Jump to content

Αξίζει το τηλεσκόπιο Sky-Watcher Dobsonian Truss 130mm ??


seckOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι Αρχάριος και το θέλω για το πρώτο μου τηλεσκόπιο αξίζει να το πάρω ναι γιατί η όχι γιατί. Εύχομαι να μπορείτε να βοηθήσετε 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα 

Αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις καινούριο δεν θα στο πρότεινα..Με τα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις αυτήν την στιγμή  στις αγγελίες  skywatcher dobsonian 6" που είναι ασύγκριτα καλύτερο 

Να έχεις στον νου σου όμως ότι είναι αρκετά βαρύτερο και μεγαλύτερο ..Το heritage για το οποίο ρωτάς είναι επιτραπέζιο και ζυγίζει 6.5 κιλά.Θα πρέπει δηλαδή να το βάλεις σε κάποιο τραπεζάκι για να παρατηρήσεις και γενικά σαν κατασκευή δεν είναι πολύ καλό ..Ενώ το skywatcher dobsonian ζυγίζει 17 κιλά που σπαει όμως σε 2 κομμάτια  ..Τον σωλήνα και την βάση  .επισης δεν είναι επιτραπέζιο ...Όμως ξαναλέω δεν συγκρίνονται ούτε σαν κατασκευές ούτε σαν εικόνα που θα πάρεις...

Ελπίζω να βοήθησα 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσηρθες φίλε στο astrovox. Όπως προείπε και ο φίλος το dob6 είναι πολύ καλό τηλεσκόπιο και θα άξιζε να το αγοράσεις αν μπορείς. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις το heritage 150. Να ξέρεις όμως ότι για τα heritage θα χρειαστείς και φωτοχιτωνιο για να εμποδίζει αδέσποτο φως. Επίσης καλό θα ήταν να μας πεις από τι περιοχή παρατηρείς, αν μπορείς να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο σε σκοτεινό ουρανό και τι θες να παρατηρείς, πλανήτες, σμήνη, γαλαξίες κτλ. Το heritage επίσης δεν φημίζεται για τον εστιαστη του. Επίσης λόγω της κατασκευής του πρέπει να το βάλεις σε κάποιο κουτί για να παρατηρείς όρθιος η να κάθεστε σε καρέκλα για να παρατηρείς καθιστός. Δώσε μας παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ,ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΦΩΤΟΧΙΤΩΝΙΟ ,ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ (ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ) ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΦΟΡΗΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ .ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ  ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΜΙΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης