Jump to content

Ολικη Εκλειψη Ηλιου 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+ Tsamis + Kyriaki = 5

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 387
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λεωνίδα,

το να φύγουμε αυθημερόν βολεύει γιατί φτάνουμε την προηγούμενη μέρα απο την έκλειψη στις 5.30 το πρωί όπως καταλαβαίνεις κουρασμένοι για ύπνο.

Έχουμε ολη τη μέρα ελεύθερη και φεύγουμε την επόμενη το απόγευμα μετά την έκλειψη.

Όσο για τις συμμετοχές ήμουν σίγουρος ότι κάποιος πρέπει να σύρει το χορό :mrgreen:

Για το πρόγραμμα και τις μέρες στη Μόσχα αν υπάρχει κάποια πρόταση να την πούμε τώρα, μήπως και οργανώσουμε κάτι άλλο που βολεύει και είναι καλύτερο.

Απλά φοβάμαι μη πλατιάσουμε το θέμα με πολλές γνώμες γιατί δεν θα καταλήξουμε πουθενά και πιστεύω ότι δεν θα μπορέσουμε να ικανοποιηθούμε απόλυτα.

Κανένα πρόγραμμα δεν θα είναι τέλειο για κανένα μας, εκτός τού καταπληκτικού ταξιδιού στη μέση της Σιβηρίας για την ολική έκλειψη!!

 

Επανέρχομαι σύντομα

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Υ.Γ. Δεν προλαβαίνω να τελειώσω το ποστ και οι συμμετοχές αυξάνονται \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι τελικα θα μαζευτουμε αρκετοι.Εχεις δικιο,να μην παζαρευουμε πολυ με το προγραμμα,να καταληξουμε συντομα σε κατι οριστικο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εξοπλισμο πρεπει να εχουμε μαζι μας, για την εκληψη? (για να μην ταλαιπωρουμε) (βεβαια δεν ξερω αν θα ερθω αλλα...να κανω ενα διαγραμμα)

 

να μην παζαρευουμε πολυ με το προγραμμα,να καταληξουμε συντομα σε κατι οριστικο.

Σωστος

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είναι ακόμα κάπως νωρίς για μένα(για να ξέρω δηλαδή αν βγαίνω οικονομικά) Πιστεύω ότι κι εγώ θα καταφέρω να είμαι.. :wink:

 

έτσι για μια πρόβα, πριν την Κίνα!!!!!!! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,μην ξεχασεις να ενημερωθεις και για τις διαδικασιες βιζας η οποιου αλλου απαραιτητου ταξειδιωτικου εγγραφου. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην ξεχνιώμαστε...δείτε ένα πρόγραμμα 5 ημερών όπως το ζήτησα απο το πρακτορείο.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στο περίπου ξέρουμε για τα εισιτήρια θα είναι περίπου 650Euro για τα ξενοδοχεία δεν δίνουν ακόμα τιμές με αποτέλεσμα τα γραφεία να μη μπορούν να δώσουν ακόμα κανονική προσφορά.

Προφανώς έχουν καταλάβει τι πρόκειται να γίνει και δεν θέλουν ακόμα να δεσμευτούν δίνοντας τιμές για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες.

 

DEAR MR.EFREMIDIS ,

PLEASE FIND REQUIRED FLIGHTS WITH AEROFLOT & PRE-PROGRAM AS FOLLOWS :

 

AEROFLOT - SU

 

SU-296 30-JUL ATH-SVO NN-15/ECONOMY 13.40-18.10

SU-809 30-JUL SVO-OVB ΝΝ-15/ΕCΟΝΟΜΥ 22.35-05.30 **arrival 31/07/2008

SU-808 01-AUG OVB-SVO NN-15/ECONOMY 10.35-11.35

SU-295 04-AUG SVO-ATH NN-15/ECONOMY 09.30-12.20

 

**Remarks : ATH-Athens , SVO-MOSCOW/SHEREMETYVO INTL. AIRPORT , OVB-NOVOSIBIRSK/TOLMACHEVO AIRPORT

 

 

31/07 Novosibirsk - Russia

Arrival Date /Flight / Time : 31 Jul 2008 / SU 809 / 05:30

Transfer Airport-Hotel

31/07 Novosibirsk - Russia

Htl Accommodation : 3* or 4* Htl , centrally located / SGL & DBL rooms BB

01/08 Novosibirsk - Russia)

Departure Date / Flight / Time : 01 Aug 2008 / SU 808 / 10:35

Transfer Hotel-Airport

01/08 Moscow - Russia

Arrival Date /Flight / Time : 02 Aug 2008 / SU 808 / 11:35

Transfer Airport-Hotel

01/08 Moscow - Russia

Htl Accommodation : 3* or 4* Htl , centrally located / SGL & DBL rooms BB

02/08 Moscow - Russia

Htl Accommodation

03/08 Moscow - Russia

Htl Accommodation

04/08 Moscow - Russia

Departure Date / Flight / Time : 04 Aug 2008 / SU 295 / 09:30

Transfer Hotel-Airport

04/08 Moscow - Athens

Arrival Date /Flight / Time : 04 Aug 2008 / SU 295 / 12:20

***************************************************************************************

Novosibirsk Htl Dates : IN 31/07/2008 ( early check in 07:00 ) - OUT 01/08/2008

Nights : -1-

Moscow Htl Dates : IN 01/08/2007 - OUT 04/08/2008

Nights : -3-

Min.pax / Rooms : 15 on SGL / DBL BB

***************************************************************************************

WE HOPE TO REVERT WITH AN OFFER FAIRLY SOON.

 

 

Επανέρχομαι όταν θα έχω νεώτερα.

 

Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν έχω δικό μου πρακτορείο και δεν έχω άλλο κέρδος πλήν αυτού που θα έχουμε όλοι μας, αν μαζευτούμε 25-30 άτομα.

Θα ακολουθήσω την καλύτερη προσφορά που τυχόν θα έχει να προτείνει και κάποιος από σας.

 

Πάντως σίγουρα [-o< θα είμαι εκεί με τα κιάλια μου :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προγραμμα ειναι πληρης,τωρα πρεπει οι ενδιαφερωμενοι να δηλωσουμε συμμετοχη και να προχωρησουμε στο κλεισιμο της εκδρομης :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Eνα αρχειο σε μορφη PDF και το οποιο ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερον για οσους επιθυμουν ενα ταξιδι αποκλειστικα για την εκλειψη χωρις αλλες επιπλεον προσφορες σχετικα με τουρισμο ειναι το εξης: http://www.perseus.gr/Downloads/eclipsetour15-2008.pdf

 

ΥΓ. Προσπαθησα να το φορτωσω απ'ευθειας (συννημενο με αυτο το μηνυμα αλλα υπερβαινει τα 350kb οριο).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Фантастический!

 

Мы сделали резервирование. Мы останемся в Гостинице Мы также имеем билеты воздушной трассы с Аэрофлотом.

 

Привет Новосибирск!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Спасибо!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

Θα ήθελα να επιστήσω σε όλους την προσοχή για την επικείμενη Ολική Έκλειψη Ηλίου στις 1 Αυγούστου 2008, ειδικά στα νέα μέλη του φόρουμ, και σε όσους είναι στο στάδιο της πρώτης γνωριμίας με την αστρονομία.

 

Η Ολική Έκλειψη Ηλίου είναι ένα συγκλονιστικό φυσικό φαινόμενο και αποτελεί μια ανεπανάληπτη και αξέχαστη εμπειρία, καθώς η θέα του Ηλιακού Στέμματος και του δακτυλίου της Χρωμόσφαιρας του Ήλιου, δια γυμνού οφθαλμού, υπερβαίνει την κοινή ανθρώπινη εμπειρία και γίνεται ορόσημο στην ενασχόλησή μας με την αστρονομία.

 

Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου ταξιδιού κάθε άλλο παρά αμελητέο είναι, όμως όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα (ή την προνοητικότητα να κάνουν τον οικονομικό προγραμματισμό τους έγκαιρα), το καλύτερο δώρο που μπορούν να προσφέρουν στον εαυτό τους είναι το ταξίδι σε μια έκλειψη.

Σπεύσατε!

 

Εγώ και ο Γιάννης θα είμαστε πάντως εκεί. Γι' αυτό... συγχωρείστε την τρέλα μας με τα ... μαθήματα ρωσικής!!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ και ο Γιάννης θα είμαστε πάντως εκεί. Γι' αυτό... συγχωρείστε την τρέλα μας με τα ... μαθήματα ρωσικής!!

 

Βαγγέλης

 

Αχ βρέ Βαγγέλη. Τί παθαίνω ο δόλιος, νά έχω γυναίκα Ρωσσίδα, νά θέλει νά έρθουμε,νά μήν μπορώ εγώ,καί τό κουφό...δέν ξέρω Ρωσσικά ](*,)

 

Υ.Γ. Χαίρωμαι γιά σάς.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δεν ηξερα πως θα συννενοουμαστε εκει,τωρα ξερω οτι θα ειμαι με φιλους που μιλανε ρωσικα.Ξεφυγαμε λιγο στο οικονομικο,αλλα δεν ξερω κατι αλλο που να αξιζει τα λεφτα του οσο μια ολικη εκλειψη. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Λέων....ήταν μόνο ένα copy-paste!

Μή βασιστείς πάνω μου για την συνεννόηση #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν πειράζει, άλλωστε θα τα λέμε στις παρατηρήσεις από ελληνικές οροσειρές.

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη πολύ μεγάλος πειρασμός αλλά οικονομικά δεν είναι στην καλύτερη δυνατή εποχή (βλέπεις, τα "καλούδια" του φθινοπώρου ήταν αρκετά και τα λεφτά έφυγαν!).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Confirmed! This is the building of the TAL factory.

Tal Factory.zip

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Google Earth files for eclipes, aurorae and satellites

 

http://xjubier.free.fr/en/site_pages/SolarEclipsesGoogleEarth.html

 

=D>

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη μου έφτιαξες τη μέρα!

204 μέρες μόνο;

фантастический!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω που τωρα θελω να παω σε ολες,τουλαχιστον μεχρι το 2020;:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης