Jump to content

P.S.T


Evans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορει παρα μετα το καστελλοριζο να με απασχολει πιο εντονα πλέον, η παρατηρηση του ήλιου και μαλιστα θα ηθελα να αρχισω σιγα σιγα συστηματικη ηλιακη παρατηρηση.

Το ερωτημα μου βασικα ειναι αν και κατα ποσο μπορεις να δεις ΚΑΙ κοκκιαση με ενα τετοιο οργανο ή αν τελικα χρειαζεται να αναζητήσω πιο ακριβες λυσεις για να βλέπω τον ήλιο με αρκετες λεπτομέρειες..

 

Θα με διευκολυνατε ιδιαιτερα αν εχετε προσωπικές εμπειριες απο το συγκεκριμένο ή αλλα της ίδιας εταιρειας.

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Evans,

 

Φωτοσφαιρική κοκκίαση, όχι δεν θα δεις. Ούτε με το PST ούτε με τα κατα πολύ ακριβότερα μοντέλα της coronado (και γενικά H-a).

Άμα αναφέρεσαι στην χρωμοσφαιρική κοκκίαση τότε, ναι. Αυτή θα την παρατηρήσεις καθαρά με το PST.

 

Επαιδή είμαι και εγώ κάτοχος ενός PST, η γνώμη μου είναι:ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ!!!!!

Είναι μοναδικό. πραγματικά μοναδικό. Σου προσφέρει τόσο πολλά σε τόσο προσιτή τιμή που στα μάτια μου κάνει το φίλτρο του <0.6Α !!!! Άμα σε ενδιαφέρει η παρατήρηση του ήλιου, το H-a φίλτρο θα σου προσφέρει έναν νέο, πολύ μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο κόσμο που θα σε κάνει να μην ξεκολλάς απο το τηλεσκόπιό σου.

Άμα έχεις δει απο το PST θα ξέρεις γιατί πράγμα μιλάω :wink: ...

 

αν τελικά χρειάζεται να αναζητήσω πιο ακριβές λύσεις για να βλέπω τον ήλιο με αρκετές λεπτομέρειες..

Και εγώ στην αρχή σκεφτόμουνα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά άμα το καλοσκεφτείς παραείναι ακριβά. Άλλωστε είναι ένα πολύ εξειδικευμένο όργανο. Βέβαια η διαφορά του PST απο το Solarmax 60 είναι τραγική(και απο άποψη θεάματος και από άποψη τιμής...)

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Ο ηλιοκαμένος Φρουρός 8)

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το 40 τι παιζει δηλαδη, οι διαφορες και εκει ειναι μεγαλες; Τι ξερεις ή καποιος που το χρησιμοποιει;;
φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω θα σου πω για την δικη εμπειρια με το pst. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!! Μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με αυτο.video, photo κλπ.
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαίως και φαίνεται η κοκκίαση με το P.S.T .Αρκεί να εχετε ρυθμίσει σωστά το κοντράστ μέσω του ειδικά προσαρμοσμένου δακτυλίου!!!

Μεταβάλλεται με την Πίεση και την Θερμοκρασία της Ατμόσφαιρας.

Πέτρος

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έριξα μια ματια στο site της εταιρείας: http://www.coronadofilters.com

Η τιμή για το PST ειναι 500$ (πραγματικά δελεαστική)

 

Εχω μια απορια. Γιατί τα SolarMax Filters ειναι συγκριτικά τόσο ακριβά (π.χ SolarMax 40 -1100$)? Τι προσφέρουν παραπάνω την στιγμή που το PST είναι ένα μικρό τηλεσκόπιο, αν έχω καταλάβει σωστά.

 

Υποψιάζομαι ότι το PST αφήνει μεγαλύτερο εύρος μήκους κύματος 1-0.6Α, ενώ τα φίλτρα μια πιο στενή περιοχή 0.7-0.5Α. Αν είναι αυτός ο λόγος (συγχωρέστε με αν ειμαι εντελώς λάθος) τότε η διαφορά σε αυτό που βλέπουμε σαν εικόνα του ήλιου, είναι πραγματικά τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί το κόστος?

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίνοντας από φωτογραφίες που έχω δει , ναι !! το δικαιολογεί το κόστος .

 

Αν και η μαγεία που προσφέρει το PST είναι αφάνταστη O:) και σε χαμηλή τιμή που αργότερα αν θες το αναβαθμίζεις, η άποψη μου είναι ότι δοκιμάζεις ένα προσιτό όργανο για να δείς αν σου ''πάει'' η όλη ιστορία και αν ναι, συνεχίζεις.....

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τι τιμή μιλάμε περίπου?

Στην Ελλάδα κοστίζει περί τα 600-650Ε.

 

Υποψιάζομαι ότι το PST αφήνει μεγαλύτερο εύρος μήκους κύματος 1-0.6Α, ενώ τα φίλτρα μια πιο στενή περιοχή 0.7-0.5Α.

Σωστός. και όσο πιο στενή είναι αυτή η περιοχή, τόσο περισσότερες λεπτομέρειες θα βλέπεις (μεγαλύτερες προεξοχές, εκτενέστερες εκλάμψεις κλπ) με αρκετά μεγαλύτερο κοντράστ.

 

τότε η διαφορά σε αυτό που βλέπουμε σαν εικόνα του ήλιου, είναι πραγματικά τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί το κόστος?

Είναι μεγάλη, και αλλά το κόστος αυξάνει εκθετικά όσο στενεύουν τα μήκη κύματος και η διάμετρος του τηλεσκοπίου!!

 

με το 40 τι παιζει δηλαδη, οι διαφορες και εκει ειναι μεγαλες; Τι ξερεις ή καποιος που το χρησιμοποιει;;

Οι διαφορές είναι αρκετά σημαντικές, κυρίως στο contrast. Και επειδή το 60άρια κυκλοφορούν μόνο με <0,6Α όταν δεις μέσα από αυτό , σου κόβετε η ανάσα!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης