Jump to content

Οι φάσεις της Σελήνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια (απλή) μέθοδος που λαμβάνει υπ'όψη της μια πρόσφατη νέα Σελήνη για υπολογισμό μπορείς να δεις στο http://www.netacc.net/~poulsen/moonphasesrc.html (κώδικας σε Java).

 

Την (σωστή) μέθοδο την έχω διαβάσει στο "Practical Astronomy with your Calculator" του Peter Duffet-Smith από τις εκδόσεις του Cambridge. Θα σου έγραφα όλον τον αλγόριθμο ως απάντηση αλλά είναι λίγο... μεγάλος. Αν θέλεις, μπορώ να προσπαθήσω να σκαννάρω τις σελίδες και να στις στείλω με e-mail.

 

Εαν πάντως ενδιαφέρεσαι για παρόμοιους αλγόριθμους (εκλείψεις, θέσεις πλανητών κλπ), σου συνιστώ να αγοράσεις το βιβλίο (από amazon το βρήκα).

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον κώδικα αυτό τον είχα βρει. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω Java και σε μερικά σημεία δεν μπορώ να τον μετατρέψω σε Delphi που γνωρίζω.

 

Αν μπορείς να μπεις στον κόπο να σκανάρεις τις σελίδες και να μου τις στήλεις με e-mail θα σου ήμουν υπόχρεος. Κοίτα και το e-mail σου για να μάθεις (αν τελικά τις σκανάρεις) πού θα τις στήλεις...

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου στέλνω αυτή την στιγμή το αρχείο. Θα το βρεις στο mailbox σου. Αν έχεις κάποιος πρόβλημα ενημέρωσέ με μέσω mail ή forum.

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης