Jump to content

Video του Εγκέλαδου από NASA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κατέβασα ένα ενδιαφέρων Video από το site της NASA

 

http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/videos/video-details.cfm?videoID=113

 

Βέβαια είναι 12.9 ΜΒ και αν δεν έχετε γρήγορη γραμμή θα παιδευτείτε!!!

Μην ξεχάσετε δεξί κλικ στο αρχείο του Quick time "αποθήκευσή δεσμού ως"

 

Φιλικά Γιώργος

\:D/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν ποτε γινει κατοικισιμος ο Εγκελαδος...

σιγουρα θα εχει εκπληκτικη θεα!!!!!

 

πριν κανα 2μηνο ειχα δει στην τηλεοραση μια ταινια (απολυτο σκοταδι)

με τον Βιν ντιζελ,οπου εδειχνε ενα τετοιο μερος κ τον Κρονο να ειναι σαν το δικο μας φεγγαρι γυρω απο τον πλανητη αυτο!

κυριολεκτικα εμεινα ετσι... :-s

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ίσως κάποτε να ξυπνάμε,(όχι εμείς οι απόγονοι μας) και να βλέπουν τον άρχοντα των δακτυλιδιών σε απόσταση αναπνοής....

ένα έχω να πω:

Οh my God!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

p.s.

 

Τώρα που βρέθηκε και νερό..........έχουμε ελπίδες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να είναι ήδη κατοικημένος; Μικρόβια και ίσως και πιο πολύπλοκη εξωγήινη ζωή;

 

Με τις τελευταίες ανακαλύψεις του Cassini για τα παράξενα του Εγκέλαδου όλα είναι πιθανά! 8)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστούμε για το βίντεο Γιώργο πολύ καλό και σύντομο.

 

dimos

«Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να είναι ήδη κατοικημένος; Μικρόβια και ίσως και πιο πολύπλοκη εξωγήινη ζωή;»

 

Να σου πω την αλήθεια φίλε dimos το σκέφτηκα πολλές φορές. Ειδικά τώρα που ξέρουμε ότι περιέχει υγρό νερό με οξυγόνο. Και αν κάποιος ήδη έχει δει τη ζωή που φιλοξενούν κάτι geysers (πίδακες υγρού) στον πάτο του ατλαντικού στη Γη σε τόσο ψηλές θερμοκρασίες τότε νομίζω είναι πολύ πιθανό να βρούμε κάτι παρόμοια είδη ζωής κοντά στον πάτο του εγκέλαδου όπου οι θερμοκρασίες εκεί δημιουργούν λάσπη που είναι πολύ έτοιμη να φιλοξενήσει ζωή.

 

050225enceladus.jpg

 

Μου κάνουν μεγάλη εντύπωση πάντως στο πώς δημιουργήθηκαν τα τεράστια tiger stripes του αγαπητού μας Εγκέλαδου προσωπικά. Κάτι παιδιά στο ThunderBolts υποστηρίζουν ότι δημιουργήθηκαν από Ηλεκτρισμό. :idea:

 

http://www.thunderbolts.info/tpod/2005/arch05/051213enceladus.htm

Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλωσόρισες αγαπητέ Sagaviper στο astrovox!

Πολύ χαίρομαι που σε βλέπω και σ'αυτό το πολύ ενδιαφέρον φόρουμ. :wink:

 

στον πάτο του ατλαντικού στη Γη σε τόσο ψηλές θερμοκρασίες τότε νομίζω είναι πολύ πιθανό να βρούμε κάτι παρόμοια είδη ζωής κοντά στον πάτο του εγκέλαδου όπου οι θερμοκρασίες εκεί δημιουργούν λάσπη που είναι πολύ έτοιμη να φιλοξενήσει ζωή.

Ο Σάγκαν που πάντα πίστευε στην ύπαρξη εξωγήινης ζωής σύχνα έλεγε ότι είναι close to 0 η πιθανότητα να βρεθεί πανομοιότυπο είδος ζωής με τη Γη σε άλλο πλανήτη λόγω κυρίως της τυχαιότητας της εξελικτικής διαδικασίας, η φυσική επιλογή, το περιβάλλον και οι μεταλλάξεις λειτουργούν πολύ διαφορετικά σε κάθε πλανητικό σώμα που εξελίσεται διαφορετικά από τη Γη.

Άρα αν βρούμε κάτι στα geysers τότε μάλλον δεν θα μοιάζει με οποιοδήποτε γνωστό είδος βιολογίας που έχουμε στη Γη. Πράγμα που δημιουργεί και επιπλέον προβλήματα εντοπισμού γιατί ψάχνουμε κυριολεκτικα στο άγνωστο.

Ο τομέας της εξωβιολογίας-αστροβιολογίας είναι εντελώς καινούργιος και θα του πέσουν πολλές προκλήσεις μαζεμένες στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον. Αυτό είναι σίγουρο.

 

Μου κάνουν μεγάλη εντύπωση πάντως στο πώς δημιουργήθηκαν τα τεράστια tiger stripes του αγαπητού μας Εγκέλαδου προσωπικά. Κάτι παιδιά στο ThunderBolts υποστηρίζουν ότι δημιουργήθηκαν από Ηλεκτρισμό.

Nαι το ξέρω την θεωρία των thunderbolts μου την είχες πει πολλές φορές και στο άλλο φόρουμ. Έχει πολύ ενδιαφέρον. Όμως ποια είναι η κατεστημένη θέση των επιστημόνων του JPL για τη δημιουργία των tiger stripes; Γνωρίζουμε;

 

Kαι κάτι άλλο.

Ποια είναι η εξήγηση για το εκπληκτικό παράδοξο φαινόμενο που εντόπισαν στον Εγκέλαδο και αφορά την αισθητά αυξημένη θερμοκρασία των πολικών περιοχών; Έκει κάτω στους πόλους του έχει ζέστη αντι για πολικό ψύχος άρα και πολύ πιθανόν να φιλοξενεί κάποιου είδους ζωής κάτω απ'την επιφάνεια!

Από που μπορεί να προκλήθηκε αυτή η ζέστη;

Περίεργα γεωφυσικά φαινόμενα ή κάτι άλλο;

 

Δες εδώ στην υπέρυθρη φωτογραφία τα ζεστά σημεία στον νότιο πόλο του Εγκέλαδου:

_40744738_warm_nasa_203.jpg

 

Και πάλι χάρηκα που σε ξαναείδα φίλε sagaviper.

 

Catch you later :)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης