Jump to content

Πρόβλημα με deep sky stacker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα με το deep sky stacker. Όταν πάω να stackάρω μου βγάζει ότι μπορεί να στακάρει μόνο την μία από τις πολλές. Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να στακάρω τις εικόνες μου. Πρέπει τα αντικείμενα να είναι στο ίδιο σημείο σε κάθε καρέ;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα. Ένας λόγος που το έχω δει να συμβαίνει αυτό που αναφέρεις είναι όταν το DSS δεν μπορεί να εντοπίσει ικανό αριθμό άστρων για το align. Δοκίμασε να κατεβάσεις λίγο το Star threshold. Eπίσης θα πρέπει η εστίαση να μην έχει ξεφύγει πολύ και να μην υπάρχει μεγάλο trail.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι είναι το star threshold και από που το κατεβάζω
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιλογή βρίσκεται στα register settings στην καρτέλα advanced. Όσο το χαμηλώνεις το πρόγραμμα "βρίσκει", συμπεριλαμβάνει πιό αμυδρά αστέρια στις εικόνες για να μπορεί να κάνει το aligment άν αυτά δεν είναι αρκετά. Το dss λεέι ότι θέλει τουλάχιστον 8 αστέρες κοινούς σε όλα τα frames για να λειτουργήσει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ ευχαριστώ πολύ
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης