Jump to content

Ερώτηση για την έκλειψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

Την περασμένη Τετάρτη είχα την τύχη να παρακολουθήσω την έκλειψη για πρώτη φορά με το τηλεσκόπιο μου, ενα 60mm διοπτρικό Bushnell. To πρόβλημα που έιχα είναι ότι ακόμα και στην πιο μικρή μεγένθυση έβλεπα μόνο ένα μικρό κομμάτι του ήλιου που καλύπτονταν από τη Σελήνη. Πώς θα μπορόυσα να δω ολόκληρο τον ήλιο όπως είδα σε μερικές φωτογραφιές; Επίσης (δε θέλω να βιάζομαι) αλλά ξέρετε από που θα φαίνεται η επόμενη ολική έκλειψη; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σημείο όπως πχ φέτος το Καστελλόριζο όπου θα συγκεντρωθει ο κόσμος με τα τηλεσκόπια; :cheesy:

 

Thanks!! \:D/

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επόμενη ολική έκλειψη ορατή απο Ελλάδα θα είναι το 2088 :!: Ε ακόμα και να μην βιάζεσαι δεν νομίζω οτι θα θές να περιμένεις τόσο :) Πάντως κάτι πήρε το αυτί μου εδω για ολική μετά απο 2 χρόνια στην Ρωσία ( δεν είμαι σίγουρος).Προσωπικά εγω περιμένω για την επόμενη μερική τον Σεπρέμβριο αυτού του χρόνου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι προσοφθάλμιο χρησιμοποίησες; Για να δεις ολόκληρο τον δίσκο, μικρότερη μεγένθυση χρειάζεσαι προσοφθάλμιο 25mm και άνω, εξαρτάται βέβαια και από την εστιακή απόσταση του αντικειμενικού φακού.

Εγώ για παράδειγμα με το 127mm διοπτρικό μου και με εστιακή απόσταση 1000mm αντικειμενικού φακού μπορώ να δω ολόκληρο τον δίσκο οριακά και με τον 15mm προσοφθάλμιο. Άνετα όμως τον βλέπω με τον 32mm.

Όσο για επόμενες εκλείψεις:

1/8/08 Ασιατική Ρωσία-Βόρεια Κίνα

22/7/09 Ινδία - Νότια Κίνα

21/8/12 ΗΠΑ

Είναι και μερικές ενδιάμεσες αλλά πάνω από ωκεανούς.

Διαλέγεις και παίρνεις.....

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Με το συγκεκριμενο Bushnell ,επειδη το εχω δει απο κοντα , δε σου χωραει ολο το ειδωλο μεσα στο προσοφθαλμιο και ακομη χειροτερο ειναι το γεγονος οτι δε μπορεις να αλλαξεις προσοφθαλμιο λογω της πατεντας με το περιστροφο που εχει κανει η εταιρεια .Επισης ο 4mm φακος σου ειναι αχρηστος
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης