Jump to content

οπτικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι

 

επικοινωνώ μαζί σας ζητώντας τις γνώσεις σας μιας και είμαι καινούριος στο χώρο.Θα θελα να ρωτήσω το εξής: Όταν λέμε 'οπτικά' για ένα τηλεσκόπιο εννοούμε τους προσοφθάλμιους φακούς του μόνο ή το σύνολο των φακών του. Στο τηλεσκόπιο μου (Bushnell 60mm) μπορώ να προσαρμόσω άλλους προσοφθάλμιους φακούς καλύτερης ποιότητας και πιθανόν άλλης μάρκας;

 

 

Φιλικά PRIEST images/smiles/icon_cool.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' οτι γνωρίζω πρέπει να αναβαθμίσεις τον focuser (rack&pinion) σε 1.25 ιντσες για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις standard προσοφθάλμιους (televue,meade,etc..).

Μπορείς να ψάξεις στο internet, όπου θα βρείς αρκετή πληροφορία.

 

Μάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως εννοούμε μόνο τα οπτικά στοιχεία του ίδιου του τηλεσκοπίου, διότι τα "σοβαρά" τηλεσκόπια μπορούν να δεχτούν ο,τιδήποτε προσοφθάλμιο (και οποιασδήποτε μάρκας) ταιριάζει σ'αυτά. Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν γνωρίζω.
Γιώργος Παπαφίλης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν να μην ξοδεύεσαι με δυσανάλογα με το τηλεσκόπιό σου εξαρτήματα, σε κόστος, γιατι δεν έχεις να οφελειθείς και πολύ. Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι πάρε κάποιο καλύτερο τηλεσκόπιο και μετά ξόδεψε. Το πιο σημαντικό όμως είναι να εκμεταλεύεσαι πλήρως ότι διαθέτεις. images/smiles/icon_cool.gif images/smiles/icon_smile.gif
Almaak
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά , απ οτι φαίνεται μου χρειάζεται ένα τηλεσκόπιο με μεγαλύτερο άνοιγμα και καλύτερους φακούς.

Τα λέμε...

images/smiles/icon_biggrin.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο αλλά το φαινόμενο κάποια από τα φθηνά τηλεσκόπια να έχουν τόσο άσχημους προσοφθάλμιους που να τα αδικούν δεν είναι τόσο σπάνιο. Σε κάποια από τα φθηνά Tasco όταν τους έβαζες καλούς προσοφθάλμιους έδειχναν πράγματι καλύτερα. Φυσικά και δεν σου λέω να πάρεις Nagler ωστόσο υπάρχει η πιθανότητα με καλύτερους προσοφθάλμιους να δεις πιο καλά. Εξάλλου οι προσοφθάλμιοι δεν είναι χαμένα λεφτά καθως θα τους κρατήσεις για το επόμενο (και καλύτερο) τηλεσκόπιό σου. Πάντως, αν μπορείς να πάρεις καλύτερο τηλεσκόπιο, κάντο!

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης