Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας τη καλησπερα μου σε ολους

λεγομαι Ακης και η σχεση μου με το αθλημα ειναι μηδενικη.

 

ανοιγω το θεμα για να κανω εδω καποιες ερωτησεις διοτι μαλλον θα ακουστουν τρελες.

 

γιατι οταν κανεις ζοομ σε ενα αστρο το προβλημα δεν ειναι το ποσο κοντα θα φαινεται αλλα αυτο που φαινεται?

 

θελω να πω οταν το ζοομαρις ερχεται υπερβολικα κοντα σε σχεση με την αποσταση και αυτο ειναι απο το ανοιγμα που κανει στο ματι.

θα μπορουσαμε να ζουμαρουμε τοσο πολυ σε τετοια αποσταση?

αν ζουμαρεις στο Δια κα μετα σε ενα αστρο δεν εχουν και πολυ μεγαλη διαφορα στο μεγεθος σε αυτο που βλεπεις.

 

 

το θεμα ειναι οτι ολα μοιαζουν με ......... δε ξερω πως να το εξηγησω σιγουρα θα ξερετε. σας μοιαζουν εσας με ηλιους?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις διατυπώσει σαφώς το ερώτημά σου, νομίζω δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε τι λες.

 

Τα αστέρια όσο και να τα μεγεθύνεις δε θα τα δεις ως δίσκους διότι είναι πολύ μακριά. Δε θα τα δεις βέβαια ως σημεία λόγω της φύσης του φωτός και των οπτικών περιορισμών.

 

Αν θες κάνε το ερώτημά σου πιο σαφές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή να στο πω αλλιώς σε τέλειες συνθήκες με ιδανικά όργανα, σχεδόν όσο και να μεγένθυνες το άστρο, αυτό θα έμενε σημείο φωτός λόγω της τρομερής απόστασης σε σχέση με τη διάμετρό του. Για να καταλάβεις τι εννοώ με αυτό, μια που ανέφερες τον Δία, έστω ότι δεν υπήρχαν οι φυσικοί περιορισμοί που δε μας επιτρέπουν να φτιάξουμε τέτοιο τηλεσκόπιο και μπορούσαμε να το φτιάξουμε, για να έχεις το ίδιο μέγεθος ειδώλου που έχεις με τον Δία σε προσοφθάλμιο μεγένθυνσης 100x, για ένα από τα κοντινότερα και λαμπρότερα αστέρια, τον Σείριο Α, με έναν πρόχειρο υπολογισμό, θα ήθελες μεγένθυνση κάπου 600000x.

Το γεγονός ότι δε βλέπεις σημείο φωτός στην πράξη, αλλά μία ασταθή φωτεινή μπάλα, είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και μάλιστα τα αστέρια τα χρησιμοποιούμε ακριβώς για να δούμε αυτούς τους παράγοντες, δηλαδή πόσο ασταθής είναι η ατμόσφαιρα, τί πρόβλημα ευθυγράμμισης ή οπτικών μπορεί να έχει το τηλεσκόπιό μας κλπ.

Στην παρατήρηση αστέρων μπορούμε να δούμε όμως το χρώμα τους και επίσης να "χωρίσουμε" τα διπλά, τριπλά, τετραπλά κλπ αστέρια.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

www.youtube.com/watch?v=co9ZDZ4p3V4

 

παρολα αυτο στο βιντεο φαινεται να δειχνει το αστρο με λεπτομερια.

 

απλα αυτο που βλεπει τι ειναι? δεν ειναι συμπαγες, φαινεται καθαρα η διαφορα του πηρινα απο τη περιφερια καθως και εσωτερικα.. σορυ αν κουραζω :D

 

νομιζω και ο πλουτονας φαινεραι ετσι , με ερασιτεχνικο, η νασα δεινει τα δικα της,

 

παιδια ειμαι απο τους τρελους που δε πιστευουν κανεναν απο αυτους που κανουν κουμαντο νασα και τετοια, αλλα ειμαι με καλες προθεσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

για να μη το κουραζουμε πολυ ξερω τι λες.

Αυτο πουλες "μεγεθυνση" ειναι η εστιαση !!

Τα ροδακια που μετακινουν τον σωληνα που βαζεις το προσοφθαλμιο ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ. Ειναι για να καθαριζεις την εικονα. Διαβασε το manual του τηλεσκοπιου σου.......

Αν θες αυτο που κανεις με τα αστερια και λες οτι κανεις ζουμ να το κανεις και στο φεγγαρι ή επιγεια και δες τι γινεται. Απλα θολωνει το ειδολο. Στο βιντεο που λες ειναι απλα ενα ανεστιαστο αστρο απο διοπτρικο τηλεσκοπιο, αν ηταν κατοπτρικο ή καταδιοπτρικο θα εβλεπες και ενα μαυρο κυκλακι στο κεντρο, η σκια του δευτερευοντως καθρεφτη.

Μεγεθυνση κανουμε μονο με αλλαγη του προσοφθαλμιου.

Τα αστερια τα βλεπουμε παντα σαν σημεια.

 

ΠΚ

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο αυτους που κανουν κουμαντο νασα και τετοια, αλλα ειμαι με καλες προθεσεις.

 

Φίλε έχεις χάσει επεισόδια, η NASA όχι μόνο δεν κάνει κουμάντο, αλλά πρέπει να ναυλώνει και Ρωσικά, Ιαπωνικά ή ιδιωτικά οχήματα για να στέλνει ανθρώπους και προμήθειες στο διάστημα ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη τι ακριβως δεν πιστευεις απο αυτα που μας δειχνει η NASA;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο αυτους που κανουν κουμαντο νασα και τετοια, αλλα ειμαι με καλες προθεσεις.

 

Φίλε έχεις χάσει επεισόδια, η NASA όχι μόνο δεν κάνει κουμάντο, αλλά πρέπει να ναυλώνει και Ρωσικά, Ιαπωνικά ή ιδιωτικά οχήματα για να στέλνει ανθρώπους και προμήθειες στο διάστημα ;)

 

μπα το ιδιο με κανει. :)

τι διαφορα να εχουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη τι ακριβως δεν πιστευεις απο αυτα που μας δειχνει η NASA;

 

σχεδον τιποτα φιλε. :)

ακομα δε μπορουν να εξηγισουν γιατι κανουν κυκλο τα αστερια στο Β. Πολο και μας πετανε οτι σαβουρα τους ερθει στο μυαλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

για να μη το κουραζουμε πολυ ξερω τι λες.

Αυτο πουλες "μεγεθυνση" ειναι η εστιαση !!

Τα ροδακια που μετακινουν τον σωληνα που βαζεις το προσοφθαλμιο ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ. Ειναι για να καθαριζεις την εικονα. Διαβασε το manual του τηλεσκοπιου σου.......

Αν θες αυτο που κανεις με τα αστερια και λες οτι κανεις ζουμ να το κανεις και στο φεγγαρι ή επιγεια και δες τι γινεται. Απλα θολωνει το ειδολο. Στο βιντεο που λες ειναι απλα ενα ανεστιαστο αστρο απο διοπτρικο τηλεσκοπιο, αν ηταν κατοπτρικο ή καταδιοπτρικο θα εβλεπες και ενα μαυρο κυκλακι στο κεντρο, η σκια του δευτερευοντως καθρεφτη.

Μεγεθυνση κανουμε μονο με αλλαγη του προσοφθαλμιου.

Τα αστερια τα βλεπουμε παντα σαν σημεια.

 

ΠΚ

 

αυτο που λεω μεγενθυση εννοω μεγενθυση. dot με λεπτομεριες δε γινετε.

δε το κουραζω φιλε. ενναι πρωφανες.

 

σε χαμηλοτερο ζοομ δε βλεπω λεπτομερια, ο φακος μπενει απο καποιο ζοομ και μετα?

στο κεντρο παντα εχει φωτεινο πυρηνα. οτι και να κανει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα σωστά το χόμπυ της αστρονομίας και θα τα δεις με τα μάτια σου :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα σωστά το χόμπυ της αστρονομίας και θα τα δεις με τα μάτια σου :)

 

δε ξερω φιλε μου :)

πολλα που ειναι στο μυαλο μου μαζεμενα.

δε μπορω να τους πιστεψω. τους πλανητες που βλεπετε στα δικα μου τα ματια ειναι αυτοφωτα σχηματα. δε μπορει να ειναι αληθινα κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικα. ειδικα το ριμ στο κρονο δηλαδη νταξει.

δε τρολαρο αλλα δεν αντανακλαει ετσι το φως. δε μπορει δουλευεει ετσι πανω σε συννεφα του Δια και τα λοιπα. ολα ειναι παραμυθενια και οπου ναναι ερχοντε και οι εξωγιηνοι.

οι αλοι ακομα δε βλεπουν τα στερια μεσα απο το φεγγαρι.

ειμαι με καλες προθεσεις δε θελω να κοροιδεψω ουτε το χομπι σας ουτε να κανω πλακα μπηκα.

 

δε θελετε εναν παλαβο να λεει τα συνομοσιολογικα του?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης