Jump to content

Zwo asi 183mc amplifier glow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έχω την κάμερα του τίτλου την οποία χρησιμοποιώ με το ts photo line 65/420  με το φίλτρο Optolong l extreme. Έχω πλήρη βιβλιοθήκη με dark frames τραβηγμένα στην ίδια θερμοκρασία (-15), gain (111), rgb 24, png, με τα light frames. Ο χρόνος έκθεσης στην τελευταία λήψη ( rosette nebula) ήταν 300 sec. Πάρα το καλιμπραρισμα με dark frames στο dss η amplifier glow ήταν εφιαλτική. Έκανα κροπαρισμα αλλά και πάλι κάποιες ακτίνες διατρέχουν όλο το καρέ από δεξιά προς τα αριστερά. Στα dark frames όταν αυξανω την έκθεση διακρίνεται η Amp glow αλλά δεν μπορούν να την αφαιρέσουν από το autosave του dss. Θα ήθελα την καθοδήγηση σας, αν κάποιος έχει άποψη. Ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, δεν έχω την κάμερα, αλλά απ' ότι έχω δει το amp glow εξαφανίζεται τελείως με σωστά dark frames.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αναφέρεις πως τα dark σου είναι PNG/rgb24 που σημαίνει πως έχουν υποστεί μετατροπη-συμπιεση καθώς δεν είναι σε μορφή raw/fit. Κατά πάσα πιθανότητα αυτός είναι κ ο λόγος που δεν καλιμπράρουν σωστά τα lights σου.

Τα light τα σώζεις σε .fit;

Δοκίμασε να φτιάξεις μια βιβλιοθήκη dark σε μορφή .fit

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα light τα σωζω σε png και τα τραβάω σε rgb24 όπως ακριβώς και τα darks. Αν τραβάω σε raw 16-fits το λογισμικό που χρησιμοποιώ θα κάνει δουλειά; Χρησιμοποιώ sharpcap, dss και gimp. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το DSS δουλεύει με .fit και το αποτέλεσμα το σώζεις είτε σαν .fit ή .tiff για περαιτέρω επεξεργασία. Δοκίμασε και το siril (δωρεάν, νομίζω) για postprocessing.

Πάντα σε raw/fit πρέπει να τραβάς, η συμπίεση καταστρεφει τα δεδομένα κ δεν μπορείς να κάνεις σωστό calibration.

Υ.Γ. Επίσης καλό θα ήταν να αφήσεις το sharpcap και να ξεκινήσεις με το ΝΙΝΑ (επίσης δωρεάν). Πολύ καλύτερο, με δυνατότητες που θα χρησιμοποιήσεις τώρα κ αργότερα και εξίσου καλή διαδικασία πολικής.

Το επεξεργάστηκε ο diorip
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολική κάνω με το polemaster και είναι πραγματικά άριστη. Το ΝΙΝΑ το κατέβασα και θα το μάθω με την πρώτη ευκαιρία λόγω της αυτόματης εστίασης. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου σχετικά με τα raw/fit . Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, έχω την 183ΜΜ και οι συνήθεις εκθέσεις μου σε narrowband είναι 300" και 600". Το amp glow φεύγει τελείως, στην χειρότερη να μείνει ένα πολύ μικρό κομμάτι στα άκρα της εικόνα το οποίο θα φανεί μόνο αν κάνεις υπερβολικό stretch. O Diorip έχει δίκιο ότι πρέπει να σώζεις σε fit. Επίσης είναι καλό να ανανεώνεις την dark library τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο, ιδανικά δύο. Θα πρέπει τα darks να ταιριάζουν απόλυτα με τα lights και εξηγώ. Ίδια θερμοκρασία, gain, offset, usb speed. Μην σου φαίνεται υπερβολικό καλύτερα να είναι όλα σωστά παρά να τρέχεις μετά και να ψάχνεις τι έφταιξε. Τώρα για την θερμοκρασία που χρησιμοποιείς. Πιστεύω ότι το -15 είναι πολύ χαμηλό και πιέζεις την κάμερα χωρίς λόγο. Εκτός αν χρησιμοποιείς τον χειμώνα -15 και το καλοκαίρι -10. Αλλά και πάλι στο -10 το dark current είναι 0.00391.

Και ναι πήγαινε στο NINA πάλι έχει δίκιο ο Diorip , όπως σου είπε  θα γίνει η ζωή σου πολύ πιο εύκολη μόλις το μάθεις, έχει και πολύ ωραίο εργαλείο για framing και μωσαϊκά, πολλά και καλά plugins και γενικά αναβαθμίζεται συνεχώς. 

 

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, qforce said:

Καλησπέρα, έχω την 183ΜΜ και οι συνήθεις εκθέσεις μου σε narrowband είναι 300" και 600". Το amp glow φεύγει τελείως, στην χειρότερη να μείνει ένα πολύ μικρό κομμάτι στα άκρα της εικόνα το οποίο θα φανεί μόνο αν κάνεις υπερβολικό stretch. O Diorip έχει δίκιο ότι πρέπει να σώζεις σε fit. Επίσης είναι καλό να ανανεώνεις την dark library τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο, ιδανικά δύο. Θα πρέπει τα darks να ταιριάζουν απόλυτα με τα lights και εξηγώ. Ίδια θερμοκρασία, gain, offset, usb speed. Μην σου φαίνεται υπερβολικό καλύτερα να είναι όλα σωστά παρά να τρέχεις μετά και να ψάχνεις τι έφταιξε. Τώρα για την θερμοκρασία που χρησιμοποιείς. Πιστεύω ότι το -15 είναι πολύ χαμηλό και πιέζεις την κάμερα χωρίς λόγο. Εκτός αν χρησιμοποιείς τον χειμώνα -15 και το καλοκαίρι -10. Αλλά και πάλι στο -10 το dark current είναι 0.00391.

Και ναι πήγαινε στο NINA πάλι έχει δίκιο ο Diorip , όπως σου είπε  θα γίνει η ζωή σου πολύ πιο εύκολη μόλις το μάθεις, έχει και πολύ ωραίο εργαλείο για framing και μωσαϊκά, πολλά και καλά plugins και γενικά αναβαθμίζεται συνεχώς. 

 

Τα dark τα ανανεώνω κάθε 5 περίπου μήνες για τα νέα hot pixels. Όλες οι ρυθμίσεις είναι πανομοιότυπες ανάμεσα σε lights και darks. Πρέπει να φταίει το φορμά των αρχείων, όπως ελέχθη και πριν. Θα ανεβασω τη θερμοκρασία στο - 10 για να μειωθεί κι η αναμονή ειδικά το καλοκαίρι . Όσο για το nina δεν ξέρω ακόμα. Το Sharpcap 4 έχει ρουτίνα auto focusing και sequencer και, κυρίως, το έχω μάθει. Αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω πάντως. Ευχαριστώ πολύ. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης