα μου προς τον Αη Βασιλη; :wink: )

 

-------------------------------------------------------------------------------------

δλδ πουλανε τις φωτο τους?? :-k

Αμε! Οχι μονο σε περιοδικα αλλα και βιβλια, σε εκθεσεις κτλ.

 

αρα ετσι εξηγειται ο ανταγωνισμος.... :wink:

Οχι ακριβως. Ο ανταγωνισμος εχει να κανει με τις καλυτερες φωτογραφιες.

 

λοιπον παιδια τερμα!δν σας ξαναλεω τπτ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

Οχι τωρα να το παιξουμε και σαν τους Αμερικανους!

 

Δεν κερδιζει κανεις με μυστικοπαθεια! :!: :!: :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αρισταρχος εγραψε σε προηγουμενο post

"Λιγη προσοχη ... ο Rob Gendler περιγραφει την συνολικη εκθεση και τιποτα αλλο. Τον εχω ρωτησει γιατι ετσι και η απαντηση ειναι απλη ... μου εχει ομολογησει οτι πολλες φορες οι εκθεσεις του ειναι της ταξεως των πεντε λεπτων ανα εκθεση."

 

Ακριβως και μετα "προσθετει" για το τελικο αποτελεσμα.

Οταν εγραψα 1-5 λεπτα αναφερομουν (κακως δεν το εγραψα) #-o στην συνολικη (μεγιστη) εκθεση που κανουμε οι περισσοτεροι απο εμας με τροποποιημενες web-cams και οχι σε εκθεσεις 5 λεπτων μεμονομενων η αθροισμα πολλων των 5-η και παραπανω-λεπτων που γινονται με κανονικες ccd (starlight,SBIG,apogee).

Οι χρονοι σε δευτερολεπτα που αναφερω ειναι χαριν παραδειγματος και οχι αναγκαστικα οι πραγματικοι.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεμη,

 

Το συγκεκριμενο αντικειμενο και η λαμπροτητα του παιζουν σημαντικο ρολο στον χρονο εκθεσης που θα ακολουθησουμε. Στις περισσοτερες περιπτωσεις, μια εκθεση πεντε λεπτων με CCD καμερα θα μας επιτρεψει να φθασουμε το μεγιστο ADU. Σε μερικες περιπτωσεις, θα εμπλουτισουμε την συνολικη φωτογραφια αν καψουμε ενα τμημα (πχ. τον ζ-Ωριωνα) ωστε να υπαρχει πλουσιο και διαφορετικο υλικο παντου (Flame Nebula).

 

Φυσικα υπαρχει και η αναλυση οσον αφορα την ελαχιστη ΧΡΗΣΙΜΗ εκθεση η οποια ειναι περιπου 22 λεπτα στην δικη μου περιπτωση λογω πολυ χαμηλου "sky background:. Ριξε μια ματια εδω: http://www.ccdware.com/resources/subexposure.cfm ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Αντωνη??....

μου χει γυαλισει παρα πολυ το 14"celestron σου.... :mrgreen:

ειναι πανεμορφο!!!νομιζω πως το χω ερωτευτει :D

ποσο παει ενα τετοιο?σε καμια σελιδα δν γραφει τιμες. ](*,)

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Αντωνη??....

μου χει γυαλισει παρα πολυ το 14"celestron σου.... :mrgreen:

Το τερας ειναι κατι αλλο. Μια ματια και θα "κολλησεις" και εσυ τον ιο.

 

ειναι πανεμορφο!!!νομιζω πως το χω ερωτευτει :D

Το εχω εδω και δεκα χρονια και δεν το αλλαζω με τιποτα.

 

ποσο παει ενα τετοιο?σε καμια σελιδα δν γραφει τιμες. ](*,)

Απο Αμερικη, οι τιμες ειναι μεταξυ 6000$ και ανω ... αναλογα αν επιθυμεις και τη βαση της Celestron (CGE-1400), επιστροση XLT, FastStar κτλ.

 

Απο το AstroMart, τα εχω δει και με 2500$ για τα παλαιοτερα μοντελα. Αντιθετα, ενα νεοτερο 14αρη με XLT σε αριστη κατασταση θα το βρεις απο περιπου 3500$ μεχρι 4000$.

 

Επειδη ειναι το καμαρι της Celestron, το καθε δειγμα εχει πολυ καλα οπτικα. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω οτι και το τι αντικειμενο θες να φωτογραφησεις αλλα και τι θες να δειξεις στην φωτογραφια παιζουν το δικο τους ρολο.

Ψαχνοντας στο δικτυο βλεπεις οτι οι φωτογραφιες και οι τεχνικες ποικιλουν.

Βεβαια τα χαρακτηριστικα των ccd ειναι πολυ σημαντικα καθως υπαγορευουν το πως θα χειριστεις το ολο θεμα σε συνδυασμο με πληθος αλλων παραγοντων.

Οσο για την τεχνικη, δεν ειναι η μονη ουτε απαραιτητα δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα.

Ανεξαρτητα του εξοπλισμου,πιστευω οτι η ικανοτητα του αστροφωτογραφου ειναι ο καθοριστικος παραγοντας που κανει μια φωτογραφια να ξεχωριζει αναμεσα σε αλλες,αν και αναρωτιεμαι μηπως με την εξελιξη που εχει η τεχνολογια στο χωρο δεν ισχυει ο παραπανω ισχυρισμος πλεον.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πιστευω οτι η ικανοτητα του αστροφωτογραφου ειναι ο καθοριστικος παραγοντας που κανει μια φωτογραφια να ξεχωριζει αναμεσα σε αλλες

Σε συνδυασμο με τον εξοπλισμο που κατεχει, ΝΑΙ. :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4000$ ε???

στο μελλον σιγουρα θα γινει δικο μου...

τωρα δυσκολο. :( εξαλλου μν ξεχναμε οτι κ σεις σιγα σιγα τα αποκτησατε ολα αυτα.εγω ακομα 18 ειμαι.εχω χρονο... :D

παντως ειναι τρομερα ομορφο!!! φτου φτου!!!

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης