Jump to content

ΕΡΜΗΝΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζατε πως η προελευση του ονοματος του πλανητη Δια μαλλον δεν ηταν τυχαια. Διοτι στην αρχαια Ελλαδα ο Διας σαν θεος προστατευε τους ανθρωπους. Ετσι και στις μερες μας ο πλανητης Διας προστατευει την γη απο εκατονταδες μετεωριτες καθε χρονο οι οποιοι συγκρουνται πανω του αντι να καταστρεφουν την γη, μιας και το μεγεθος του ειναι τεραστειο με αποτελεσμα να μην εχει κανενα προβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διοτι στην αρχαια Ελλαδα ο Διας σαν θεος προστατευε τους ανθρωπους.

 

Εχω την εντυπωση οτι ο Διας επαιζε με τους ανθρωπους π.χ. επαιρνε διαφορες μορφες για να τους ξεγελασει κ.λ.π. οχι οτι τους προστατευε... :-k

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να χει, δεν νομίζω οι αρχαίοι άνθρωποι να γνώριζαν οτι η τεράστια βαρυτική έλξη του Δία μας προστατεύει απο αστεροειδείς και κομήτες :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο μην το λες καλυτερα διοτι κανεις δεν ξερει πληρως τι γνωριζαν. Χρονο με τον χρονο ολο και περισσοτερες ανακαλυψεις γινονται παγκοσμιος γυρω απο την γνση των αρχαιων πανω σε πολα θεματα συμπεριλαμβανομενου και της αστρονομιας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε gohan,

Το ότι έρχονται συνεχώς στο φώς νέα ευρήματα που εμπλουτίζουν συνεχώς τις γνώσεις μας για την αρχαία Ελλάδα δε σημαίνει σε καμμιά περίπτωση ότι θα κλονιστεί η συνέχεια της Ιστορίας σε τόσο θεμελιώδες επίπεδο.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω απολυτος ομως αποκλυεις να γνωριζαν για την ακριβη θεση του Δια και για τις πλανητικες ελξης.

 

Aυτα που γνωριζουμε για τους αρχαιους Ελληνες δε μας επιτρεπουν να βγαζζουμε τετοια συμπερασματα.Μ ε υποθεσεις νομιζζω πως δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tην ακριβή θέση του Δία στον ουρανό, όπως επίσης της Σελήνης του Ήλιου και των άλλων λαμπρών πλανητών σίγουρα τις γνώριζαν (θα έχεις ακούσει πιστεύω για τους επίκυκλους). Οι της ελληνιστικής εποχής μάλιστα ήξεραν και τη λόξωση της εκλειπτικής με μεγάλη ακρίβεια όπως επίσης και την περίοδο της μετάπτωσης των ισημεριών.

 

Αυτά όμως τα δεδομένα προκύπτουν από μακροχρόνιες μεν, εύκολες δε παρατηρήσεις που γινόταν με γυμνό μάτι και απλά αστρονομικά όργανα όπως ο αστρολάβος και ραβδιά που στερεωνόταν στο έδαφος.

 

Αποκλείω όμως την περίπτωση να είχαν ανιχνεύσει τη ζώνη των αστεροειδών και τα κενά που υπάρχουν λόγω συντονισμών, να είχαν γράψει τις διαφορικές εξισώσεις που προκύπτουν από το Νεύτωνα το Lagrange τον Χαμιλτον και τον Poincare ,να τις έλυσαν (κάτι που απαιτεί αρκετούς μήνες με τη βοήθεια της σημερινής τεχνολογίας των Η/Υ ) και να βρήκαν τις τροχές που είναι ευσταθείς, μετασταθείς και ασταθείς κ.ο.κ...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα ο πατέρας μου μου είπε, οτι οι αρχαίοι είχαν υπολογίσει 12 πλανήτες!

Είμαστε στους 10, που ξέρετε?!?!? \:D/

 

Προφανώς και δεν τα είχαν δει, αλλα παίζει να κατάφεραν να το υπολογίσουν κάπως?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα ο πατέρας μου μου είπε, οτι οι αρχαίοι είχαν υπολογίσει 12 πλανήτες!

 

Μπορείς να μας πεις από που το συμπέρανε αυτό ο πατέρας σου; Να μας δώσει δηλαδή βιβλιογραφία και πηγές.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης