Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. είμαι ένας νέος στην πολύ καλή παρέα σας. μου αρέσει πολύ η παρατηρησιακή αστρονομία και γι'αυτό αποφάσισα να πάρω ενα κατοπτρικό 150mm.

'Εχω δει 2 φορές από το τηλεσκόπιο μου αλλά νιώθω λίγο χαμένος. χθες παρατήρησα τον δία με τα φεγγάρια του. ήταν πολύ ωραιά αλλα περίμενα οτι θα έβλεπα με λεπτομέρεια τον πλανήτη και όχι σαν ένα κοινό αστέρι.τι πρέπει να κάνω για να παρατηρώ καλύτερα τους πλανήτες?΄ο εξοπλισμός μου περιλαμβάνει 2 προσοφθάλμια που δίνουν 30χ και 75χ. και κάτι τελευταίο. τι θα μου προτείνατε να παρατηρήσω στα πρώτα μου βήματα?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Αλεξανδρε!

 

Καταρχας μη σε πιανει πανικος, μπορεις να δεις πολλα πραγματα με το τηλεσκοπιο σου.

 

Θελει υπομονη και γνωση!!

 

Πρεπει να ψαξεις αρχικα στο φορουμ στην ενοτητα των Αστρονομικων Παρατηρησεων και πιστεψε με αν αφιερωσεις λιγο χρονο θα νιωθεις αρκετα καλυτερα μετα.

Υπαρχουν πολλοι οδηγοι παρατηρησεων μεσα στο forum απλα πρεπει να τους βρεις.

 

Οσον αφορα για τη παρατηρηση σου στο Δια,πιστευω οτι το 75x που ειναι η μεγιστη σου μεχρι τωρα, λογικα απο οσο μπορω να σκεφτω ( μιας και ειμαι λιγο ζαλισμενος τωρα :roll: ) πρεπει να σε κανει να μπορεις να δεις τις ζωνες καπως....

 

Κανε υπομονη και φτασε το τηλεσκοπιο σου στα ορια του οσο περισσοτερο μπορεις,

ετσι θα νιωθεις πολυ ικανοποιηση!!!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αλεξανδρε,

Κατ αρχας καλως ηρθες! Ειχα κανει παρομοια ερωτηση παλαιοτερα οπου με βοηθησαν πολυ τα μελη. Διαβασε προσεκτικα τις απαντησεις

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2113&highlight=

 

Να περνας καλα!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

τα λέμε πάλι!

καλές αστροπαρατηρήσεις!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε κ το Nightwatch.Ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο για να ξεκινησει κανεις.Θα το βρεις στα μεγαλα βιβλιοπωλεια κ στο www.astronomy.gr περιπου 35 ευρω.

Μετα την αναγνωση του θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Για να δεις (τωρα που καιγεσαι) καλυτερα τους πλανητες πρεπει να προμηθευτεις ενα μικροτερο προσοφθαλμιο ωστε ν ανεβασεις την μεγεθυνση σου

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξανδρε εκανες καταρχας πολυ καλα που ξεκινησες την παρατηρηση του ουρανου με ενα "προσιτο" σχετικα σωμα οπως ο Διας. λοιπον ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ σου προτεινω μικροτερο προσφθαλμιο . το κατοπτρικο 150 εχει πολυ καλη "φωτεινοτητα" και θα σε βοηθησει στη συλλογη φωτος αν υπολογισεις οτι εγω με το 114αρι μου και 10μμ προσοφθαλμιο διεκρινα τις ζωνες του. οσο για την παρατηρηση του βαθεως ουρανου σου προτεινω το "δυνατο" σημειο του καλοκαιριου : MILKY WAY!!! βρεθηκα πριν μια εβδομαδα στο ελατοχωρι Πιεριας και η θεα ηταν μαγικη !!!! θα καταλαβεις στην φυση 830 μ υψος και 28 χλμ μακρυα απο την Κατερινη τι παει να πει παρατηρηση και τι μας κρυβει η ωψτορυπανση της πολης. τα αστρα τη Μ.Αρκτου προσφερονται επισης για εσενα που τωρα ξεκινας τα πρωτα παρατηρησιακα βηματα. για οτι σχετικο χρειαστεις : skywatcher114@yahoo.gr :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες...

 

έχω το ίδιο τηλεσκόπιο και είμαι πολύ ικανοποιημένος..

 

Κανεί πολύ καλή δουλειά και στους πλανήτες αλλά και στο βαθύ ουρανό(μεγαλούτσικη διάμετρος)..Αρα βλέπεις πολλά πράγματα...να είσαι σίγουρος...

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις έναν καλό barlow ώστε να ανεβάσεις την μεγένθυση που παίρνεις....και να μπορέσεις έτσι να δεις τις λεπτομέρειες που θες...Παντως να θυμασε ότι οι μεγενθύσεις δεν είναι το παν... :wink:

 

όσο για το nightwatch....αν δεν το έχεις....τρέχα να το πάρεις...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ :D

 

Καλές παρατηρήσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης