Jump to content

Τηλεσκοπικός γρίφος


Tsaprazi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα ανεξήγητο πρόβλημα μετά το εγχείρημα της πρώτης επανασύνδεσής μου με το 4,5" Νευτώνειό μου μετά από αρκετά χρόνια. Δεν βλέπω τίποτα. Καπάκι ανοιχτό, πρωτεύων και δευτερεύων σαν καινούριοι. Τα ιδιαίτερα φωτεινά αντικείμενα δε φαίνονται παρά σα θολές σκιές (πχ. λάμπα δρόμου), πολύ χαμηλότερης φωτεινότητας από ότι τα έδειχνε παλαιότερα. Πόσο μάλλον ο ουρανός. Έχω σκανάρει το μισό ουράνιο θόλο και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα.

 

Πώς εξηγείται;

 

Ευχαριστώ.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή κατι εχει κουνηθει ή δεν εχεις εστιασει. Κοιτα απο τον εστιαστη χωρις προσοφθαλμιο, θα πρεπει να βλεπεις στο δευτερευον ολοκληρο το πρωτευον και στη μεση την αντανακλαση του ματιου σου. Ολα αυτα μεσα σε ομοκεντρους κυκλους. Τωρα για την εστιαση.. φανταζομαι το δοκιμασες.. Βαλε αρχικα το προσοφθαλμιο με τα πολλα mm, που σου δινει την μικροτερη μεγεθυνση.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο τηλεσκοπιο ειναι ακριβως; 114/1000;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο, αν ειναι με τον κοντο σωληνα, εχει ενα οπτικο στοιχειο στην μεσα πλευρα του εστιαστη. Ελεγξε το οτι ειναι οκ.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης