Jump to content

Σπουδές Αστροφυσικής στη Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Ειμαι 16 χρονων και θα ήθελα να σπουδάσω αστροφυσική

Ξέρω οτι υπάρχει το τμημα Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αθηνών αλλα εχω ακούσει οτι δεν δίνουν μεταπτυχιακά στην αστροφυσική. Ειναι αλήθεια?

 

Επίσης το τμήμα Φυσικής και Αστροφυσικής του ΜΙΤ στην Μασσαχουσετη,ΗΠΑ

ειναι καλό?

Ειναι επίσης δυνατο να γραφτώ εκει?

 

Ευχαριστώ πολυ. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω οτι υπάρχει το τμημα Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αθηνών αλλα εχω ακούσει οτι δεν δίνουν μεταπτυχιακά στην αστροφυσική. Ειναι αλήθεια?

 

Φίλε Earthlink αυτό δεν είναι αλήθεια. Και βέβαια μπορείς να κάνεις μαστερ ή διδακτορικό στην Αστροφυσική αρκεί να σε δεχθούν στα προγράμματά τους όταν πάρεις πτυχίο. Ακόμα, δεν είναι "τμήμα" αλλά τομέας Αστρονομίας, Αστροφυσικής και Μηχανικής του Τμήματος Φυσικής. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα Αστρονομίας.

 

Υπάρχουν όμως 5 τομείς αστρονομίας και αστροφυσικής στα ελληνικά πανεπιστήμια, στα οποία μπορείς να πάρεις μεταπτυχιακό τίτλο. Ρίξε μια ματιά παρακάτω:

 

Τομείς Αστρονομίας Ελληνικών Πανεπιστημίων

 

Ακόμα νομίζω ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει η παρακάτω παρόμοια συζήτηση: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3717

 

Επίσης το τμήμα Φυσικής και Αστροφυσικής του ΜΙΤ στην Μασσαχουσετη,ΗΠΑ

ειναι καλό?Ειναι επίσης δυνατο να γραφτώ εκει?

 

:D Βασικά.. είναι ένα απ' τα 5 καλύτερα στον κόσμο! Και βέβαια είναι δυνατό να σε δεχθούν εκεί, αρκεί να βγάλεις όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό στο απολυτήριό σου, να ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά, ίσως να έχεις και κάποιες εξετάσεις που πρέπει να περάσεις όπως στο μεταπτυχιακό αλλά δεν είμαι σιγουρος. Υπάρχει και η Αγγλία που είναι πιο κοντά εάν σε ενδιαφέρει..

 

Όπως και να χει σου εύχομαι καλή συνέχεια στις σπουδές σου, είμαστε εδώ για ότι άλλο θες!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση…

Για έναν που είναι 28 χρονών και θέλει να σπουδάσει αστρονομία είναι μεγάλος για να αρχίσει της σπουδές η δεν έχει μέλλων??

:roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση…

Για έναν που είναι 28 χρονών και θέλει να σπουδάσει αστρονομία είναι μεγάλος για να αρχίσει της σπουδές η δεν έχει μέλλων??

:roll:

 

Ποτέ δεν είναι αργά φίλε μου! Αρκεί να έχει κανείς αγάπη και όρεξη!! :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποτέ δεν είναι αργά για την κατάκτηση γνώσεων.Δυστυχως στην Ελλαδα έχουμε συνδέσει τη γνώση με την επαγγελματική αποκατάσταση και εξέλιξη.Μέγιστο λάθος.Εγώ είχα συμφοιτητή συνταξιούχο (απόστρατο) αξιωματικό 61 ετών και σίγουρα δεν ήταν μοναδικός!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ αυτό νομίζω :D .

Είμαι 25 χρονών και πάω νυχτερινό λύκειο θέλω αλλα 3 χρόνια να το τελειώσω είναι 4 χρόνια συνολικά δυστυχώς :| , και αν μπορέσω να σπουδάσω αστροφυσικός, αυτός είναι ο στόχος μου :D .

Το όνειρο μου βέβαια είναι να τελειώσω της σπουδές και να βρω δουλεία εξωτερικό γιατί εδώ ξέρω ότι είναι δύσκολο να ασχοληθείς σοβαρά με αυτόν τον τομέα.

Πιστεύω και εγώ ότι ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις, να μάθεις αυτό που αγαπάς στη ζωή σου, απλά είχα μια συζήτηση με κάτι φίλους και μου λέγανε ότι είναι αργά και τέτοια να σπουδάσω τώρα, 4 φίλοι και κανένας δεν είπε έστω ένα μπράβο αν νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις συνέχυσε, κάτι θετικό, :( στεναχωρήθηκα λιγάκι αλλα δεν το βάζω κάτω [-X και χαίρομαι που εδώ μέσα βλέπετε την θετική πλευρά ότι ποτέ δεν είναι αργά… ευχαριστώ.

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Διονύση,

 

Εδώ και 2 χρόνια έχω ξεκινήσει σπουδές Αστρονομίας μέσω internet σε ένα αυστραλιανό πανεπιστήμιο που τουλάχιστον στον τομέα αυτό θεωρείται το καλύτερο στον κόσμο.

Για να διαλύσω κάποιες πιθανές αμφιβολίες σου για το πόσο πραγματικά "σοβαρές" είναι κάποιες τέτοιες σπουδές να σου πω ότι απόφοιτοι αυτού του πανεπιστημίου διδάσκουν ήδη σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε ΗΠΑ, Αγγλία, Αυστραλία και αλλού, αλλά έχουν συνεχίσει και με ακαδημαική καριέρα. Φυσικά στην Ελλάδα δεν νομίζω να αναγνωρίζεται ένα πτυχίο σαν και αυτό. Όμως αν δεν σε ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση στον τομέα (όπως είναι η περίπτωσή μου) τότε είναι η ιδανική λύση.

Επίσης σε καμία περίπτωση μην θεωρήσεις ότι θα είναι πιο "εύκολο" ένα τέτοιο πτυχίο. Η δουλειά και το διάβασμα που χρειάζονται είναι ίσως και περισσότερα από ότι σε μια κανονική φοίτηση. Παίρνω ένα μάθημα το εξάμηνο και επειδή δουλεύω παράλληλα δυσκολεύομαι πάρα πολύ να ανταποκριθώ. Όμως σκοπεύω να το τελειώσω γιατί πραγματικά νιώθω ότι βάζω τις σωστές επιστημονικές βάσεις στο χόμπι μου την Αστρονομία.

 

Το site τους είναι το

http://astronomy.swin.edu.au/sao/

 

Αν σε ενδιαφέρει, είμαι στην διάθεσή σου να σου δώσω όποια άλλη πληροφορία χρειαστείς.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Earthlink, έχω την ίδια ηλικία με σένα και θα με ενδιέφερε να σπουδάσω αστροφυσική. Μπορείς να σπουδάσεις και να κάνεις μεταπτυχιακό εδώ αλλά πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο αν σπούδαζες στο εξωτερικό. Πάντως εγώ προβληματίζομαι γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάση σε αυτο το τομέα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνεις και πού ξέρεις, ίσως μια μέρα να είμαστε συμμφοιτητές !!! :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μικροί φίλοι (εννοώ φυσικά την Λαμπρινή και τον Earthlink) να μην σας προβληματίζει η επαγγελματική σας αποκατάσταση στην Ελλάδα!!! Σπουδάστε το όνειρό σας και ο κόσμος είναι δικός σας. Εγώ έκανα το λάθος να μην συνεχίσω σε διδακτορικό στην Αστροφυσική αλλά σε μεταπτυχιακό στην Ρομποτική και το φυσάω και δεν κρυώνει τώρα στα 30 μου με γυναίκα και ένα παιδί να έρχεται οσονούπω.

 

Από εκεί και πέρα είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν είναι αργά! Φίλε μου Διονύση θερμά Συγχαρητήρια για την επιλογή σου να τελείωσεις το σχολείο!!! =D> =D> Είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις. Και φυσικά μην σε προβληματίζει η ηλικία! Όλα μπορείς να τα συνδυάσεις αν έχεις θέληση! Χαίρομαι να βλέπω παιδιά σαν και εσένα να μην το βάζουν κάτω και να συνεχίζουν!

 

Παρεπιπτόντως Yman πολύ καλή κίνηση είναι πιστεύω αυτή που έκανες. Με ενδιαφέρει και θα το ψάξω καλύτερα. Η σύζηγός μου άλλωστε είναι Αυστραλή υπήκοος οπότε μπορεί να με βολεύει το πρόγραμμα. Βέβαια η δουλειά δεν μου αφήνει και πολύ χρόνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!! \:D/

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Γνώση είναι ,κατα τη δική μου πάντα άποψη ,η μεγαλύτερη κατάκτηση για έναν άνθρωπο.Σε καμια περίπτωση ο ανθρωπος δε θα έπρεπε να βλέπει τη γνώση ως στοιχείο διαχωρισμου του απο τους άλλους ή μηχανή παραγωγής χρημάτων.Αν ήταν έτσι ο καθένας μας θα κοίταζε αποκλειστικά και μονο τη δουλειά του.

Τη Γνώση δε την αποκτούμε για τους άλλους αλλα για μάς.Η γνώση είναι αυτή που σε γεμίζει με άυλη δύναμη και σε ολοκληρώνει ως σκεπτόμενο άνθρωπο.Για σκεφτείτε απλά την πρώτη φορά που αναγνωρίσατε μόνοι σας τους αστερισμούς ή κοιτάξατε τον Κρόνο.Το συναίσθημα αυτό μπορούσε να το μοιραστεί κανείς μαζί σας ή μήπως μπορούσε να σας καταλάβει κανείς όταν το περιγράφατε.Ηταν απλά μια προσωπική κατάκτηση γνώσης μέσα απο την εμπειρία.

Κα να μη ξεχνάμε ,ο άνθρωπος ήρθε στη Γη για να πραγματώση έναν βιολογικό στοχο,πιστευω όμως οτι υπάρχει και ένας πνευματικός στοχος.Ο άνθρωπος είναι απλα ένας "Εμπειριών Συλλέκτης".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Γνώση είναι ,κατα τη δική μου πάντα άποψη ,η μεγαλύτερη κατάκτηση για έναν άνθρωπο.Σε καμια περίπτωση ο ανθρωπος δε θα έπρεπε να βλέπει τη γνώση ως στοιχείο διαχωρισμου του απο τους άλλους ή μηχανή παραγωγής χρημάτων.Αν ήταν έτσι ο καθένας μας θα κοίταζε αποκλειστικά και μονο τη δουλειά του.

Τη Γνώση δε την αποκτούμε για τους άλλους αλλα για μάς.Η γνώση είναι αυτή που σε γεμίζει με άυλη δύναμη και σε ολοκληρώνει ως σκεπτόμενο άνθρωπο.Για σκεφτείτε απλά την πρώτη φορά που αναγνωρίσατε μόνοι σας τους αστερισμούς ή κοιτάξατε τον Κρόνο.Το συναίσθημα αυτό μπορούσε να το μοιραστεί κανείς μαζί σας ή μήπως μπορούσε να σας καταλάβει κανείς όταν το περιγράφατε.Ηταν απλά μια προσωπική κατάκτηση γνώσης μέσα απο την εμπειρία.

Κα να μη ξεχνάμε ,ο άνθρωπος ήρθε στη Γη για να πραγματώση έναν βιολογικό στοχο,πιστευω όμως οτι υπάρχει και ένας πνευματικός στοχος.Ο άνθρωπος είναι απλα ένας "Εμπειριών Συλλέκτης".

 

Πολύ σωστός ο τρόπος που το θέτεις το ζήτημα! Συμφωνώ απόλυτα!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αστροφυσική πράγματι δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα,τουλάχιστον για σπουδές,αλλά πολλοί επιστρέφουν στην πατρίδα, επιστήμονες πλέον εκτελώντας σημαντικό έργο προς όφελος της χώρας.

 

Δικός μου στόχος είναι να περάσω στο ΑΠΘ,για να σπουδάσω Φυσικός και απο κει και πέρα πιστέυω ότι θα βρω το δρόμο μου σίγουρα για το εξωτερικό με μεταπτυχιακά στην αστροφυσική ή κάποια υποτροφία ίσως κλπ..

 

Ακούστε και κάτι που δεν το είχα σκεφτεί: (το ανέφερε ο Κ.Βλάχος(καθηγητής Φυσικής στο ΑΠΘ) σε μια σχετική ομιλία)

λέει λοιπόν ότι στα πλαίσια της ευρωπαικής ένωσης μπορείς να δουλέυεις σε εργαστήριο ή πανεπιστήμιο κάποιας σπουδαίας ευρωπαικής πόλης και να επισκέπτεσαι την Ελλάδα πολύ συχνά και σχεδόν ανέξοδα λές και είσαι μέσα στην ίδια χώρα... :P Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν συγχαρητήρια στους φίλους Διονύση και Γιάννη/ymav για τις προσπάθειες τους και που δεν εγκαταλείπουν τα όνειρά τους.

 

Μπορείς να σπουδάσεις και να κάνεις μεταπτυχιακό εδώ αλλά πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο αν σπούδαζες στο εξωτερικό.

 

Γενικά για πολλούς λόγους θα ήταν καλύτερο να πάει κάποιος στο εξωτερικό, και όχι μόνο για τον τομέα της Αστροφυσικής. Όμως πραγματικά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να κανεις και το προπτυχιακό έξω. Οι προπτυχιακές σπουδές της φυσικής στην Ελλάδα είναι πολύ καλές & παρέχουν υψηλό επίπεδο γνώσεων. Ίσως και επειδή οι σπουδές διαρκούν 4 χρόνια. Και αυτό που λέω στηρίζεται στην εμπειρία μερικών φίλων που έκαναν τη συγκεκριμένη επιλογή. Το μεταπτυχιακό (M.Sc ή Ph.d), δηλ. η ειδίκευση στην Αστροφυσική, θεωρώ προσωπικά ότι είναι καλύτερα να γίνει εκτός Ελλάδος (αυτή είναι και η δική μου σκέψη) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι τομείς αστρονομίας στην Ελλάδα δεν προσφέρουν ισάξιο τίτλο και πως δεν είναι καλοί. Υπάρχουν σπουδαίοι καθηγητές & ερευνητές στην Ελλάδα και άλλα ιδρύματα εκτός των Πανεπιστημίων (τα παραθέτω παρακάτω).

 

Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση. Δεν υπάρχουν οι απαραίτητες θέσεις σε ιδρύματα, ερευνητικά κέντρα, αστεροσκοπεία, ούτε η κατάλληλη υποδομή, τα κονδύλια ή ο αριθμός ευκαιριών που θα βρει κάποιος στο εξωτερικό. Ακόμα και εάν κάποιος κάνει μεταπτυχιακά έξω κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα αποκατασταθεί στην Ελλάδα. Το πιο πιθανό (κ ίσως αυτό που θα πρέπει να κάνει) είναι να δουλέψει για κάποιο χρονικό διάστημα στο εξωτερικό, να αποκτήσει εμπειρίες, να πλουτίσει το βιογραφικό του και να δει πόσο διαφορετικό είναι το επίπεδο και ο τρόπος που δουλεύουν. Βέβαια τότε δεν ξέρω κατά πόσο θα θέλει να επιστρέψει εδώ..:D

 

Η Αστροφυσική πράγματι δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα,τουλάχιστον για σπουδές

Εξέθεσα παραπάνω τις απόψεις μου. Η παραπάνω θέση είναι υπερβολική και δεν πιστευώ ότι ισχύει, ειδικά για κάποια απ' τα ιδρύματα μας.

 

Άλλα ιδρύματα:

 

Ινστιτούτο Αστρονομίας και Αστροφυσικής

 

Ινστιτούτο Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης

 

Κέντρο Ερευνών Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αστροφυσική πράγματι δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα,τουλάχιστον για σπουδές

Εξέθεσα παραπάνω τις απόψεις μου. Η παραπάνω θέση είναι υπερβολική και δεν πιστευώ ότι ισχύει, ειδικά για κάποια απ' τα ιδρύματα μας.

[/url]

 

Μακάρι να είναι έτσι... :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δωσω και εγω τα συγχαριτηρια μου στα παιδια που αποφασιζουν να αλλαξουν τη μοιρα τους που δεν τους επετρεψε να σπουδασουν αστρονομια μετα το λυκειο.Πραγματι ,περνωντας τα χρονια ,νομιζω οτι ειναι οτι σπουδαιοτερο μπορει να κανει κανεις,εφοσον του το επιτρεπουν η οικονομικη και οι οικογενειακη του κατασταση.Το μελλον σας ανηκει,θα χαρω να διαβασω εδω για την προοδο σας. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ήμουν και γω στην τρυφερή ηλικία των 16-18 και έπρεπε να αποφασίσω τι θα σπουδάσω είχα επιλέξει αστρφυσική ως πρώτο αντικείμενο ή υπολογιστές ως δεύτερο. Οι συζητήσεις με τους τότε καθηγητές μου έδειξαν ότι αν επέλεγα το πρώτο μάλλον δε θα ξαναγύριζα στην Ελλάδα. Αυτό με έκανε να στραφώ στο δεύτερο.

 

Αναρωτιέμαι αν μετά από τόσα χρόνια μπορέσω να γυρίσω στην πρώτη αγάπη μου :| :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ θέλω να σπουδάσω αστροφυσική αλλά δεν είμαι στο φυσικό. Είμαι στο τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας υλικών του πανεπιστημίου Κρήτης. Έχω ήδη μιλήσει με κάποιους καθηγητές από το φυσικό και το πιθανότερο είναι σύντομα να πάρω μαθήματα αστροφυσικής από το φυσικό και στο τέλος μπορώ να κάνω και μια διπλωματική όπου θα συνδιάζω τα δύο αντικείμενα μου και μετέπειτα ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Έτσι το σκέφτομαι.

Θα το πρότεινα σε όποιον θέλει να ασχοληθεί αλλά το άθλιο σύστημα των πανελλαδικών τους πέταξε για λίγα μόρια έξω από τις επιλογές τους.

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το πρότεινα σε όποιον θέλει να ασχοληθεί αλλά το άθλιο σύστημα των πανελλαδικών τους πέταξε για λίγα μόρια έξω από τις επιλογές τους.

 

Μα αυτος είμαι ΕΓΩ!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Εχω μια απορία ακομα. Οι τομείς αστρονομίας εδω δινουν κανονικα μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική αλλα απο οτι κατάλαβα καλύτερα ειναι να παρω μεταπυχιακό στο εξωτερικό

 

Αλλη μια απορία για το ΜΙΤ.

Εγω, εχω Proficiency Cambridge αρα ειμαι ενταξει σε σχέση με αγγλικά, αν και απο ότι διάβασα και αλλού μαλλον θα δώσω και ένα τεστ.

Οταν λέμε βαθμό απολυτηρίου Λυκείου ειναι ο βαθμος της Γ΄Τάξης και όχι των πανελληνίων. Ετσι δεν είναι?

Και έπειτα μπορώ να πάω κατευθείαν εκει καί για φυσική αφότου τελειώσω το Λύκειο?

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. :)

Καλη χρονία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα τη συζητηση σας πολυ ενδιαφερουσα διοτι ενδιαφερομαι να σπουδασω κατι σχετικο με την αστρονομια στο μελλον.Ξερω βεβαια οτι θα εχω λιγοτερες πιθανοτητες για επαγγελματικη αποκατασταση αλλα δεν πτοουμαι διοτι η βαθυτατη αγαπη μου για την αστρονομια μου δινει δυναμη.Εξαλλου πιστευω οτι αν αγαπας κατι πραγματικα θα πας καλα αν το ακολουθησεις!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Εχω μια απορία ακομα. Οι τομείς αστρονομίας εδω δινουν κανονικα μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική αλλα απο οτι κατάλαβα καλύτερα ειναι να παρω μεταπυχιακό στο εξωτερικό

 

Αλλη μια απορία για το ΜΙΤ.

Εγω, εχω Proficiency Cambridge αρα ειμαι ενταξει σε σχέση με αγγλικά, αν και απο ότι διάβασα και αλλού μαλλον θα δώσω και ένα τεστ.

Οταν λέμε βαθμό απολυτηρίου Λυκείου ειναι ο βαθμος της Γ΄Τάξης και όχι των πανελληνίων. Ετσι δεν είναι?

Και έπειτα μπορώ να πάω κατευθείαν εκει καί για φυσική αφότου τελειώσω το Λύκειο?

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. :)

Καλη χρονία

Βαθμό απολυτηρίου κοιτάνε μαζί με κάποια μαθήματα με αυξημένο συντελεστή για την επιστήμη που θέλεις (π.χ. φυσική, μαθηματικά).

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως σας βρηκα παιδια.ειμαι πολυ χαρουμενος που ηρθα στην παρεα σας.Οντως ουρανια,καθε μερα μεγαλωνει!!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Εχω μια απορία ακομα. Οι τομείς αστρονομίας εδω δινουν κανονικα μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική αλλα απο οτι κατάλαβα καλύτερα ειναι να παρω μεταπυχιακό στο εξωτερικό

 

Αλλη μια απορία για το ΜΙΤ.

Εγω, εχω Proficiency Cambridge αρα ειμαι ενταξει σε σχέση με αγγλικά, αν και απο ότι διάβασα και αλλού μαλλον θα δώσω και ένα τεστ.

Οταν λέμε βαθμό απολυτηρίου Λυκείου ειναι ο βαθμος της Γ΄Τάξης και όχι των πανελληνίων. Ετσι δεν είναι?

Και έπειτα μπορώ να πάω κατευθείαν εκει καί για φυσική αφότου τελειώσω το Λύκειο?

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. :)

Καλη χρονία

 

an endiaferesai pragmatika psaxto ligo kalytera http://www.mitadmissions.org/ des ti akrivos zhtane ti exeis hdh k ti mporeis na apokthseis, apoti vlepw eisai 16 k exeis arketo xrono na proetoimasteis katallhla giati opws 8a deis k sta numera pernun peripu 100 apo 2500 aithseis ksenon k dn einai se kamia periptwsh panellhnies na mpeis sto 4o uni sto kosmo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδηγίες προς αστρο-ναυτιλομένους:

 

Είναι πολύ θετικός ο ενθουσιασμός για σπουδές στην αστρονομία και είναι ένας πολύ ενδιαφέρον κλάδος. Πρέπει όμως οι επίδοξοι αστρονόμοι να έχουν ορισμένα πράγματα κατά νου.

 

Οι σπουδές αστρονομίας και η έρευνα είναι κάτι πολύ διαφορετικό από την ερασιτεχνική ενασχόληση με παρατήρηση - εκμάθηση των αστερισμών και αντικειμένων. Επίσης δεν είναι απλώς περιγραφική εξήγηση των φαινομένων. Είναι σίγουρο ότι ο αστρονόμος προκειμένου να καταλάβει τι ακριβώς γίνεται εκεί ψηλά πρέπει να έχει γνώσεις φυσικής υψηλού επιπέδου και να μη φοβάται τα μαθηματικά.

 

Οι σπουδές είναι μακροχρόνιες. Για πρώτο πτυχίο σε τμήμα θετικών επιστημών (φυσικής κατά προτίμηση) απαιτούνται 4 χρόνια +2 (ή 1 σε ορισμένες περιπτώσεις) για μεταπτυχιακές σπουδές. Αν θέλει να δουλέψει ερευνητικά τότε η εκπόνηση διδακτορικού είναι αναγκαία και απαιτούνται τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια. Κάντε μόνοι σας τις προσθέσεις...

 

Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει και να εργαστεί ως αστρονόμος σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή της ζωής του να βρεθεί εκτός Ελλάδας με ότι αυτό συνεπάγεται (ξένη γλώσσα, διαφορετικό περιβάλλον).

 

Η δουλειά του αστρονόμου δεν έχει ιδιαίτερες οικονομικές απολαβές.

 

Αλλά...

 

Είναι εξαιρετικά συναρπαστική, παρέχει μια εκπληκτική κατανόηση του κόσμου και της νομοτέλειάς του, έχει ευκαιρίες για ταξίδια σε κάθε σημείο της γης, δίνει χώρο για φιλοσοφικό στοχασμό...

 

Με δυο λέξεις: είναι μεγαλειώδης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης