Jump to content

150p/750 νεφελώματα για παρατήρηση


Mask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Πρόσφατα αγόρασα ένα skywatcher 150p/750 και θα ήθελα να μου πείτε τί μπορώ να δω στον ουρανό αυτή την εποχή?

Έκανα την αρχή με το Δία,αλλά ενδιαφέρομαι και για νεφελώματα.

Θα είναι αυτό δυνατό?

Τί φακό θα πρέπει να πάρω επιπλέον?

Το πήρα με τους στάνταρ 10x και 25x καθώς και με έναν Barlow 1.25''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου και εγω καινούργιος ειμαι αλλα απο το σιτε κάποιος ειχε αναρτήσει το παρακάτω βιντεο οπου εμενα με βοήθησε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου και εγω καινούργιος ειμαι αλλα απο το σιτε κάποιος ειχε αναρτήσει το παρακάτω βιντεο οπου εμενα με βοήθησε

 

Οταν λεει μικρο η μεγαλο τηλεσκοπιο μπορει καποιος να δωσει μια ταξη μεγεθους σε ιντσες παρακαλω???

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κατεβάσει το turn left at orion pdf (αυτό ακριβώς βάζεις στο google και βγαίνει);

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό το βιντεάκι που προτείνατε,όπως και το turn left at orion το οποίο κατέβασα ήδη:)

Έχω στον υπολογιστή και το Stellarium που είναι αρκετά βολικό,και θα το ξεψαχνίσω.

Να θέσω και τον εξής προβληματισμό μου.

Παρατηρώ τον Δία αυτές τις μέρες,όμως είχα(ίσως λανθασμένα)την εντύπωση ότι θα φαινόταν αρκετά μεγαλύτερος με το 10αρι φακό+ το barlow.Φαίνεται σαν ένα λίγο μεγαλύτερο αστέρι και δεν ξεχωρίζουν ούτε οι πορτοκαλί καταιγίδες του,έστω σαν γραμμές εννοώ.

Κάνω κάτι λάθος,αλλά τι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ειναι λογικο αυτο που λες δεν μπορει να το βλεπεις σαν αστερι ..σιγουρα βλεπεις τον Δια ?

 

 

τους δορυφορους τους βλεπεις?

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Διας είναι σίγουρα!

Απλα περίμενα να βλέπω ξεκάθαρα μεγαλύτερη εικόνα μάλλον και γι αυτό...

Βλέπω 3 δορυφόρους του...

Απλα σκεφτόμουν ότι αφού δεν φαίνεται μεγαλύτερος,πως θα είναι δυνατόν να παρατηρήσω κάποιο νεφέλωμα :?:

Άσχετο,με μια φτηνή webcam ή μια επίσης φτηνή ccd κάμερα θα μπορούσα να ξεκινήσω καλύτερα τα πρώτα δειλά βήματα φωτογράφησης?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Διας είναι σίγουρα!

Απλα περίμενα να βλέπω ξεκάθαρα μεγαλύτερη εικόνα μάλλον και γι αυτό...

Βλέπω 3 δορυφόρους του...

Απλα σκεφτόμουν ότι αφού δεν φαίνεται μεγαλύτερος,πως θα είναι δυνατόν να παρατηρήσω κάποιο νεφέλωμα :?:

Άσχετο,με μια φτηνή webcam ή μια επίσης φτηνή ccd κάμερα θα μπορούσα να ξεκινήσω καλύτερα τα πρώτα δειλά βήματα φωτογράφησης?

 

Καλησπέρα σου,

 

περίεργο τις ζώνες θα έπρεπε να τις βλέπεις καθαρά στο 150x. Μήπως χρειάζεται collimation το τηλεσκόπιό σου;

Επίσης το αφήνεις να κρυώσει καλά πριν ξεκινήσεις την παρατήρηση;

 

Τα νεφελώματα χρειάζονται σκοτεινό ουρανό για να τα παρατηρήσεις και όχι μεγάλες μεγεθύνσεις.

Με webcam μόνο πλανήτες μπορείς να φωτογραφίσεις. Τα νεφελώματα θέλουν μεγάλους χρόνους έκθεσης. Ακόμα και το "μία επίσης φτηνή ccd κάμερα" μπορεί να έχει κόστος 500+ ευρώ.

Αν έχεις διαθέσιμη κάποια DSLR δοκίμασε με αυτή πρώτα.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον ήταν η θερμοκρασία του σωλήνα.Όταν πέρασε η ώρα,κάτι καλύτερο έγινε.

Για collimation,έκανα το τσεκ το πρωι και ήταν όλα οκ,το λίγο μέσα έξω στο μπαλκόνι δεν το επηρέασε :shock:

Έχει αρκετά σκοτεινό ουρανό,οπότε με σωστή προεργασία το Νεφέλωμα του Ωρίωνα ίσως το καταφέρω.

Σκεφτόμουν να πάρωμια dslr όμως αφού διάβασα κάποιες αναρτήσεις εδώ,είπα μήπως ήταν περιττή μια τέτοια αγορά τόσο νωρίς και μια απλή ebay webcam έκανε δουλειά.

Ευχαριστώ πάντως,καλές παρατηρήσεις να έχουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να δοκιμάσεις το νεφέλωμα του Ωρίωνα βρίσκεται σχεδόν στο ζενίθ με το που σκοτεινιαζει αυτή την εποχή.

Βάλε το 25mm προσοφθαλμιο στον εστιαστη και απόλαυσε το καθώς στο 30x μεγέθυνση θα σου γεμίσει όλο το πεδίο.

Αν έχεις και μεγαλύτερης εστιακής προσοφθαλμιο θα είναι ακόμα καλύτερα.

 

Πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε νεα αγορά προσπάθησε να εξαντλήσεις τις δυνατότητες του εξοπλισμού που έχεις και σιγά σιγά μαθαίνοντας θα καταλάβεις τι είναι αυτό που χρειάζεσαι.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Διας είναι σίγουρα!

Απλα περίμενα να βλέπω ξεκάθαρα μεγαλύτερη εικόνα μάλλον και γι αυτό...

Βλέπω 3 δορυφόρους του...

Απλα σκεφτόμουν ότι αφού δεν φαίνεται μεγαλύτερος,πως θα είναι δυνατόν να παρατηρήσω κάποιο νεφέλωμα :?:

Άσχετο,με μια φτηνή webcam ή μια επίσης φτηνή ccd κάμερα θα μπορούσα να ξεκινήσω καλύτερα τα πρώτα δειλά βήματα φωτογράφησης?

 

Επειδη ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα...πριν 3 μηνες με το 150αρι skywatcher την 1η φορα που τον παρατηρησα ειδα απλα ενα λαμπρο αστερι οταν κοιταξα τον δια.απογοητευτηκα γτ οντως στο 150χ αυτου του τηλεσκοπιου φαινεται μικροσκοπικος.

Αν δεν εχει προβλημα το τηλεσκοπιο σπυ κ ειναι ευθυγραμμισμενα τα οπτικα του(collimated) τοτε ειναι απλα εκπαιδευσης του ματιου σου.με την 2η κ 3η φορα κλπ εγω αρχισα να βλεπω ολο κ πιο πολλα.παντα με την ιδια μεγεθυνση!

Οποτε υπομονη... :D

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου και εγω καινούργιος ειμαι αλλα απο το σιτε κάποιος ειχε αναρτήσει το παρακάτω βιντεο οπου εμενα με βοήθησε

 

 

τελειο παιδια ποιος το εφτιαξε?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,θα δοκιμάσω το M42 σύντομα κ ελπίζω να το δω!!!Θέλει υπομονή το χόμπυ,δεν είναι για βιασύνη,δίκιο έχετε!

Να'στε καλά παιδιά :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε μου και εγω καινούργιος ειμαι αλλα απο το σιτε κάποιος ειχε αναρτήσει το παρακάτω βιντεο οπου εμενα με βοήθησε

 

 

τελειο παιδια ποιος το εφτιαξε?

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22511

 

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης