Jump to content

Συνάντηση Κρητικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τη λέτε να συναντηθούμε όσοι είμαστε από Κρήτη και να κάνουμε καμιά εξόρμηση σε κανένα βουνό πχ σκινακα??

Ακούω προτάσεις για αυτό το σαββατοκύριακο

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kostakef καλημέρα,

κατ΄αρχήν η πρόταση σου είναι ιδιαίτερα ελκυστική. =D> =D> =D>

Να εξετάσουμε α) τον καιρό για το Σαββατοκύριακο

:?: :?:

β) να δούμε πόσοι μπορούμε να βρεθούμε :wink: :wink:

και γ) το σημείο συνάντησης. #-o #-o #-o

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πάρα πολύ ωραία η :idea: ιδέα σας.

 

Η χαρά της συνεύρεσης είναι μεγάλη !!! Όπως και το να μοιράζεαι αυτά που βλέπεις στον ουρανό.

 

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, αλλά λάβετε υπόψη σας ότι το Σ/Κ η σελήνη θα είναι ...υπερβολικά μεγάλη και μάλλον ενοχλητική για να επιτρέψει παρατήρηση, εκτός κι αν αρκεστείτε στην αφεντιά της...

signs023.gif

 

Καλή επιτυχία πάντως...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σημείο παρατήρησης σκεφτόμουνα που αλλού το σκινακα που είναι και το αστεροσκοπείο που είναι το ιδανικό

 

Κώστα, υπάρχουν Σ/Κ που το αστεροσκοπείο του Σκίνακα είναι ανοικτό για το κοινό. Να δούμε πότε είναι ανοικτά και να το κανονίσουμε ?

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές μετά από αυτά που διάβασα θα ήθελα να λάβετε υποψην σας τα εξής:

 

Ο Σκίνακας είναι μια εξαιρετική εξόρμηση αλλά έχει κρύο αυτή την εποχή, ο δρόμος είναι δύσκολος για να φύγεις βράδυ. Θα προτιμούσα να τον αφήσουμε για καλοκαίρι, αν μπορούμε κιολας να στείσουμε και σκηνές ακόμα καλύτερα.

 

Ένα άλλο σημείο ανάμεσα στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο θα είναι ευκολότερο να βρεθούμε μοιράζοντας την διαδρομή οι Χανιώτες.

 

Έχουμε μέλη τα οποία δουλεύοθν Σ/Κ και δεν μπορούν να παρεβρεθούν.

 

Μπορούμε να βρεθούμε μια Κυριακή για ένα καφέ στο Ρέθυμνο, να γνωριστούμε και να κανονίσουμε πιθανές εξορμήσεις μαζί στο μέλλον.

 

ένιγουει

για να μπορέσουμε να συντονιστούμε astro@xsot.gr

 

καθαρούς ουρανούς

Χρήστος

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Σκίνακας είναι μια εξαιρετική εξόρμηση αλλά έχει κρύο αυτή την εποχή, ο δρόμος είναι δύσκολος για να φύγεις βράδυ. Θα προτιμούσα να τον αφήσουμε για καλοκαίρι, αν μπορούμε κιολας να στείσουμε και σκηνές ακόμα καλύτερα.

 

Χρήστο, νομίζω ότι ο Κώστας προτείνει τον Σκίνακα και για διανυκτέρυση,άρα δεν τίθεται θέμα να φύγουμε βράδυ. Οσο για το θέμα σκηνών απο εδώ και μετά ο καιρός θα έχει συνεχή βελτίωση άρα μπορούμε....Πάντως εναλλακτική λύση στο θέμα διανυκτέρευσης ίσως να είναι κάποιο ξενοδοχείο στα Ανώγεια ή την Αξό.

 

Ένα άλλο σημείο ανάμεσα στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο θα είναι ευκολότερο να βρεθούμε μοιράζοντας την διαδρομή οι Χανιώτες.

Σωστό, αλλά σκέψου την πιθανότητα να έρθουν και φίλοι πέραν (ανατολικότερα) του Ηρακλείου οπότε σ΄αυτή την περίπτωση είμαστε στην μέση.

 

Έχουμε μέλη τα οποία δουλεύοθν Σ/Κ και δεν μπορούν να παρεβρεθούν.

Συμφωνώ, είμαι ένας απ΄αυτούς, αλλά αν το κανονίσουμε από Σάββατο απόγευμα :?:

 

Μπορούμε να βρεθούμε μια Κυριακή για ένα καφέ στο Ρέθυμνο, να γνωριστούμε και να κανονίσουμε πιθανές εξορμήσεις μαζί στο μέλλον.

οκ

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά χαίρομαι πάρα πολύ για το ενδιαφέρον .τώρα για να εξηγήσω μερικά πράγματα ,

Το σκινακα τον προτείνω μια και είναι το πιο σκοτεινό σημείο που ξέρω όντως κάνει λίγο κρύο αλά δεν νομίζω να μας πτοήσει .όσον για διανυκτέρευση(αν χρειαστεί) δεν την έχω υπολογίσει για σκινακα αλλά για Ηράκλειο στο ξενοδοχείο Κρόνος που είναι ρεσεψιόν η μάνα μου και μπορώ να έχω καλές τιμές θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το αστεροσκοπείο να δω τη παίζεται

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, υπάρχουν Σ/Κ που το αστεροσκοπείο του Σκίνακα είναι ανοικτό για το κοινό. Να δούμε πότε είναι ανοικτά και να το κανονίσουμε ?

 

απο το site του σκινακα

 

OPEN DAYS 2006

 

Making the public familiar with science and technology

 

Skinakas observatory offers a number of open days each year. This gives the opportunity to visitors to be introduced to the operation of the observatory, to get informed about the latest achievements in Astrophysics and to observe through the telescope.

 

Because of the installation of new instruments this year, the open days for the summer of 2006 are as follows:

 

 

 

Sunday, July 16

 

Sunday, August 03

 

Wednesday, August 09 (full moon)

 

Sunday, September 03

 

 

 

During the open days the Observatory facilities can be visited from 14:00 to 22:00.

 

Due to low temperatures at the Skinakas altitude, warm clothes are highly recommended.

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Because of the installation of new instruments this year, the open days for the summer of 2006 are as follows:

 

 

 

Sunday, July 16

 

Sunday, August 03

 

Wednesday, August 09 (full moon)

 

Sunday, September 03

 

Καλά ανάγκη ήταν να κάνουν την εγκατάσταση φέτος :?: ](*,) ](*,) ](*,)

Τέλος πάντων θα τα καταφέρουμε

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το μαγαζί για να στήσουμε τα δικά μας... έχουμε ένα μέλος στο αστροβοξ από Ηράκλειο το οποίο εργάζεται στο Μαγαζάκι με το τηλεσκόπιο.. 8α τον ρωτήσω να δω τι γίνεται

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το μαγαζί για να στήσουμε τα δικά μας... έχουμε ένα μέλος στο αστροβοξ από Ηράκλειο το οποίο εργάζεται στο Μαγαζάκι με το τηλεσκόπιο.. 8α τον ρωτήσω να δω τι γίνεται

 

 

Έχω στείλει φαξ στο αστεροσκοπείο και τους εξηγώ τις προθέσεις μας και περιμένω απάντηση

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μου πειτε τι σχεση εχω εγω εδω??

 

Απο το Μυλοποταμο ειμαι και εγω παιδια!!!

 

Θα ηθελα πολυ να ειμαι κ εγω κατω,να πηγαιναμε ολοι μαζι,

αλλα εδω δε πηγα πηγα στο Χελμο,

θα μπορεσω να ερθω Κρητη?

 

Παντως δεν ειναι αναγκη να πατε στο Σκινακα,εγω ειχα παει μερα μεσημερι μονος μου Ιουλιο μηνα,και μονο ο αερας δε με πηρε ενω στα Ανωγεια δε φυσαγε καθολου.

 

Σιγουρα μπορειτε να βρειτε ενα μερος χωρις πολυ φως απο τι πλευρα προς Ρεθυμνο απο το Ηρακλειο,

γιατι ειναι και τα διαφορα βουνα( Κουλουκωνας πχ)

που καπως κοβουν τα φωτα του Ηρακλειου,

αλλα υπαρχει το θεμα μην ερθουν τα ΕΚΑΜ και νομιζουν οτι πατε για ποτισμα.... :-note

 

Γιατι ειναι αναστατωμενοι στην γυρω περιοχη,ξερετε τι εγινε.

 

Αν βρειτε μια περιοχη αναμεσα σε Λευκαο Ορη και Ψηλορειτη,και προς τη νοτια πλευρα θα ειστε μια χαρα.

 

Αν ερθω το καλοκαιρι παντως θα σας ενημερωσω.

 

Καλες παρατηρησεις συντεκνακκια 8) !!!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μίλησα σήμερα με τον υπεύθυνο του αστεροσκοπείου κύριο Παπαμαστορακη και έχουμε την άδεια του για όποτε θέλουμε απλά πρέπει να τον ειδοποιήσω 2-3 μέρες πιο νωρίς =D> =D> :cheesy:
banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μίλησα σήμερα με τον υπεύθυνο του αστεροσκοπείου κύριο Παπαμαστορακη και έχουμε την άδεια του για όποτε θέλουμε απλά πρέπει να τον ειδοποιήσω 2-3 μέρες πιο νωρίς =D> =D> :cheesy:

 

Τι λέτε, το κανονίζουμε για το άλλο Σ/Κ :?:

 

skywalker

Αν ερθω το καλοκαιρι παντως θα σας ενημερωσω.

 

Καλες παρατηρησεις συντεκνακκια !!!

 

Νικος

 

Νικο σε περιμένουμε :D

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λέτε, το κανονίζουμε για το άλλο Σ/Κ :?:

 

Το άλλο σ/κ είναι του Κωνσταντίνου και Ελένης άρα μάλλον δύσκολο.

Μάλλον για το μεθεπόμενο μας βλέπω

banner.jpg.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης