Jump to content

Παρνωνα αυτή την εβδομάδα-ΣΚ; (26/4-1/5)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός Ανέστη και καλημέρα!

Μιας και μετά από πολλές εβδομάδες άρχισε να μας κάνει καλό καιρο και να φεύγει η σκόνη/γύρη, ίσως είναι μια καλή ιδέα για Πάρνωνα. Το ιδανικό από πλευράς Νέας Σεληνης θα είναι Παρασκευή-Σάββατο, αλλά ο καιρός δείχνει ιδανικός την Τετάρτη.

 

Σκέφτεται να ανεβεί κάποιος άλλος;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά!

Κάποιοι θα ανέβουν από Τετάρτη ενώ οι υπόλοιποι από Παρασκευή.

Το επεξεργάστηκε ο Aggelos Kechagias
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει όντως μεγάλη φωτιά. Σύμφωνα με αυτό:

https://www.notospress.gr/peloponnisos/story/78438/pyrkagia-se-dasiki-ektasi-sti-varvitsa-lakonias

είναι στη θέση Άγιος Θεόδωρος δηλαδή γεωγραφικά κάπου μεταξύ Αγ. Πέτρου και καταφυγίου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς θάμνοι πήραν δεν ήταν μεγάλη η φωτιά η οποία έχει σβήσει απο εχθές. Δεν υπάρχει θέμα πάντως όσον αφορά την επισκεψιμότητα. Τα γράψανε λίγο φουσκωμένα όπως πάντα.

Το επεξεργάστηκε ο Aggelos Kechagias
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τετάρτη βράδυ προς Πέμπτη μας έκανε εξαιρετικό ουρανό

Σύννεφα μηδεν, ελάχιστη υγρασία  (για Παρνωνα…), πολύ λιγο άνεμο, και καθόλου σκόνη - η περιοχή γενικά έχει αρκετή γύρη αλλά δεν ηταν πρόβλημα στην παρατήρηση ή τον εξοπλισμό. Και το seeing και η καθαρότητα ήταν εξαιρετικά - limiting στο ζενίθ πάνω από 6 στο δε νότο είδα (με 5’’) το 5128 λίγο πάνω από τις κορυφές των ελάτων 

Δυστυχώς έπρεπε να επιστρέψω Αθήνα εχθές, αλλά ελπίζω να συνέχισε / συνεχίσει έτσι και το ΣΚ για αυτούς που μείνανε & θα πάτε σήμερα!

8A77D59F-F76B-4E63-8A18-119CE8378BBE.thumb.jpeg.07a47bbfa502cf899d42c41e92361be7.jpeg
 

ΥΓ/Ερώτηση στους πιο έμπειρους: υπάρχει σημείο στον Πάρνωνα με πιο «ανεμπόδιστη» θέα στον Νότο; Θυμάμαι πιο παλιά κάποιους να μου λένε ότι είδαν το ωCen από εκεί, αλλά ακόμα και από το βόρειο τμήμα του γηπέδου δε μου φάνηκε να μπορω να δω κάτω απο 45-46 μοιρες declination (7-8 πάνω από τον ορίζοντα)

Το επεξεργάστηκε ο Canopus

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το ύψωμα του καταφυγίου, φροντίζοντας και για μικρή μετακίνηση να πέσεις σε κενά μεταξύ δέντρων.

  • Μου αρέσει 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης