Jump to content

10η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων 29-31/7 Πάρνωνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Το βράδυ θα έχει υγρασία και κρύο; Θα πρέπει να πάρω μαζί μου και μπουφάν;

 

Οπωσδήποτε να πάρεις μπουφάν. Τον Ιούλιο έχουν τύχει όλα τα σενάρια, από ζέστη έως κρύο με πιο πιθανό να είσαι οκ με ένα ελαφρύ ζακετάκι αλλά πρέπει να είσαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο.

 

 

2) Το αυτοκίνητο το αφήνω κοντά στην σκηνή ή στο μερος που θα στηθεί ο εξοπλισμός για παρατήρηση;

 

Εφόσον δε μετακινηθείς τη νύχτα (δηλαδή αν διανυκτερεύσεις στο χώρο) θα το έχεις δίπλα στον εξοπλισμό σου. Προσοχή στην απενεργοποίηση φώτων καμπίνας.

 

 

3) Έχω ένα 8" dobsonian για παρατήρηση. Από την στιγμή που θα στήσω τον εξοπλισμό, θα πρέπει την μέρα να τον μαζεύω ή μπορώ να τον αφήνω όλη μέρα στο σημείο παρατήρησης; Αν τον αφήνω με τι μπορώ να τον σκεπάσω; Ένα σεντόνι απλό είναι ΟΚ; Δεν θέλω να αγοράσω αυτά τα ειδικά καλύμματα που βλέπω ότι πουλάνε στα ειδικά καταστήματα για τηλεσκόπια γιατί είναι πανάκριβα.

 

Μπορείς να τον αφήνεις όλη ημέρα εκεί. Πχ τραπεζάκι, βάση dobsonian δεν παθαίνουν τίποτα και δεν υπάρχει λόγος να τα μαζεύεις. Τον σωλήνα μπορείς να τον προστατέψεις με διάφορους τρόπους, πχ να τον σκιάσεις με το αμάξι (θέλει αλλαγή θέσης), να τον σκεπάσεις με ένα σεντόνι όπως είπες, να τον βάλεις στο αμάξι και να παρκάρεις σε σκιά. Πάντως τα άσπρα τηλεσκόπια έχουν αποδειχθεί πολύ ανθεκτικά στον ήλιο! :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Ωραία άσπρο είναι και το δικό μου :cheesy: :cheesy:

 

Και ένα τελευταίο που ξέχασα. Ποια από τις 3 διαδρομές είναι η πιο εύκολη για έναν νέο οδηγό να έρθει από Αθήνα. Έχω πάρει κάποιες απαντήσεις αλλά οι απόψεις εδώ διίστανται.

 

Προτεινόμενες οδικές διαδρομές :

Από Αθήνα ή Πάτρα, παίρνουμε την ΕΟ Κορίνθου Τριπόλεως

α) Μέσω του νέου τμήματος του του αυτοκινητόδρομου Τρίπολης – Σπάρτης, Σπάρτη, Καρυές, Βαμβακού, Καταφύγιο Πάρνωνα

β) Μέσω του νέου τμήματος του του αυτοκινητόδρομου Τρίπολης – Σπάρτης, Σπάρτη, Καρυές, Βούρβουρα, Άγιος Πέτρος, Καταφύγιο Πάρνωνα

γ) Μέσω του αυτοκινητόδρομου Κορίνθου – Τρίπολης έξοδο στην παλαιά ΕΟ Τρίπολης Σπάρτης, και μετά από 3χλμ αριστερά για Άστρος, περνάμε τα χωρία, Στάδιο, Ρίζες, Μεσσοράχη, Καστρί, Άγιος Πέτρος. Στα τρία χλμ μετά τον Άγιο Πέτρο κάνουμε επιτόπου δεξιά προς καταφύγιο ΕΟΣ Σπάρτης όπου φτάνουμε σε 16 ΧΛΜ.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντα από το (γ) έχω πάει και από αυτόν θα πάω και φέτος.

 

Βέβαια δεν έχει τύχει να πάω από τότε που τέλειωσε ο νέος δρόμος. Η νέα διαδρομή (μέσω Σπάρτης) είναι πιο πολλά km αλλά έχει μεγαλύτερο κομμάτι σε αυτοκινητόδρομο. Αν θες να μεγιστοποιήσεις τη διαδρομή σε αυτοκινητόδρομο, πιθανόν να προτιμάς τα (α), (β).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τον αφήνω με τι μπορώ να τον σκεπάσω; Ένα σεντόνι απλό είναι ΟΚ; Δεν θέλω να αγοράσω αυτά τα ειδικά καλύμματα που βλέπω ότι πουλάνε στα ειδικά καταστήματα για τηλεσκόπια γιατί είναι πανάκριβα.

 

Εγώ έχω βολευτεί με κουκούλα μηχανής από το πράκτικερ. Νομίζω 14 ευρώ είχα δώσει για το μέγεθος που πήρα. Σκεπάζει άνετα την βάση (eq6) και τηλεσκόπιο (sct 9.25). Είναι δοκιμασμένη σε βροχή και σε αέρα.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

santono μήπως είναι κάποια απ' αυτές εδώ;

 

Τις βλέπω λίγο μακρόστενες. Θα μπορέσουν να καλύψουν το dobsonian με την βάση;

 

http://www.praktiker.gr/c/koukoules-146/Τύπος-μηχανής?criteria=e923d5ba1cb5ec73&lf=98

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή επιτυχία να έχετε παιδιά!

Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε όμορφα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημερώθηκε η σελίδα των πρακτικών εργαστηρίων που θα πραγματοποιηθούν στην 10η ΠΕΕΑ.

Επισκεφτείτε την σελίδα της εξόρμησης για περισσότερες λεπτομέρειες !

http://astroexormisi.gr/workshops/

 

10857882_1562323037314831_539844006899147354_n.jpg.63f5cc54a4e3a9b39f6a69c9d2eb1dd8.jpg

Αστροφωτογραφία τοπίου ( Star Trails & Time Lapse )

 

nanodoryforos.thumb.jpg.f788cbc72ba15ae89414d987b712c9e6.jpg

Τεχνητά διαστημικά αντικείμενα

 

orasi.thumb.jpg.ba5cb304280ac529d067c206ee428705.jpg

Η ανθρώπινη όραση - τα μυστικά των χρωμάτων

 

hliakhs.thumb.jpg.30a7f4c4ff94f06d7e2c104c070c21fc.jpg

Workshop Ηλιακής Παρατήρησης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερωτηση, για κυριακη βραδυ υπαρχει προβλεψη για ατομα που θελουν να μεινουν για φωτογραφηση;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, από όσο ξέρω πολλοί αστροφωτογράφοι θα κάτσουν και Κυριακή βράδυ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Θα υπάρχει τροφοδοσία με μπρίζες οπότε να φέρουμε κανένα πολύμπριζο? Ή να φέρουμε και καμιά μπαταρία?

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζετε επίσης αν θα υπάρχει ψυγείο ή αν το καταφύγιο πουλάει νερό;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πολύ κοντά πηγή με δροσερό βουνίσιο νερό. Δε θα χρειαστεί να αγοράσετε νερό! Ωστόσο θα υπάρχει καντίνα για όποιον θέλει με φαγώσιμα και πόσιμα είδη!

 

Σχετικά με το ρεύμα, θα υπάρχει ρεύμα στους αστροφωτογράφους καθώς και στους παρατηρητές που θα είναι στην πρώτη σειρά (εγγύτερα στους αστροφωτογράφους). Όποιος θέλει ρεύμα θα πρέπει να στήσει εκεί και να έχει φέρει τη δική του μπαλαντέζα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πολύ κοντά πηγή με δροσερό βουνίσιο νερό. Δε θα χρειαστεί να αγοράσετε νερό! Ωστόσο θα υπάρχει καντίνα για όποιον θέλει με φαγώσιμα και πόσιμα είδη!

 

Σχετικά με το ρεύμα, θα υπάρχει ρεύμα στους αστροφωτογράφους καθώς και στους παρατηρητές που θα είναι στην πρώτη σειρά (εγγύτερα στους αστροφωτογράφους). Όποιος θέλει ρεύμα θα πρέπει να στήσει εκεί και να έχει φέρει τη δική του μπαλαντέζα.

 

αν κ το έχω ξαναρωττήσει αλλά για επιβεβαίωση , πρέπει να δηλώσουμε απο τώρα θέση για φωτογράφιση ή αρκεί με την άφιξη μας στο χώρο ?

 

στο σαιτ ,πάντως που προσπάθησα δεν μπορώ να το αλλάξω . ( στην αρχική εγγραφή δεν είχα δηλώσει για ρεύμα ,εκ παραδρομής)

 

ερχόμαστε από μακριά..μν τρέχουυμε κ δεν φτάνουμε...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δηλώσεις είναι για τους γενικούς υπολογισμούς. Θα το κανονίσεις όταν φτάσεις!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως θα ήταν καλή ιδέα οι συμμετέχοντες να φέρουν μαζί τους κ μπουκάλια με νερό επειδή η πηγή φέτος βγάζει λιγότερο νερό από τις άλλες χρονιες.

Οπότε προς αποφυγή συνωστισμού κλπ.....λίγο νεράκι δεν θα έβλαπτε, αν κ θα υπαρχει καντίνα..

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση-παράκληση προς τους διοργανωτές. Την Κυριακή διοργανώνεται περίπατος στο μονοπάτι που οδηγεί στην κορυφή του Πάρνωνα αλλά συνήθως διανύουμε το μισό και επιστρέφουμε.

Θα μπορούσε ένας εκ των δύο οδηγών να συνεχίσει μέχρι τη κορυφή μαζί με όσους περιπατητές θέλουν κι έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό? Νομίζω πως δεν είναι ιδιαιτέρως απαιτητική διαδρομή και θα ήταν ωραία να επισκεπτόμασταν τη κορυφή το Κρόνιον! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σχετικά με την πεζοπορία στόχος είναι να είναι προσιτή και σε ανθρώπους που δεν κάνουν συχνά πεζοπορία και παράλληλα να μην διαρκέσει πάνω από 3-3,5 ώρες. Τώρα αν υπάρχει διάθεση από πολλούς για την μεγάλη διαδρομή προς την κορυφή αυτό μπορεί να γίνει σε συνεννόηση με τους οδηγούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μέσω του site θα παραμείνουν ανοιχτές έως αύριο Τρίτη 26/07 . Αν κάποιος το αποφασίσει την τελευταία στιγμή θα έχει την δυνατότητα να εγγραφεί κατά την άφιξη του στον χώρο της εξόρμησης !

 

http://astroexormisi.gr/registration/

 

Σας περιμένουμε στον Πάρνωνα για ένα πλούσιο αστρονομικό τριήμερο !

628250123_10.thumb.jpg.30c248bb660894f6c12628df08e53f3a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Έχω δηλώσει συμμετοχή αν θυμάμαι καλά τη Τετάρτη που πέρασε (μπορεί και Πέμπτη.. ) και δεν έχω λάβει κάποιο μέιλ επιβεβαίωσης, ξαναϋποβάλω τη φόρμα ή είναι κάτι φυσιολογικό?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με το e-mail επιβεβαίωσης υφίσταται αλλά οι εγγραφές φτάνουν κανονικά στους διοργανωτές.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρήθηκε ότι δεν στάλθηκαν κάποια email επιβεβαίωσης εγγραφής, πιθανόν από κάποιο θέμα ασφαλείας του word press.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις που ενημέρωθήκαμε σχετικά οι εγγραφές είχαν καταχωρηθεί επιτυχώς !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι ερασιτέχνες Αστρονόμοι,

 

λίγες μέρες μείνανε για την έναρξη της 10ης Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων που θα διεξαχθεί στον Πάρνωνα από 29-31 Ιουλίου 2016.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της εξόρμησης μπορείτε να το δείτε στην σελίδα http://astroexormisi.gr/program/ , ενώ πολύ σημαντικό για την επιτυχία της είναι να σεβαστείτε και να τηρήσετε τους κανόνες http://astroexormisi.gr/event/rools/.

 

Όλες οι δραστηριότητες εκτός των παιδικών γίνονται σε διαφορετικούς χρόνους ώστε να μπορούν να τις παρακολουθήσουν όλοι οι συμμετέχοντες.

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα παρακάτω :

 

1. Με το που θα φθάσετε στον χώρο διεξαγωγής της εξόρμησης θα πρέπει να περάσετε από την γραμματεία όπου, κάνοντας την εγγραφή σας, θα σας δοθούν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για το που μπορείτε να κατασκηνώσετε και να στήσετε τον εξοπλισμό σας. Τα μέλη της οργανωτικής και οι εθελοντές θα φορούν κίτρινα μπλουζάκια και θα βρίσκονται συνεχώς σε όλoυς τους χώρους διεξαγωγής της εξόρμησης για να σας βοηθήσουν σε ότι χρειαστείτε.

 

2. Στην εξόρμηση θα υπάρχει με συνεχή παρουσία γιατρός για τυχόν έκτακτα περιστατικά. Ο γιατρός ονομάζεται Θανάσης Ευαγγελόπουλος και μπορείτε να τον αναζητήσετε μέσω της γραμματείας. Επίσης στον χώρο της γραμματείας θα υπάρχει φαρμακείο με όλα τα απαραίτητα φάρμακα και υλικά. Επίσης αν κάποιος συμμετέχοντας είναι γιατρός αν επιθυμεί, να το δηλώσει κατά την εγγραφή του.

 

3. Στον χώρο της εξόρμησης δεν υπάρχει παροχή ηλεκτρικού ρεύματος από την ΔΕΗ. Η διοργάνωση θα έχει γεννήτριες που θα παρέχουν ρεύμα καθ’ όλη την διάρκεια της νυχτερινής παρατήρησης για τους αστροφωτογράφους και τους παρατηρητές. Στον χώρο θα υπάρχουν επίσης hot spot παροχής ρεύματος για φόρτιση κινητών ή άλλων συσκευών που θα λειτουργούν και την ημέρα – εκτός των ωρών ανάπαυσης.

Παρακαλούνται όσοι επιθυμούν ρεύμα για τον εξοπλισμό τους να έχουν μαζί τους μια μπαλαντέζα 5-10 μέτρων.

 

4. Νοτιοδυτικά στον χώρο του γηπέδου θα υπάρχουν 12 τουαλέτες όπως και 2 τουαλέτες στο καταφύγιο. Προσπαθήστε να τις διατηρήσετε καθαρές όπως θα θέλατε να τις βρείτε και εσείς. Όποιος συμμετέχων προτιμήσει την υπαίθρια τουαλέτα παρακαλούμε πολύ να έχει οπωσδήποτε μαζί του σκεπάρνι και σακούλα απορριμμάτων για τα χαρτιά.

5. Κοντά στον χώρο του γηπέδου (100 μέτρα) υπάρχει πηγή με δροσερό πόσιμο νερό αλλά δυστυχώς λόγω των ασθενών βροχοπτώσεων η ροή είναι μικρή.

 

6. Πιο κάτω από την πηγή θα υπάρχουν 6 υπαίθριες ντουζιέρες τύπου camping . Για το ντους απαραίτητο είναι να έχετε το μαγιό σας !

 

7. Μην ξεχάσετε να έχετε μαζί σας ζεστά ρούχα για τις βραδινές ώρες μιας και στο βουνό η θερμοκρασία ακόμα και το καλοκαίρι μπορεί να πέσει έως και τους 10 βαθμούς Κελσίου.

 

8. Μετά το πέρας της κεντρικής ομιλίας του Σαββάτου θα προσφερθεί από την διοργάνωση γλυκό και χυμός προς όλους τους εγγεγραμμένους συμμετέχοντες.

 

9. Στην εξόρμηση θα υπάρχει καντίνα που θα διαθέτει από Παρασκευή μεσημέρι έως Κυριακή μεσημέρι, παγωμένο εμφιαλωμένο νερό, καφέδες (φραπέ & φρέντο), αναψυκτικά κλπ. όπως και για φαγητό ψησταριά με σουβλάκια & λουκάνικα.

 

Σας περιμένουμε στον Πάρνωνα για ένα πλούσιο αστρονομικό τριήμερο!

 

Εκ της οργανωτικής επιτροπής

της 10ης ΠΕΕΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για μια ευχαριστη νοτα, μιας και παντα θα χτυπαει η καταρα του ερασιτεχνη αστρονομου, σημερα χαλασαν και οι δυο φορητοι που εχω για αστρολαπτοπ και πρεπει να σεταρω ενα τριτο. \:D/ ](*,)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα υπάρχει κανένας για ποδήλατο-βολτα, με ποδήλατο βουνού;

 

Να ανεβάσω το "όχημα"; η' δεν;

Κανένας;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης