Jump to content

Καστελλόριζο: ...οταν τα πόδια μας άρχισαν να τρέμουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....ηταν περιπου ενα λεπτο πριν την ολικότητα και εβλεπα την σελήνη απο το τηλεσκοπιο να "επιτιθεται" ταχυτατα προς την τελευταια επιφανεια του ηλιου, ενω εκεινος φαινόταν να δεχεται την επαφη χωρις αντισταση.

Το σωμα μου ετρεμε απο αγωνία για αυτό που ερχότανε. ("δεν το πιστευω οτι ζω αυτο το πράγμα" ελεγα στον εαυτό μου)

Θυμαμαι τωρα στα ντοκυμαντερ που οσοι ζουσαν την ολικοτητα φωνάζανε. ("μα καλά πως αντιδρούν ετσι αυτοι οι ξένοι;" ελεγα)

Τωρα, νομιζω εκείνοι δεν φωνάζανε δυνατότερα απ' ο,τι εγω οταν ειδα για πρωτη φορα το διαμαντενιο δαχτυλιδι

 

- Ερχεται!!!!

-Νατο Νατο!!!!

-Ναι Ναι!!!!!

...

-Στέμααα!!!!

-Προεξοχεεες!!!!

-Υπεροχοοοο!!!!!

 

Παυση και ΑΠΟΛΑΥΣΗ....

 

"Ωχ, φωγραφίες;;;;;"

"Ναι ναι, γρήγορα"

"Αμάν, ξεχασα να βγάλω το φίλτρο #-o

"Αστο τώρα!"

 

Μετα απο τρια "δευτερολεπτα" (ηταν λεπτα που φανηκαν σαν δευτερολεπτα. Το πιο συντομο τριλεπτο της ζωης μου)

 

Νατο διαμαντένιο δαχτυλιδι ξανα. Τα είχα χαμένα.

"Beily's Ring", φωναξα. (Μετα γελάγαμε για αυτο με τον giorgosgr και τον filiatra)

Με το πρώτο φώς ξεσπάσαμε σε πανηγυρισμους. Σαν να σωθηκε η Γη απο κάποια καταστροφη.

Ολο το νησι γιόρταζε.

Τα ποδια μας τρεμανε για αρκετη ώρα μετά...

 

Οποιος σκοπευει να κανει ενα μακρυνο ταξιδι καποτε στην ζωη του, τοτε να παει εκει που γινεται μια εκλειψη

 

Κώστας

Τζιολας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πρόκειται ξεχάσω ποτέ εκείνο το δαχτυλίδι που έμοιαζε να φλέγεται γύρω από έναν μαύρο ήλιο. Ειδικά όταν το είδα μέσα από τα κιάλια απόμεινα να το βλέπω σαν υπνωτισμένος. Η ομορφιά του και το δέος που ενέπνεε απλά δε μπορεί να περιγραφεί με λέξεις, ούτε καν με φωτογραφίες. Έμοιαζε ζωντανό..

 

Μετά την τρίτη επαφή απλά δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη για τα επόμενα 20 λεπτά. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια..

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η πρώτη ολική έκλειψη την ζωής μου, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω να μην είναι η τελευταία. Τι να πω για τα συναισθήματα που νιώθει κανείς... Όταν ο ήλιος χάθηκε πίσω από την Σελήνη έμεινα αποσβολωμένος να κοιτάω αυτό το θαύμα της φύσης. Τι φωτογραφίες και video...; Αρκεί που το είδανε τα μάτια μου για να μείνει αποτυπωμένο για πάντα στην μνήμη μου και στην ψυχή μου. Σε εκείνη την στιγμή όλα σου μοιάζουν πολύ μικρά και νιώθεις μόνος κάτω από το ηλιακό στέμμα. Χαίρομαι που δίπλα μου είναι η γυναίκα μου και φίλοι μου και το βλέπουμε μαζί!!! Ξέρω ότι νιώθουν ότι νιώθω και εγώ! Και γύρω το Καστελλόριζο έχει σκοτεινιάσει... Τα αυτόματα φώτα του χωριού έχουν ανάψει και διαγράφεται ο παραλιακός δρόμος... Τα πλοία έχουν ανάψει τα δικά τους φώτα! Παράξενο...νύχτωσε στην μέση του μεσημεριού...

 

Και ξαφνικά μία αχτίδα φωτός ξαναβγαίνει από τον ηλιακό δίσκο... Και εγένετω φως πάλι και εμείς κολλάμε πάλι τα μάτια μας στα τηλεσκόπια!

 

Τί όμορφος κόσμος......!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά την τρίτη επαφή απλά δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη για τα επόμενα 20 λεπτά. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια..

Οχι μονο στα δικά σου.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι

εμείς μόνο που τ'ακούμε όπως τα διηγείστε, μας σηκώνεται η τρίχα "κάγκελο"!

Που να ήμασταν εκεί......

Μπράβο σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ εντυπωσιακά τα όσα μεταφέρουν οι αυτόπτες μάρτυρες για την ολική έκλειψη!

Ο ενθουσιασμός τους μεταφέρεται ατόφιος μέσα από τα λόγια τους και πραγματικά με κάνουν να συμπάσχω με το δέος που ένιωσαν εκείνη την στιγμή. Όλες οι φωτογραφίες που έχω δεί στο astrovox αλλά και στα link που προτείνονται είναι εντυπωσιακές.

Θερμά συγχαρτήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους.

Περιμένω με αγωνία εκείνο το ωριαίο φιλμάκι προσομοίωσης. Θα μπορεί λέτε ένας απλός χρήστης να το κατεβάσει και να το δει; Να το αποθηκεύσει για αρχείο; Χρειάζεται κάποιο εξιδικευμένο πρόγραμμα;

ευχαριστω

Μαρία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω με αγωνία εκείνο το ωριαίο φιλμάκι προσομοίωσης. Θα μπορεί λέτε ένας απλός χρήστης να το κατεβάσει και να το δει;

 

Ναι, αρκεί να έχει τα ειδικά γυαλιά... :-note

γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πολύ καλή περιγραφή !!!! τελικά εκτός από τις φώτο που μας κάνατε την χαρά να τις μοιρασθείτε μαζί μας ( για μας που ο καθένας για πολλούς και διαφόρους λόγους δεν μπορέσαμε να έρθουμε σε αυτό το ραντεβού της Σελήνης με τον Ήλιο) , μας προσφέρατε και απλόχερα τα συναισθήματα σας!!!! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα παιδικο μου ονειρο ηταν να δω μια ολικη εκλειψη.Τα καταφερα χθες.Τωρα μενει να εκπληρωσω αλλο ενα ονειρο.Να δω κ δευτερη.Παιδια δεν υπαρχουν λογια να πω τι ενιωσα εκεινη τη στιγμη.Αρκει να σας πω οτι δακρυσα.Κινα σου ερχομαι
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν απο 10 χρονια μας ειχαν πει στο γυμνασιο για την εκλειψη στις 29/3/2006...Φωναξα μεσα στην ταξη: "θα την δω" !!!!!!!!!!!!!!

 

Χθες, το πιο μεγαλειωδες φυσικο φαινομενο στο ηλιακο μας συστημα περασε απο το Καστελλοριζο!!!!

ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ !!!!!!!!!

ΟΛΟΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ !!!!!!!!!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και 10 χρόνια, ή και παραπάνω, τέλος πάντων από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με την αστρονομία, προσέβλεπα σ' αυτήν την ημερομηνία.

Δυστυχώς δεν ευόδωσε...

Δεν το βάζω κάτω όμως, παραμένω με το όνειρο και ελπίζω να το πραγματοποιήσω.

 

Ευτυχώς που υπάρχει το διαδίκτυο...

 

http://sems1.cs.und.edu/%7Esems/TRIPS/Turkey06/

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά είναι δύσκολο να περιγράψεις τα συναισθήματα εκείνη την στιγμή, τα λόγια είναι απλώς φτωχά. Θα συμφωνήσω στο έπακρον με αυτά που είπε ο CarlSagan. Η αναμονή της ολικότητας, να λέω σε 8 λεπτά, σε 5 σε 3 2 1, τα ομιχλονέφη που έσκασαν λίγο πριν την ολικότητα λόγω συμπύκνωσης από την απότομης ψύξης της ατμόσφαιρας, φωνές και αγωνία μην καλύψουν τον ήλιο, ευτυχώς δεν ήταν ικανά να το κάνουν και ξαφνικά βάζω τις φωνές... ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ! ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ! Μετά από λίγο έβησαν και οι τελευταίες ακτίνες του ήλιου και όλοι φωνάζαμε: ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΦΟΒΕΡΟ! ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ! ΤΡΟΜΕΡΟ! Τα χαμηλά σύννεφα που έτρεχαν και το βαθύ σούρουπο σχεδόν σαν νύχτα με πανσέληνο 2 η ώρα το μεσημέρι... απόκοσμα... ΔΕΟΣ! Ακόμα και τα ζώα τρελάθηκαν, άρχισαν να ακούγονται βελάσματα ξαφνικά! Και μετά ξανά το διαμαντένιο δαχτυλίδι και ξαναεμφανίζονται οι πρώτες ακτίνες του ήλιου και αμέσως ακούγονται καμπάνες, κόρνες πλοίων, σαν πανηγύρι, ένας δίκαιος φόρος τιμής στο άστρο της ζωής που κέρδισε ξανά την μάχη...

 

Τώρα πάω να ανεβάσω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή, να κατάφερα να τραβήξω μέσα στον πανικό. Έπαθα ζημιά λέμε, θέλω οπωσδήποτε Σιβηρία-Κίνα! :-#

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να περιγράψω και εγώ με τη σειρά μου αυτό που είδα δεν έχει νόημα αφού τα παιδιά που προηγήθηκαν είπαν τα πράγματα όπως πραγματικά έγιναν. Πιστεύω ότι αυτό που είδαν τα μάτια μας το είδαν πολλοί από την τηλεόραση, αυτό όμως που αισθανθήκαμε στην ψυχη μας μόνο οι 2500 - 3000 θαρραλέοι που βρεθήκαμε εκεί ξέρουμε και δεν πρόκειται το σημάδι που άφησε η έκλειψη στη ψυχή μας να φύγει ποτέ ότι και να γίνει όσες εκλείψεις και να δούμε ακόμα, έστω και ζωντανά.

Ευτυχώς τα πάντα με τον καιρό πήγανε καλά γιατί το είχα και μεγάλο άγχος

(μέχρι τελευταία στιγμή έπερνα δορυφορικές μέσω gsm στο laptop). Χάρηκα πολύ που γνώρισα τα παιδιά από την Πάτρα (δεν εννοώ το συγκρότημα [-X \:D/ \:D/ )

αλλά και αρκετούς άλλους που είχαν έρθει από όλα τα σημεία της Ελλάδας.

Τα πάντα ήταν τέλεια. Από μικρό παιδάκι θυμάμαι τον εαυτό μου να ανυπομονεί για την περασμένη Τετάρτη. Δυστυχώς τα χρόνια περάσαν γρήγορα και ακόμα πιο γρήγορα και ο χρόνος της ολικής φάσης. Δε πειράζει όμως το σημάδι έμεινε και δε φεύγει με τίποτα :lol:

Οι συναδελφοί μου από το αστεροσκοπείο σήμερα ήρθαν. Περιμένω με ανυπομονησία να γίνει η επεξεργασία όλων των μετρήσεων που έγιναν κατά τη διάρκεια της έκλειψης. Για ότι συμπέρασματα βγουν θα επανέλθω να σας ενημερώσω.

Κλείνοντας τη σύντομη παρουσία μου σε αυτό το FOrum θα σας πω ένα περιστατικό. Όταν χτες πήγα να πάρω το αεροπλάνο για Αθήνα συναντησα έναν παλιό μου καθηγητή από το πανεπιστήμιο τον οποίο και εκτιμώ πολύ τον κ. Παπαθανάσογλου που διδάσκει στο τμήμα αστρονομίας ακόμα, παρόλο που έχει πατήσει τα 70. Όταν τον ρώτησα αν έχει ξαναδεί ποτέ ολική στη ζωή του μου είπε όχι. Καταλαβαίνεται λοιπόν για τι σπάνιο φαινόμενο μιλάμε.

 

Να είστε όλοι καλά

Νίκος Μαζαράκης

Φυσικός μετεωρολόγος

ΕΑΑ-channel 9-Alpha 989

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ παιδια...αυτο το μεγαλειο που ζησαμε στο Καστελλοριζο θα το διηγουμαστε στα εγγονια μας με καθε λεπτομερεια διχνοντας τους τις φωτογραφιες!!!

Θα το λεμε, θα λαμπουν τα ματια μας και θα συγκινουμαστε σαν να το ξαναζουμε!!!

Ας τα προτρεψουμε να δουν (και για μας) την εκλειψη το 2088!!!

εμεις (ισως) να ειμαστε αλλου...

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μέσος όρος ζωής επεκτείνεται με μεγάλες προόδους.

Μέχρι τότε...ποιός ξέρει πόσο θα έχει φτάσει \:D/

mybanner1hh.gif

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το Ιστολόγιό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω,την ωρα της ολικης(αφου κοντεψα να μεινω στον τοπο απο το αγχος για το συννεφο που ερχοταν)νομιζα πως ημουν σε εναν αλλο πλανητη.Η εικονα δεν ηταν γηινη.Δεν μπορει να φανταστει κανεις τον ηλιο ετσι οπως ηταν,να τον κοιτας για 3 λεπτα με γυμνο ματι,να βλεπεις το στεμμα,μετα το διαμαντενιο δαχτυλιδι.

Απορειες"

1)Αν το 2008 παιζει και ο Καναδας(εκλειψη με ηλιο του μεσονυκτιου,τωρα που εχω δει και τα 2,θα ειναι 2 θαυματα της φυσης σε ενα)

2)Σε αλλες εκλειψεις ηταν πιο σκοτεινα απο οτι στο Καστελλοριζο?(Νομιζα οτι θα διακριναμε αστερια και κοντα στον ηλιο,οπως ο Eddington,οταν επαλυθευσε την θεωρια του Ainstain) .Εχει σημασια το αν ο ηλιος ειναι στο ζενιθ η χαμηλα?:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λιγα λεπτα ειχαν μεινει για να ζησω και γω αυτο το μοναδικο φαινομενο(που τα παρατησα ολα, σπιτι, δουλεια, μαθημα)

και ξαφνικα απ΄τα δεξια βλεπω να ερχεται οπως και ολοι σας, ταχυτατα ενα μαυρο, βαρυ συννεφο ικανο να τα καταστρεψει ολα :x . και σκεφτομαι απο μεσα μου, σε παρακαλω θεε μου [-o< ας μην ειμαι και σαν το ατυχο τον επιστημονα που διαβαζα στο nightwatch που δεν καταφερε να παρακολουθησει και γω δεν ξερω ποσες εκλειψεις. αλλα τελικα οι προσευχες μου [-o< [-o< [-o< ακουστηκαν και εζησα, μοιραστηκα με αλλους ανθρωπους κατι το μοναδικο.

 

και για μια ακομα φορα εξακριβωσα οτι ειμαστε πολλοι μικροι μπροστα σ΄αυτο το μεγαλειο που ονομαζεται ΣΥΜΠΑΝ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ήμουν μικρός είχα διαβάσει δυο βιβλία της σειράς "ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ 'ΓΩ ΕΚΕΙ" που τα έδιναν δώρο με κάποιο απορρυπαντικό.

Ο ήρωας ήταν ένα μικρό παιδί, του οποίου ο θείος αν θυμάμαι καλά, ήταν αρχαιολόγος, ο οποίος κάνοντας διάφορες ανασκαφές ανά τον κόσμο, έβρισκε στοιχεία παλαιότερων πολιτισμών (Ούννοι - Ατζέκοι) και κατόπιν επεξεργαζόμενος τα στοιχεία αυτά στο εργαστήριο του, έφτιαχνε ένα υγρό σκεύασμα το οποίο έπινε με τον μικρό ανηψιό του και μεταφερόντουσαν χρονικά στη αντίστοιχη εποχή, όπου την ζούσαν πραγματικά.

Θυμάμαι πόσο με μάγεψαν οι ιστορίες αυτές.

Τώρα γιατί το αναφέρω αυτό;

Φίλοι μου με τις φωτογραφίες σας, αλλά προπάντων με τις περιγραφές σας μου φτιάξατε το σκεύασμα και αισθάνομαι σαν να ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ 'ΓΩ ΕΚΕΙ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο αρνητικό(!) στο Καστελόριζο, το οποίο όμως αφορά εμένα προσωπικά, είναι πως δεν κατάφερα να συναντήσω κανέναν από όλους εσάς τους Astrovoxίτες.. :cry: :cry:

 

Ρωτούσα από δω, ρωτούσα από κει, "ρε παιδιά μήπως είστε του Αstrovox;" Tίποτα.. Κάπου αλλού θα ήσασταν μαζεμένοι μάλλον και όχι πάνω στο παλιό κάστρο με την (τεράστια!) γαλανόλευκη σημαία.

 

Σαν τον άτυχο αστρονόμο του Nightwatch που δεν κατάφερνε να δει εκλείψεις.. :wink:

 

Δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς γνωριστήκαμε με πολλά άτομα στο Καστελόριζο. Και το πραγματικά εντυπωσιακό είναι το πόσο κοντά νιώθαμε όλοι εμείς οι μέχρι τότε εντελώς άγνωστοι μεταξύ μας, σαν να ήμασταν μια οικογένεια, μιλούσαμε για τα συγκλονιστικά συναισθήματα που προκάλεσε σε όλους μας αυτό το απίστευτο, απόκοσμο γεγονός στο οποίο βρεθήκαμε μάρτυρες...

 

Σαν μια οικογένεια...!!

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο αρνητικό(!) στο Καστελόριζο, το οποίο όμως αφορά εμένα προσωπικά, είναι πως δεν κατάφερα να συναντήσω κανέναν από όλους εσάς τους Astrovoxίτες.. :cry: :cry:

 

Ρωτούσα από δω, ρωτούσα από κει, "ρε παιδιά μήπως είστε του Αstrovox;" Tίποτα.. Κάπου αλλού θα ήσασταν μαζεμένοι μάλλον και όχι πάνω στο παλιό κάστρο με την (τεράστια!) γαλανόλευκη σημαία.

 

Φίλε bandito εγώ πάλι ακριβώς το αντίθετο,όποιον έβρισκα ήταν στο astrovox ή στην χειρότερη περίπτωση το παρακολουθούσε χωρίς να γράφει!!! Απιστευτο πράγμα!! Αφού στο τέλος έλεγα όχι άλλος!!! :lol: :lol: Χαρηκα πάρα πολύ που γνώρισα τόσα άλλα άτομα απ το φορουμ! Ααα..βέβαια δεν ξέρω εάν πρέπει να στο πω αλλά ήταν πολλοί από εδω μέσα στο κάστρο..λίγο πιο κάτω από εκει που ήσουν ήμουν εγώ με παρέα σχεδόν καθαρά αστροβοξ και άλλοι..ενώ στους "πρόποδες" του πύργου ήταν ο Αstrovox/Aνδρέας Παπαλάμπρου!

 

Μην ανησυχείς θα γνωρίσεις αρκετούς από εμάς κάποια άλλη στιγμή..σε κάποιο καλοκαιρινό αστροπάρτυ ή στο επόμενο Πανελλήνιο Συνέδριο στην Πάτρα το 2007!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βέβαια δεν ξέρω εάν πρέπει να στο πω αλλά ήταν πολλοί από εδω μέσα στο κάστρο..λίγο πιο κάτω από εκει που ήσουν ήμουν εγώ με παρέα σχεδόν καθαρά αστροβοξ

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

:D :D

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης