Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου διαβασα και ξαναδιαβασα,ειπα να παρω και γω ενα ζευγαρι κιαλια 7χ50.

Αναποδος οπως παντα,κοντρα στο ρευμα!

Πρωτα αγορασα ενα 8 ιντσο κατοπτρικο,μετα ενα 4 ιντσο διοπτρικο

και τωρα κιαλια,τελος παντων.

Χτες το βραδυ,βγηκα στο μπαλκονι να τα δοκιμασω,πρωτα απο ολα ειδα τον Κρονο,δεν μπορουσα βεβαια να δω σχεδον καθολου τον δακτυλιο,αλλα ξεχωριζε ως πλανητης με δυο σπυρακια θα ελεγα,ενα δεξια και ενα αριστερα :D

Μαλλον καλα κιαλια πηρα!

 

Εκει λοιπον που κοιτουσα τον Κρονιδη,τσουκ,περναει απο το οπτικο μου πεδιο ενα σχετικα αμυδρα φωτισμενο.....κατι τις

Προσπαθησα να το εντοπισω με γυμνο οφθαλμο,αλλα τιποτα!

Με τα κιαλια φενωταν μονο.

Ετρεχε πολυ γρηγορα,μεσα σε 15-20 δευτερολεπτα θα ελεγα,εκανε την αποσταση ολου του οπτικου πεδιου που ειχα απο το μπαλκονι!

 

Λετε να ειδα κανεναν τεχνητο δορυφορο;

Με τηλεσκοπιο παντως δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο!

Δεν αναβοσβηνε,οπως τα αεροπλανα,ειχε κιτρινοπο φως,και ισως σχημα σταυρου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τηλεσκοπιο παντως δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο!

 

Εγω με το dob των 8" σε χαμηλη μεγεθυνση (50x) εχω παρακολουθησει αρκετους δορυφορους και αεροπλανα για ωρα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τηλεσκοπιο παντως δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο!

 

Εγω με το dob των 8" σε χαμηλη μεγεθυνση (50x) εχω παρακολουθησει αρκετους δορυφορους και αεροπλανα για ωρα.

 

μπορεις Γιωργο να μ πεις καποιοα μεθοδο ωστε να γινει ευκολοτερα η παρατηρηση ενος δορυφορου?απο το να ψαχνω στο μπαχαλο? [-o< [-o<

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειτε απο ενα site οπως:

 

http://www.heavens-above.com

 

ειτε με καποιο προγραμμα βρισκεις ποτε θα περασει ενας δορυφορος, εχεις χαμηλη μεγεθυνση στο dob σου ειτε χρησιμοποιεις κυαλια και μολις τον δεις με το ματι τον εντοπιζεις με το τηλεσκοπιο η τα κυαλια και τον παρακολουθεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιλεγω αλλα πως αποκλεισατε το ενδεχομενο να ηταν διαττοντας που δε φαινοταν με γυμνο ματι?
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιλεγω αλλα πως αποκλεισατε το ενδεχομενο να ηταν διαττοντας που δε φαινοταν με γυμνο ματι?

 

Φίλε Βολιώτη ο astroilias παραπάνω μας είπε ότι το έβλεπε 15-20 δευτερόλεπτα. Εάν έκανε σωστή εκτίμηση οι διάττοντες δεν φαίνονται τόσα πολλά δευτερόλεπτα,αλλά είναι πάρα πολύ γρήγοροι! Και αν δεν φαινόταν με γυμνό μάτι και ήταν μόνο μία λευκή κουκκίδα χωρίς χρώματα ήταν δορυφόρος.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τα λεγόμενα πεφταστέρια.... Δηλαδή μετεωρίτες (μικροί ενίοτε) οι οποίοι καίγονται στην ατμόσφαιρα κατά την είσοδό τους και φαίνονται σαν αστέρια που πέφτουν. Σίγουρα έχεις δει πολλά!!!!

 

Ας κάνουμε λοιπόν και μία ευχή, να μην έχει συννεφιά στο Καστελλόριζο και να δούμε όλοι την έκλειψη καθαρά!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως astroilias αυτό που είδες έτρεχε με σταθερή ταχύτητα ή αυξομειωνόταν; Αν έτρεχε με σταθερή ταχύτητα τότε σίγουρα ήταν δορυφόρος. Βέβαια το σχήμα του σταυρού μπορεί να οφειλόταν στην περίθλαση αλλά αν το μέγεθος ήταν σχετικά μεγάλο θα μπορούσε να ήταν και ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός ή το Hubble που έχουν κάτοπτρα μεγάλα για την συλλογή της ηλιακής ενέργειας.
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν αυξομειωνόταν τότε τι θα μπορούσε λογικά να είναι;;
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν αυξομειωνόταν τότε τι θα μπορούσε λογικά να είναι;;

 

Βασικά δεν ξέρω....αλλά τότε θα μου φαινόταν παράξενο. Εντάξει δεν θέλω φυσικά να μιλήσω για Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα εξωγήινης προέλευσης, αφού να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχουν.

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποτέ μη λες ποτέ.

Δεν ξέρεις τι μπορεί να εντοπίσουμε κάποια στιγμή στο κοντινό μας διάστημα.

Ένα μόνο σου λέω: 1991 VG.

 

http://www.daviddarling.info/encyclopedia/E/etprobe.html

 

(Δεν αναφέρομαι στο επιφανειακό ζήτημα των ΑΤΙΑ έτσι όπως το αντιμετωπίζει η κοινή γνώμη, το οποίο ούτε και εγώ το θεωρώ άξιο λόγου ούτε βέβαια και η συντριπτική πλειοψηφία των επιστομόνων)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δήμο μου ακριβώς έτσι όπως και εσύ εννοώ ότι δεν πιστεύω στα ΑΤΙΑ! Παρόλα αυτά είμαι πεπεισμένος για την ύπαρξη ζωής σε άλλους πλανήτες άλλων ηλιακών συστημάτων. Μόνο μέσω στατιστικής να το πάρει κανείς μπορεί πολύ εύκολα να βγει σε αυτόν τον ισχυρισμό! Σιγά μην είμαστε μόνοι σε όλη αυτήν την απεραντοσύνη! Θα ένιωθα τρελή μοναξιά!!!

 

(Άσχετο πρόσεξα ότι είσαι από Καρδίτσα! Και εγώ κατάγομαι από εκεί από την πλευρά του πατέρα μου. Δεν σου κρύβω ότι πρώτα ο Θεός το Πάσχα θα ανέβω...)

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρότι γνωρίζω ότι υπάρχει ένα προ δεκαμήνου thread για παρόμοιο θέμα (συγκεκριμένα το http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1507&start=46), γράφω την εμπειρία μου σε συνέχεια εδώ, ως πιο πρόσφατο.

 

 

Χθές το βράδυ λοιπόν, την ώρα που είχα το μάτι μου στον προσοφθάλμιο (25mm/dobs8") και στο πεδίο μου την (πανέμορφη και ολόγιομη) σελήνη, διέσχισε από την αριστερή μέχρι τη δεξιά πλευρά της σελήνης*, σχεδόν στη μέγιστη διάμετρο, ένα μικρό σκοτεινό αντικείμενο, με σταθερή ταχύτητα και το οποίο χρειάστηκε περίπου 2-2,5 δευτερόλεπτα να διασχίσει το πεδίο των 0,5 μοιρών.

 

Θεωρώ ότι μάλλον είδα κάποιο δορυφόρο. Η ώρα στο ρολόι μου ήταν 21:58. Η παρατήρηση έγινε από το Χαλάνδρι.

 

Μήπως κανείς, από τα δεδομένα και πιθανόν άλλα στοιχεία τροχιάς που μπορεί να έχει, γνωρίζει τί ήταν αυτό που είδα;

 

Γιάννης

 

* μέσα στον προσοφθάλμιο, δηλαδή στην πράξη από ΝΔ προς ΒΑ.

 

ΥΓ : Η οπτική πάντως εμπειρία μιας τέτοιας διέλευσης σε πανσέληνο είναι ιδιαίτερα έντονη ! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα στο heavens-aboveολυ λογικο να ειδες καποιο δορυφορο.Μηπως διεκρινες καποιο σχημα ή ηταν πολυ μικρο για αυτο το σκοπο ?
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ήταν μικρο. Σχήμα ιδιαίτερο δεν μπόρεσα να διακρίνω. Κοίταξα λίγο στο heavens-above, αλλά δεν εντόπισα κάτι.

 

(Δεν πιστεύω να με ρωτήσεις τώρα αν έχω βάλει τις σωστές συνταταγμένες για Αθήνα) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώρα το είδες και σε τι ύψος απο τον οριζοντα ήταν (περιπου);

στο heavens-above εχει τη διεύθυνση απο την οποία ερχεται, το ελάχιστο και το μέγιστο ύψος στο οποίο θα είναι ορατός ο δορυφόρος απο τον τόπο που διαλεγεις για συγκεκριμενη μέρα

 

διασταρωσε τα παραπανω και 8α τον βρεις

 

οταν τον βρεις ομως να μας πεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,

 

Εχω δει αρκετους δορυφορους σε διαβαση εναντι την σεληνη και μαλιστα αποψε, αν ο ουρανος καθαρισει, θα εχω ευκαρια να φωτογαφησω το ISS (στις 23.57). Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι και εσυ ειδες δορυφορο.

 

Οπως γραφουνε και τα παιδια, μια επιλογη ειναι το Heavens-Above αλλα πρεπει να ξερεις με ακριβεια τις συντεταγμενες σου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,

 

Μην στησεις τσαμπα ... το μονοπατι ειναι +/- 2.5 χιλιομετρα. Μολις τωρα εριξα μια ματια αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχω η οχι λογω καιρου (συννεφα παντου).

 

Η διαβαση ειναι στις 23.57.35 με διαρκεια 0.83 δευτερολεπτα. Επειδη θα εχω μικρο πεδιο (επιτηδες ωστε να εχω καλο image scale), η διαβαση θα ειναι ακομα μικροτερη στο πεδιο μου (πχ. 0.3 δευτερολεπτα).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης