Jump to content

ερώτηση σχετικά με τηλεσκόπιο


BlueMixalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορά στις 8 ίντσες με τις 10 ίντσες για την παρατήρηση του βαθέως ουρανού.Ένα dobson 10 ή 8 θα προτείνατε σε έναν αρχάριο; δεδομένου ότι θα το μεταφέρω στο εξοχικό μου και θα το έχω εκεί μόνιμα..επίσης, είμαι 14 χρονών.

Θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον, ποιον από αυτούς τους δύο φακούς μου προτείνετε

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=175

http://www.planitario.gr/barlow-2x.html

 

όσο πιο ακριβός είναι ο barlow τόσα λιγότερα χρήματα θα μπορώ να δώσω για προσοφθάλμια, το τηλεσκόπιο, και τα άλλα παρελκόμενα.

Κάτι ακόμα, θα ήθελα να ρωτήσω ο ερευνητής κόκκινης κουκκίδας (αν το λέω σωστά) σε τι βοηθάει.

το ποσό που μπορώ να δώσω είναι περίπου 600 ευρώ.

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Μιχάλη,

 

έχοντας την εμπερία χρήσης νευτώνειων (dob ή σε ισημερινή) 8, 10 αλλά και 12 ιντσών πρόσφατα, ομολογουμένως ακόμα και το 8ιντσο θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Μεταξύ 8 και 10 ιντσών υφίσταται μια μικρή αύξηση στην λαμπρότητα των αντικειμένων, η οποία γίνεται αντιληπτή, ωστόσο η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν πας στις 12. Επειδή πιθανολογώ ότι κάποια στιγμή θα θελήσεις κάτι σε μεγαλύτερη διάμετρο, θα σου συνιστούσα να πας απευθείας στις 10 ίντσες. Αν δεν σε επείγει η αγορά του, έχε το νου σου για καμμιά αγγελία μεταχειρισμένου εδώ μέσα, για να εξοικονομήσεις και χρήματα για άλλα παρελκόμενα.

 

Για barlow θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα εκείνον της Televue που ίσως να είναι και ο κορυφαίος του είδους.

 

O red dot finder σε βοηθάει κατά τα αστροάλματα για τον εντοπισμό των στόχων μέσω χαρτών. Δεν τον συνιστώ, βρίσκω πολύ χρησιμότερους τους ερευνητές μοναδιαίας μεγένθυνσης Telrad ή Rigel, οι οποίοι σε συνδυασμό με τον οπτικό ερευνητή θα σου λύσουν τα χέρια κατά την στόχευση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης