Jump to content

Ολικη Εκλειψη Ηλιου 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 387
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, επικοινώνησα με τον γνωστό μου και με μια γνωστή του που μένει εκεί(!) και μου είπαν τα εξής:

 

:arrow: Το θέμα της βίζας στη Ρωσία είναι κάτι το αρκετά περίπλοκο! Θα πρέπει κάποιος Ρώσος να σε προσκαλέσει για να πάς. Εφόσον γίνει αυτό είναι μετά ζήτημα μιας η δύο ημερών για να εκδοθεί από το προξενείο ή την πρεσβεία.

Αυτό μπορεί να διευθετηθεί με δύο τρόπους: Η μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου ή μέσω κάποιου ντόπιου γνωστού (Εγώ τουλάχιστο έχω 1-2 που δεν θα τους πείραζε πιστεύω να μας καλέσουν)

Επίσης μια ομαδική βίζα είναι κάτι το πιο εύκολο

 

 

:arrow: Το ξενοδοχείο δεν έχει internet αλλά υπάρχουν internet καφέ διάσπαρτα στην πόλη

 

:arrow: Ένα γεύμα κοστίζει περίπου 2-3 ευρώ, το ξενοδοχείο από 7 μέχρι 60 ευρώ το μονόκλινο. Οι ταξιτζίδες είναι μεγάλοι κλέφτες....

 

:arrow: Για μεγαλύτερη αξιοπιστία και ασφάλεια στη μεταφορά εξοπλισμού αλλά και καλύτερες τιμές η καλύτερη λύση σύμφωνα με το φίλο μου είναι οι εθνικές Ρωσικές αερογραμμές- Η πτήση Ρωσία-Νοβοσιμπιρσκ διαρκεί 3 1/2 ώρες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου και παρολο που ειμαστε δυο χρονια απο το μεγαλο γεγονος. :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για περισσότερες πληροφορίες παιδιά μπορείτε να απευθυνθείτε εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Novosibirsk

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι δεν χάνεται η έκλειψη στη Ρωσία!!! Θα μας βγεί φθηνότερα και από το Καστελόριζο!

 

Από όσο έχω ψάξει, θέλουμε γύρω στις 3 ώρες για Μόσχα και 3.5 όπως σωστά προαναφέρθηκε για Νοβοσιμπιρσκ. Ο καιρός μας ευνοεί αρκετά για την έκλειψη οπότε δεν πρέπει να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα εκεί.

 

Άλλωστε περιμένω να δούμε μια πιο εντυπωσιακή έκλειψη από του Καστελόριζου γιατί λογικά ο ήλιος θα είναι πιο ενεργός.

 

Εγω ήδη ετοιμάζομαι και για τις δυο εκλείψεις, αφού μετά την Ρωσία ουσιαστικά ο χρόνος είναι λίγος για τη Κίνα (από άποψης προετοιμασίας τουλάχιστον).

 

Οι πληροφορίες από άτομα που έχουν πάει εκεί, λένε ότι είναι μια πόλη με δάσος περιμετρικά και με ενα τεράστιο ποταμο... Πιστεύω ότι θα είναι καλή εμπειρία, αλλά από την άλλη πια έκλειψη ηλίου δεν αποτελεί μοναδική εμπειρία!

 

Μετά από την έκλειψη του 1999 στη Βουλγαρία, άθελά μου έγινα κυνηγός εκλείψεων... αλλά τι να κάνω; Μου φαίνεται ότι είναι κάτι σαν ναρκωτικό!

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, να ξέρεις ότι αν έχω τη δυνατότητα θα έρθω σίγουρα, καθώς πέρα από την έκλειψη είμαι και φανατικός ταξιδιώτης. Η Ρωσία ήταν πάντα ένας από τους στόχους μου. Να είστε σίγουροι ότι ένα τέτοιο ταξίδι, αν σχεδιαστεί σωστά μπορεί να κοστίσει κάτω απο 1000 ευρώ. Έχω έναν φίλο ρώσο και θα ρωτήσω τα σχετικά για να πάρω μια ιδέα.

 

'Οπως τα υπολογίζω όμως, το 2008 θα είμαι στο στρατό, οπότε λίγο δύσκολο. Θα δούμε όμως :wink: .

 

Υ.Γ. Οποιαδήποτε σχέση μου με την σχετική εταιρία παραγωγής ντολμαδακίων παρακαλώ να θεωρηθεί ανύπαρκτη και ψευδής, δια την εξασφάλιση της τιμής και αξιοπιστίας του ονόματος μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Φίλε Τηλέμαχε,

μη σε προβλιματίζει Κ.Α.Θ.Ο.Λ.Ο.Υ...... Θα το πω ΕΓΩ στη μητέρα σου και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θα δεχτεί αμέσως ( =; =; =; [-X [-X [-X [-( [-( [-( ) ο γιος της να πάει στη Ρωσσία......

Όπως είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι όσοι θα έχουν τότε κοπέλες ή γυναίκες, θα πάρουν αμέσως ( :-k :-k [-( [-( [-( [-X [-X [-X ) θετική έγκριση από αυτές να ανεβούν Ρωσσία μόνοι τους.... :-note για την.... έκλειψη.... :-note :-note

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι όσοι θα έχουν τότε κοπέλες ή γυναίκες, θα πάρουν αμέσως ( Think Think Not talking Not talking Not talking Shame on you Shame on you Shame on you ) θετική έγκριση από αυτές να ανεβούν Ρωσσία μόνοι τους.... Whistle για την.... έκλειψη.... Whistle Whistle

 

Αργύρη, ο μόνος τρόπος να αποφύγουμε..χμ..αρνητικά αποτελέσματα τέτοιου είδους είναι να παντρεύεστε και να βρείτε (βρώ) γυναίκες "αστρονόμισες" που θα θέλουν και αυτές να δουν την έκλειψη!! Κάπως σπάνιο είδος είναι η αλήθεια αλλά που θα πάει κάπου θα πετύχουμε καμία! [-o< [-o< [-o< :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οκ, πιστεύω πως ένα πολύ καλό εργαλείο είναι .... η σφεντόνα! :shock:

Βρίσκεις στόχο, τραβάς μια δυνατή και.... αν δε πετύχεις αστρονόμο δε πειράζει, σίγουρα θα αρχίσει να βλέπει πολλούς μεταβλητούς πάνω απ'το κεφάλι της.....

(.....και από τότε τα αστέρια δε θα είναι ποτέ πια τα ίδια.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ακρες σε αδελφικη εταιρια οργανωσης ταξιδιων απο Ελλαδα προς εξωτερικο. Θα κανω τις επαφες μου για να φτιαχτει "πακετο" προς Ρωσια.

 

Θα επιστρεψω με νεοτερα

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά στη παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να δείτε πόσο κοστίζει το αεροπορικό εισιτήριο για Αθήνα-Νοβοσιμπίρσκ. Απλά εισάγετε τα ονόματα των δύο πόλεων, ημερομηνία και είστε έτοιμοι. Απ' ότι κατάλαβα όσο πιο νωρίς κλείσεις τόσο πιο χαμηλά είναι η τιμή! www.airtickets.gr

 

CYa! :wink:

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Αντωνη,κορυφαιε ερασιτεχνη αστρονομε(καλο το γλυψιμο?),επειδη ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 2008 τετοια εποχη θα λεμε ακομη το πως και που θα πηγαιναμε για την εκλειψη,μηπως θα μπορουσες,ισως απο Σεπτεμβριο που μαζευομαστε παλι ολοι απο τις διακοπες μας,να ανοιξεις ενα θεμα με λεπτοπερειες για το ταξειδι(τιμη,βιζα,διαρκεια κλπ)και με δυνατοτητα να δηλωσουμε συμετοχη οι ενδιαφερομενοι,αν χρειαζεται και με προκαταβολη?

Σιγουρα για το σημαντικο του γεγονοτος τα 2 χρονια νωριτερα ειναι ενα λογικο χρονικο σημειο ωστε να μπει το θεμα στην τελικη του ευθεια.

Προσωπικα θα προτιμουσα μια κρουαζιερα(οχι ομως με 40000,με 100000 σε λιγο θα πηγαινεις στο διαστημα,ασε που δεν ξερω αν υπαρχει εκληψειοδανειο),ειμαι ομως μεσα σε οποια εκδρομη τελικα αποφασιστει.:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ένα φανταστικό site σχετικά με VISA, εισητήρια κτλ για Ρωσσία είναι το www.waytorussia.net . Πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει πολύ!! :wink:

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις έμαθα για το αεροπορικό δυστύχημα που έγινε στη Σιβηρία. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να πάμε στο Νοβοσιμπίρσκ με αεροπλάνο; Δεν πάμε καλύτερα με τρένο; :-k

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις έμαθα για το αεροπορικό δυστύχημα που έγινε στη Σιβηρία. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να πάμε στο Νοβοσιμπίρσκ με αεροπλάνο; Δεν πάμε καλύτερα με τρένο; :-k

 

Με τρένο ένα ταξίδι είναι και πιο γραφικό, απολαυστικό, και φυσικά πιο ασφαλές, όταν μιλάμε για Ρωσικές αεροπορικές εταιρίες... :mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2,5 λεπτα ολικη εκλειψη στην καλυτερη περιπτωση (βορεια Ρωσσια) με πιθανοτητα 50% νεφοκαλυψης νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο καν να το διακυνδυνευσει κανεις.... καλυτερα αποταμιευση για Κινα 2009 με 6,5 λεπτα ολικοτητας.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,5 λεπτα ολικη εκλειψη στην καλυτερη περιπτωση (βορεια Ρωσσια) με πιθανοτητα 50% νεφοκαλυψης νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο καν να το διακυνδυνευσει κανεις.... καλυτερα αποταμιευση για Κινα 2009 με 6,5 λεπτα ολικοτητας.

 

 

8) 8) 8)

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2,5 λεπτα ολικη εκλειψη στην καλυτερη περιπτωση (βορεια Ρωσσια) με πιθανοτητα 50% νεφοκαλυψης νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο καν να το διακυνδυνευσει κανεις.... καλυτερα αποταμιευση για Κινα 2009 με 6,5 λεπτα ολικοτητας.

 

Δεν πειράζει. Και να μην κάτσει η έκλειψη θα μας μείνει το ταξίδι!! \:D/

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι σίγουρος αν το λες αυτό όταν γυρίζεις απο το σημείο όπου περίμενες να δεις μια έκλειψη την οποία δεν είδες...

 

Εγώ προσωπικά πριν το Καστελόριζο είχα αγχωθεί για τον καιρό,ε όπως και να το κάνουμε για την έκλειψη πας και θες να δεις ΕΚΛΕΙΨΗ όχι συννεφιασμένο στέμμα ή ακόμα χειρότερα καθόλου στέμμα!! :( :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε είναι θέμα ρίσκου...

Δε μπορείς να "παραγγείλεις" καλό καιρό μια συγκεκριμένη μέρα.. Απλά παίζεις με τις πιθανότητες! Σκέψου: στο Καστελλόριζο όσοι μείναμε κάτω είδαμε μια φοβερή έκλειψη και μόλις 500 μέτρα πιο δίπλα (στο λόφο) τους χτύπησε σύννεφο και είδαν μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα... (Καλησπέρα Papgeo!! :P ](*,) )

Το ταξίδι μετράει πολύ καθώς και η παρέα που θα έχεις μαζί σου... Ε, και στο τέλος τέλος και να τη χασουμε δε πειράζει!!! Θα πάμε να... πνίξουμε τον πόνο μας σε κανένα μπαρ στη Ρωσσία (ευτυχώς η Μαρία δεν έχει internet αλλιώς.... :-& ) και να προετοιμαστούμε για το 2009.. Κίνα!! :cheesy:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε είναι θέμα ρίσκου...

Δε μπορείς να "παραγγείλεις" καλό καιρό μια συγκεκριμένη μέρα.. Απλά παίζεις με τις πιθανότητες! Σκέψου: στο Καστελλόριζο όσοι μείναμε κάτω είδαμε μια φοβερή έκλειψη και μόλις 500 μέτρα πιο δίπλα (στο λόφο) τους χτύπησε σύννεφο και είδαν μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα... (Καλησπέρα Papgeo!! :P ](*,) )

Το ταξίδι μετράει πολύ καθώς και η παρέα που θα έχεις μαζί σου... Ε, και στο τέλος τέλος και να τη χασουμε δε πειράζει!!! Θα πάμε να... πνίξουμε τον πόνο μας σε κανένα μπαρ στη Ρωσσία (ευτυχώς η Μαρία δεν έχει internet αλλιώς.... :-& ) και να προετοιμαστούμε για το 2009.. Κίνα!! :cheesy:

 

8) 8) 8) :D :D :D

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εχει χωρο για ακομη ενα..??? γουσταρω πολυ να φαω chinese με φοντο το σινικο τειχος και το στεμμα απο πανω.. :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περναει και απο το Σινικό τείχος???Νομίζω περνάει απο ψηλότερα..δεν ξέρω.. :-k Ωραία θα ήταν πάντως...Κάστρο στο Καστελόριζο, τείχος στην Κίνα. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

To ξεχάσαμε το θέμα ή μου φαίνεται; :mrgreen:

 

Σε λίγες μέρες θα μπορούμε να δούμε στις ελληνικές σελίδες που πουλάνε αεροπορικά εισιτήρια, τις τιμές για το 2008.

Ενδεικτικά οι τιμές για τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου 2007 είναι:

 

Αθήνα - Μόσχα (με Aeroflot) 236.9 ευρώ

Mόσχα - Νοβοσιμπίρσκ (με Aeroflot και τιμή για το 2008 απ τη σελίδα της Aeroflot) 188 ευρώ.

* Πτήσεις για Νοβοσιμπίρσκ πραγματοποιεί και η Siberia Airlines με κόστος 202 ευρώ.

 

Σύνολο εισιτηρίων 850 ευρώ με όλους τους φόρους.

 

Η διαδικασία της βίζας είναι απλή, αρκεί να απευθυνθούμε σ ένα απ τα πολλά πρακτορεία, που βγάζουν βίζες για τη Ρωσία.

Το κόστος της είναι 70 ευρώ και 15 ευρώ επιπλέον για την ταξιδιωτική ασφάλεια (υποχρεωτική).

Η βίζα βγαίνει σε 5 περίπου εργάσιμες μέρες και απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει το voucher του ξενοδοχείου, η ταξιδιωτική ασφάλεια και το διαβατήριο πρέπει να ισχύει για τουλάχιστον 6 μήνες από την είσοδο στη χώρα. Επίσης χρειάζεται και μια έγχρωμη φωτογραφία.

 

Εισιτήρια + βίζα + ασφάλεια + 150 περίπου ευρώ το άτομο για μόνοκλινο

και 2 διανυκτερεύσεις, βγαίνει 1085 ευρώ το άτομο.

 

Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσουμε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο γιατί έχουν συμβάσεις με τις αεροπορικές εταιρίες για έκπτωση στα εισιτήρια, όπως και με ξενοδοχεία στη Ρωσία. Έτσι νομίζω θα πετύχουμε πιο χαμηλή τιμή.

Για παράδειγμα μια αεροπορική εκδρομή 7-8 ημερών στη Ρωσία, με διανυκτερεύσεις σε Μόσχα και Αγία Πετρούπολη, όλα πληρωμένα (με ξεναγό, μεταφορές, είσοδο στο Ερμιτάζ ), κοστίζει περίπου 1300 ευρώ σε ξενοδοχεία 4 αστέρων με ημιδιατροφή.

 

Αυτά σαν μια πρώτη γεύση. Καιρός να οργανωθούμε !!! :D

 

Υ.Γ : Έχω ζητήσει ήδη προσφορές από 4 ταξιδιωτικά γραφεία που κάνουν ταξίδια στη Ρωσία, για να δούμε που κινούνται οι τιμές τους, αλλά δεν προβλέπω σύντομα απάντηση λόγω των εορτών.

 

Υ.Γ 2 : Προτίθεται κανείς για επέκταση του ταξιδιού σε Μόσχα, Αγία Πετρούπολη ή προς λίμνη Βαϊκάλη ; :-note :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης