Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας.Έκανα μια έκθεση 20λεπτών με 500μμ τηλεφακό f8.Η φωτογραφικη μηχανή ήταν zenit412 με 800άρι φίλμ.Το αποτέλεσμα είναι πολυ φτωχό.Θέλω να ρωτήσω σε 20λεπτά εκθεση δεν θα έπρεπε να αποτηπωθεί περισσότερη λεπτομέρια απο το νεφέλωμα????? :? Αφού έχει καταγραφεί πολύ περισσότερη λεπρομέρια με 8-ιντσο(f5) 1λεπτο εκθεση με 800αρι παλι φίλμ.

Έχει σχέση η παύση της αναλογικότητας????

Παραβλέψτε το αεροπλάνο που πέρασε απο το πεδίο.

Σημείωση η φωτογραφία τραβήχτηκε μέσα απο τη Χαλκίδα.

pic3.thumb.jpg.b1b2561c6ffcced3540b89aac183a8d7.jpg

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση φίλτρα χρησιμοποίησες? Νομίζω εκεί είναι το παιχνίδι, αν και δεν ξέρω πολλά από Νεφελώματα. Καλή σκέψη πάντως και το πείραμα!!! Ένας φίλος με πιο πολλές γνώσεις ας βοηθήσει έχει ενδιαφέρων η ερώτηση.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο γεια σου.

 

1) Η εκθεση σου νομιζω οτι ηταν αρκετα μεγαλη,δεν χρειαζονταν τοσα λεπτα με το 800αρι κ f/8.

2) Εισαι σε περιοχη με φωτορυπανση

3) Μαλλον δεν ειχες καποιο φιλτρο

 

Συνεπως το φως της φωτογραφιας κ η λεπτομερεια που εχει ειναι τα αναμενομενα.Καποιος φιλος με περισσοτερη εμπειρια ας με διορθωσει αν κανω λαθος.

 

Καλη συνεχεια!!Τα πας μια χαρα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

465 δευτ. έκθεση με τον ιδιο φακό

Νίκον d70, iso 400

Δεν γνωρίζω απο φίλμ αλλα και μένα φτωχό μου φαίνεται.

Οι ειδικοί των φιλμ τί λένε?

Υπάρχει περίπτωση αλλοιωμένου φίλμ?

Μήπως είχε λήξει?

1874698721_MAKINONORION.jpg.80540a450c3a866701467a813393f6c0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το φίλμ δεν ήταν λιγμένο γιατί λίγει στις 12/06.Θεωρείται απο τα καλά φίλμ fujifilm superia(t-max).Φίλτρο δεν χρησιμοποίησα, τίποτα.Η περιοχή εχεί σχετικά λιγη φωτορύπανση.
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο,

 

Αν ειναι ευκολο, ριξε μια ματια στη σελιδα της Ελληνικης Αστρονομικης Ενωσης οπου θα βρεις ενα αρχειo του Αρη Μυλωνα που περιγραφει τις μεγιστες εκθεσεις για Παρνωνα και Κιθαιρωνα για καθε τυπoυ φιλμ (δηληδη ΙΣΟ).

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με 20 λεπτα ξεπερασες το οριο του φιλμ οσον αφορα "sky fog". Αν διαθετεις τον χρονο, κανε το εξης με ενα νεο ρολλο ... παρε διαδοχικες εκθεσεις απο 1 λεπτο μεχρι 20 λεπτα (πχ. 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 λεπτα). Μονο και μονο που βλεπω τον "καφε" ουρανο ειναι μια συμαντικη ενδειξη υπερφωτισμου και "sky fog".

 

Η τεχνικη που σου περιγραφω εχει δυο στοχους: (1) να βρεις το σημειο "sky fog" για την περιοχη σου και (2) να κανεις χρηση διαφορετικων εκθεσεων ωστε να βγαλεις μια καλυτερα τελικη εικονα (μια εκθεση απο μονη της ΔΕΝ μπορει να σου καταγραψει το Μ42 οπως επιθεμεις λογω της μεγαλης διακυμανσης στο σημα). :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με την πρόταση του Αντώνη, όσον αφορά τους χρόνους έκθεσης. Με τον τρόπο αυτό μπορούμε να συλλάβουμε καλύτερα αυτό που λέμε dynamic range της φωτογραφίας και έτσι περισσότερη λεπτομέρεια.

 

Θα σου πρότεινα επιπλέον να δοκιμάσεις και ένα διαφορετικό φιλμ. Πρόκειται για το 200άρι Elitechrome ή Ectachrome (είναι τα ίδια) αλλά πρόκειται για φιλμ θετικό (για slides). Η ανταπόκριση του φίλμ αυτού στο κόκκινο είναι πολύ καλύτερη από το φιλμ που χρησιμοποίησες, επίσης αντέχει περισσότερο σε μεγάλες εκθέσεις και σε μεγέθυνση (μικρότερο κόκο από τα 400άρια και 800άρια).

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιείς αργό φακό (f/8). Τα αποτελέσματα που πήρα εγώ με την δική μου Zenit και φακούς f/4.5 ήταν πολή καλά.

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πιστικούδης

Να κοιτάμε ψηλά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης