Jump to content

Meade etx-70at Πληροφορίες για εναν αρχάριο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι οτι γνωριζω και τοσα πολλα απο τηλεσκοπια, αλλα θα μπω στη συζητηση.

όσοι το αγόρασαν προστέθηκαν αυτόματα στους φίλους της ερασιτεχνικής αστρονομίας !!!

Καλα, οι προσφορες απο τα lidl φανταζομαι οτι θα φερουν περισσοτερους ανθρωπους κοντα στην αστροπαρατηρηση παρα οποιοδηποτε αλλο γεγονος.

 

Φανταζομαι οτι οσοι αγορασαν το etx 70 θα μεινουν ευχαριστημενοι.

Και θα μεινουν και μεσα στο χομπι της αστροπαρατηρησης.

Σκουπιδι? Δεν νομιζω!

Μικρο? Σιγουρα. Αλλα ομορφο! Εχει και 200 ευρω τιμη. Εχει και goto και αστροστατη. Μεταφερεται πανευκολα. Στηνεται και σε ενα τραπεζακι. Και τι ωραιο δωρο για Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια!

 

Απλα δεν μπορω να φανταστω πως οποιοσδηποτε ανθρωπος μπορει να μεινει ευχαριστημενος απο εκεινη την μπουρουχα το bresser...

Κλασικη, καραμπαμ περιπτωση τηλεσκοπιου της πενταρας!!!

Τραγικο μου φαινεται για τηλεσκοπιο και ομως καποιοι και το ειχαν και δεν παρατησαν την αστροπαρατηρηση και το προτεινουν σε αλλους και εχουν ωραιες αναμνησεις απο αυτο (το πρωτο μου τηλεσκοπιακι κτλ).

 

Πιστευω οτι ηταν πολυ τυχεροι που δεν απογοητευτηκαν απο τον χωρο της αστροπαρατηρησης και πρωχωρησαν παρακατω, στην αγορα δηλαδη ενος πραγματικου και χρησιμου τηλεσκοπιου.

Αυτα.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω, πάντως, ότι οι προσφορές του Lidl γενικά είχαν θετική επίδραση και αρκετούς νέους στο χώρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή να μην το πούμε πως το τηλεσκόπιο δεν είναι καλό?Να μπουν να διαβάσουν άλλοι που δεν γνωρίζουν κ να πουν πω ρε τι τηλεσκοπιάρα είναι αυτό το ETX.Εχει 25000 στόχους στη μνήμη κ τους βρίσκει μόνο του.Αυτό θα πάρω.Είναι κ φθηνό.Μόνο 200 ευρώ.Δεν νομίζεις πως η αλήθεια πρέπει να λέγεται ακόμη κ αν πονάει λίγο?Εννοείται πως θέλει κ λίγο προσοχή πως θα το γράψουμε
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα δεν μπορω να φανταστω πως οποιοσδηποτε ανθρωπος μπορει να μεινει ευχαριστημενος απο εκεινη την μπουρουχα το bresser...

Κλασικη, καραμπαμ περιπτωση τηλεσκοπιου της πενταρας!!!

Τραγικο μου φαινεται για τηλεσκοπιο και ομως καποιοι και το ειχαν και δεν παρατησαν την αστροπαρατηρηση και το προτεινουν σε αλλους και εχουν ωραιες αναμνησεις απο αυτο (το πρωτο μου τηλεσκοπιακι κτλ).

 

Δεν σε κατάλαβα. Γιατί το bresser είναι της πεντάρας και το meade όχι;;;; :-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεία σου Στέλιο, ( έχω το ΕΤΧ-70 ΑΤ )

Χτες έβλεπα τον Μ31 και τον Μ42 αλλά δεν τους έβλεπα έτσι (όπως στις φωτογραφίες σου) τι προσοφθάλμιο φακό έβαλες??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Νικο.

Αυτα που κοιτουσες με τα προσοφθαλμια...απλα δεν φαινονται με προσοφθαλμια. Οχι με το δικο σου τηλεσκοπιο, αλλα και με πολυ ακριβοτερα.

Για να τα δεις με προσοφθαλιο ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο και χρειαζεται πολυ δυνατο και εξειδικευμενο εξοπλισμο. Υπαρχουν εδω στο site ατομα με πολυ μεγαλυτερη εμπειρια και γνωσεις απο εμενα να σου το εξηγησουν. Απλα

να σου τονισω οτι εκανες την ερωτηση κλειδι ! Δεν μπορεις να τα δεις αλλα μπορεις να τα φωτογραφισεις !!! Και αυτο γιατι μια καμερα πανω στο τηλεσκοπιο μαζευει φως απο το αντικειμενο για αρκετο χρονο ωστε να γινει ορατο στην φωτο. Οταν εβγαλα αυτες και αλλες φωτογραφιες (και οποιος βγαζει αστροφωτογραφιες με οποιονδηποτε εξοπλισμο) με το προσοφθαλιο και εγω δεν εβλεπα τιποτα. Ουτε νεφελωματα ουτε τιποτα. Στην φωτο ομως είδα.

Αυτο ειναι και το "μυστικο" με μια καμερα μπορεις να αποθανατισεις (να δεις ουσιαστικα) αντικειμενα οπου με το προσοφθαλμιο απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ! Φυσικα αλλη η χαρα της αστροπαρατηρησης και αλλη της αστροφωτογραφησης. Μην νομιζεις ομως οτι υπαρχει καποιος (?) που σηκωνει το τηλεσκοπιο του και βλεπει αυτα που βλεπεις στις φωτο... Χρωματα νεφελωματα κλπ κλπ.

Μια καμερα μεταχειρισμενη επανω σε οποιοδηποτε τηλεσκοπιο μπορει ετσι απλα να σου αποκαλυψει πραγματα που ποτε δεν θα εβλεπες κανονικα.

 

Οτι αλλο θελησεις μην διστασεις να με ρωτησεις.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο σ' ευχαριστώ για την μετάδωση των γνώσεών σου.

 

Έχω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή απλή, ο φακός δεν ξεβιδώνει (Olympus FE-210), μπορώ να βγάλω αστροφωτοφραφίες?????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός ο Στέλιος αλλά με το 8ιντσο το νεφέλωμα του Ωρίωνα φαίνεται όπως στη φωτογραφία του και ο γαλαξίας της Ανδρομέδας λίγο πιο αμυδρός από τη φωτογραφία του. Φαίνεται η μία από τις 2 σκοτεινές ζώνες. Και όλα αυτά οπτικά από το προσοφθάλμιο. Να γιατί λέμε ότι η διάμετρος μετράει. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητε φιλε.

Με οποιαδηποτε φωτογραφικη μηχανη,ακομη και με μηχανη κινητου τηλεφωνου μπορεις να αστροφωτογραφησεις.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν πολυ και διαφορετικοι τροποι σχετικα με το πως θα φωτογραφησεις. Υπαρχουν πχ ανταπτορες για προσαρμογη της μηχανης στο τηλεσκοπιο. Αλλοι με τους οποιους απλως βαζεις την μηχανη μπροστα απο το προσοφθαλμιο.

Θα σου προτεινα να ψαξεις μεσα στο φορουμ και σιγουρα θα βρεις καπου μια πληρη αναλυση σχετικα με τις τεχνικες αστροφωτογραφησης.

 

Προς φιλο planetman.

Ti χρειαζεται για να δεις ολοκληρο τον Μ31 ? Oxi μονο τον πυρηνα.Καθε του λεπτομερεια... Επισης πχ το CONE NEBULA ? NGC 7000 ? To horshead ? Μαλλον καταλαβαινεις τι εννοω.... Ενα scopos 66 με προσοφθαλμιο τι θα δει απο αλογακι...? Ενα scopos με μια ATIK (και οδηγηση) θα σε κανει να χασεις τα λογια σου...

Δεν τιθεται θεμα για μενα αστροπαρατηρηση εναντιον αστροφωτογραφηση. Ειναι δυο χαρές εντελως διαφορετικες.

:D

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σε κατάλαβα. Γιατί το bresser είναι της πεντάρας και το meade όχι;;;;

Θα προσπαθησω να εξηγησω πως σκεφτομαι για να καταταξω το meade στα μικρα και το bresser στα αχρηστα τηλεσκοπια.

 

Λοιπον εχεις παρατηρησει ποσο κοντο ειναι το meade και ποσο μακρυ ειναι το bresser?

Τι σημαινει αυτο?

Οτι το meade δινει μεγαλο αληθηνο πεδιο ενω το bresser πολυ μικροτερο.

Ετσι ενας αρχαριος θα μπορεσει ευκολα να καθοδηγησει το meade στους στοχους του (εχει και red dot finder ετσι δεν ειναι?) ενω με το bresser που εχει πολυ στενοτερο πεδιο και δεν εχει και red dot finder μαλλον δεν θα μπορεσει.

Συνεχιζω: Και τα δυο ειναι το ιδιο μικρα οποτε θα ελεγα οτι κανουν μονο για τα πιο φωτεινα αντικειμενα... Ομως ενω το bresser θα χρησιμοποιηθει μονο για πλανητες και σεληνη, το meade με το πιο μεγαλο πεδιο του θα βαλει ολοκληρα μεσα στο προσοφθαλμιο αρκετα φωτεινους στοχους οπως τον γαλαξια της ανδρομεδα, το διπλο σμηνος στον Περσεα το Μ7 και αλλα.

Συνεχιζουμε στην στηρηξη τωρα:

Το meade εχει μια ρομποτικη στηρηξη, αλταζιμουθια με goto και αστροστατη. Ετσι ο κατοχος για να βαλει ενα αντικειμενο στο προσοφθαλμιο, χωρις το goto, θα πατησει στο χειριστηριο τα πληκτρα πανω-κατω και δεξια-αριστερα και αφου ευθυγραμισει τον στοχο του στο red dot μετα θα τον δει και μεσα απο το προσοφθαλμιο. Εστιαζει και τελειωσε. Ο στοχος θα παραμεινει σταθερος εκει, για οση ωρα θελει να τον παρατηρησει.

Τι θα κανει ο κατοχος του bresser?

Καταρχας εχει να αντιμετωπισει μια ισημερινη στηριξη, χειροκινητη και φυσικα ασταθη, της πενταρας δηλαδη, οπως ειναι και οπτικος του σωληνας... Θα πρεπει αν και αρχαριος να την ευθυγραμισει με τον πολικο αστερα, μετα, μετα τιποτα... ουτε να το φανταστω δεν θελω πως θα μπορεσει να ρυθμισει τους αξονες right assesion και declination για να παει στον στοχο του... Το τελειωτικο θα ηταν να δινοταν το τηλε αυτο με της πλακας χειροκινητη αλταζιμουθια στηρηξη. Επειδη μου εχει τυχει να χειριστω ενα τετοιο conus, μπορω να πω οτι ηταν πραγματικα αχρηστο για τηλεσκοπιο. Οχι μονο αχρηστο για τον ουρανο αλλα και αχρηστο και για την γη. Συνεχιζω: Εχει βρει τον στοχο και μετα θα πρεπει γυρνωντας ενα λεβιεδακι σιγα σιγα να τον παρακολουθησει στον ουρανο. Αλλα πως να παρατηρησει τον στοχο, αφου αυτος θα τρεμει λογο της ασταθης στηριξης?

Φανταζομαι οτι οσο γυρνας το λεβιεδακι τοσο θα τρεμει η στιρηξη μια που και ο σωληνας ειναι μακρυς.

 

Για αυτους τους λογους πιστευω οτι το meade ειναι ενα μικρο τηλεσκοπιο ενω το bresser ενα περιπου αχρηστο τηλεσκοπιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Και τα δύο είναι απλά εισαγωγικά τηλεσκόπια και τίποτα παραπάνω.

2.Για το meade έχουν ακουστεί πάρα πολλά παράπονα σε διάφορα site του εξωτερικού πως το goto δεν δουλεύει (πολλοί το γύρισαν πίσω)

3. Αν θες να βγεις έξω στο βουνό που στηρίζεις το etx?

 

4.

Το meade εχει μια ρομποτικη στηρηξη, αλταζιμουθια με goto και αστροστατη. Ετσι ο κατοχος για να βαλει ενα αντικειμενο στο προσοφθαλμιο, χωρις το goto, θα πατησει στο χειριστηριο τα πληκτρα πανω-κατω και δεξια-αριστερα και αφου ευθυγραμισει τον στοχο του στο red dot μετα θα τον δει και μεσα απο το προσοφθαλμιο. Εστιαζει και τελειωσε. Ο στοχος θα παραμεινει σταθερος εκει, για οση ωρα θελει να τον παρατηρησει.

Τι θα κανει ο κατοχος του bresser?

Θα ψάξει να βρει χάρτη. Θα μάθει καλά και τη χρήση ισημερινής στήριξης παράλληλα χωρίς να χαλάει ουσιαστικά δεκάρα (Εγώ δεν το έχω κάνει, το χρησιμοποιώ σαν ένα grab n go Τηλεσκόπιο χωρίς πολική ευθυγράμμιση)

 

5.

Αλλα πως να παρατηρησει τον στοχο, αφου αυτος θα τρεμει λογο της ασταθης στηριξης

Τότε άμα θέλεις πραγματικά καλή στήριξη δεν παίρνεις κανένα από τα δύο...

 

6. Είναι μικρή η διάμετρος και μικρό το πεδίο

Κοίτα αυτό το thread:http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6360

Για εισαγωγικό τηλεσκόπιο νομίζω πως μια χαρά τα πάει. 4-5 φωτεινά deep sky έτσι για πλάκα Όρεξη θέλει, υπομονή ΚΑΙ ΧΑΡΤΗ.

 

7. Θεωρώ το κόστος (200ευρώ) πολύ μεγάλο. Δίνεις προκαταβολή με αυτά τα λεφτά και βάζεις δυο δόσεις των 50 Ε για 8ιντζα dob από ακτις ή πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Αλλιώς κοιτάς εδώ: (Ειδικά αν μπορείς να φτιάξεις μια βάση dob)

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5762

http://www.aktistar.com/ (λίστα με προσφορές μεταχειρισμένων) τουλαχιστων 2 τηλεσκόπια (ή μόνο οτα) αξιολογότατα

(6΄΄ F8 ΟΡΙΟΝ OPTICS ME λ8 200Ε)

 

#-o #-o

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ και τίποτα παραπάνω

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Laskos, είχα ένα πραγματικά τηλεσκόπιο της πεντάρας πριν από το 8άρι και ξέρω πραγματικά πόσο άθλιο μπορεί να είναι ένα τηλεσκόπιο. Ήταν ένα firstline διοπτρικό 900/60mm που το είχα αγοράσει από τα carrefour, ήταν το μοναδικό τηλεσκόπιο που είχα δει ποτέ σε κατάστημα, διψασμένος για το σύμπαν το αγόρασα από περιέργεια. Δεν είχα ιδέα τι μπορείς να δεις. Το είχα πάρει 70€.

 

Είχε 3 άθλια πλαστικά προσοφθάλμια των 0.96 ιντσών και έναν barlow 3x από τα οποία μόνο το 1 προσοφθάλμιο μπορούσες να χρησιμοποιήσεις. Τα άλλα 2 έβγαζαν μεγεθύνσεις πάνω από το όριο του τηλεσκοπίου, οπότε φυσικά όλα φαίνονταν θολά. Η στήριξη ήταν επίσης άχρηστη, σήκωνα όλο το σετ με το ένα χέρι και το ανέβαζα στην ταράτσα. Το είχα 3 χρόνια, κατάφερα και είδα τη Σελήνη, τον Δία με τους 4 δορυφόρους χωρίς καμμία λεπτομέρεια πάνω του καθώς και τον Άρη σαν μία κόκκινη μπάλα. Ακόμη και στην αντίθεση του 2003 δεν είδα τίποτα πάνω του. Το είδωλο πήγαινε πάνω κάτω σαν τρελό.

 

Μόλις πήρα το 8ιντσο skywatcher κατάλαβα ότι το προηγούμενο τηλεσκόπιο ήταν απλά ένα παιχνίδι το πολύ για 7χρονα παιδάκια. Προχτές που βγήκε η προσφορά του bresser πήγα στα lidl να το δω. Η κούτα ήταν πολύ μεγαλύτερη από το παλιό μου τηλεσκόπιο και πολύ πιο βαριά. Παίρνει επίσης 1.25" προσοφθάλμια. Φαίνεται δηλαδή ότι ποιοτικά είναι πολύ καλύτερο από το παλιό μου. Τέλοσπάντων, παρόλο που δεν το έχω δει από κοντά, άποψή μου είναι ότι είναι πολύ τίμιο στα χρήματά του.

 

Το ETX-70 το είχε 200€, δηλαδή 2,5 φορές πάνω. Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις τηλεσκόπιο για μια ζωή. Όσο για το πεδίο, τα 700mm του bresser μια χαρά βάζουν την Ανδρομέδα μέσα με ένα σχετικά μεγάλης εστιακής απόστασης προσοφθάλμιο, μπορεί γενικά άνετα να δείξει μεγάλα πεδία.

 

Με την ίδια λογική θα σου πω κι εγώ ότι τα 70mm είναι πρακτικά άχρηστα. Τι θα δεις; Πλανητική παρατήρηση δεν μπορείς να κάνεις με τόσο μικρή μεγέθυνση. Μα και αν κάνεις, με τόση μικρή διάμετρο δεν θα καταφέρεις να δεις κάποια λεπτομέρεια. Για σοβαρό deep sky δεν το συζητάμε καν. Οπότε το μόνο που μένει είναι κάποια μεγάλα αστρικά σμήνη και γενικότερα τα φωτεινότερα messier. Όσον αφορά το goto είναι άχρηστο σε κάποιον ερασιτέχνη που θέλει πραγματικά να μάθει τον ουρανό.

 

Καλή χρονιά να έχετε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το goto είναι άχρηστο σε κάποιον ερασιτέχνη που θέλει πραγματικά να μάθει τον ουρανό.

 

Έχεις δίκιο, αν αναφέρεσαι σε ατομα τα οποια, ξεκινάνε την αστρονομία με goto για να μην κουράζονται να ψαχνουν..Αυτό δεν είναι καλο!

 

Αλλά το goto δεν ειναι άχρηστο σε αστροφωτογράφους οι οποίοι ξέρουν τον ουρανό, και θέλουν να αστροφωτογραφήσουν αντικείμενα τα οποία πιθανόν να μην φαίνονται απο κάποιον όχι και τόσο σκοτεινο ουρανό για παράδειγμα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο, αν αναφέρεσαι σε ατομα τα οποια, ξεκινάνε την αστρονομία με goto για να μην κουράζονται να ψαχνουν..Αυτό δεν είναι καλο!

Σε αυτο συμφωνω και εγω. Το goto μαλλον δεν ειναι και τοσο ''εκπαιδευτικό''.

Εγω παντως τωρα σκεφτομαι να αναβαθμισω την βαση μου σε goto μονο και μονο για να κερδισω λιγο χρονο στις σπανιες βραδιες παρατηρησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια και διαγωνίως. Είναι τελικά πολύ παρεξηγημένο το goto και παρατηρώ πως υπάρχει μια στρεβλή αντίληψη για τη χρησιμότητά του ιδίως από ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ τηλεσκόπιο με goto.

Η δυνατότητα του goto μπορεί να γίνει ένα θαυμάσιο εκπαιδευτικό εργαλείο, με την προϋπόθεση πως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις ως τέτοιο.

Μπορεί να φανεί πάρα πολύ χρήσιμο στην επιβεβαίωση στόχων και σε μαθήματα ουρανογραφίας -σε συνδυασμό πάντα με καλούς χάρτες και με χειροκίνητη εξάσκηση-.

Είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμο σε αρχάριους (και όχι μόνο) που κατά βάση παρατηρούν μέσα από αστικά κέντρά -μιας και εκεί οι χάρτες είναι σχεδόν άχρηστοι-.

 

Δείτε για παράδειγμα το παρακάτω τόπικ για τη νόβα στην Αλεπού και διαβάστε την εμπειρία του alepohori.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=74495#74495

 

O άνθρωπος δικαίως δεν μπορούσε να βρει εύκολα μέσα από την Αθήνα άστρα - μπούσουλες, για να εντοπίσει το αντικείμενο. Ξέρετε πόσο πιο εύκολο θα ήταν με ένα 8 ιντσο τηλεσκόπιο με goto; Κι αν δε σε ικανοποιεί που σε βοηθάει το τηλεσκόπιο να βρείς το στόχο, απομνημονεύεις το πεδίο, κλείνεις το διακόπτη του ρεύματος και το ψάχνεις χειροκίνητα.

 

Η μισή χαρά στην παρατήρηση μπορεί να είναι το να ψάξεις να βρεις το αντικείμενο αλλά μην ξεχνάμε και την άλλη μισή που είναι... να το δεις!!!

 

Παιδιά νομίζω πως δεν είναι δίκαιο να συγκρίνουμε τα τηλεσκόπια βάση τιμών.

Κι εγώ αγόρασα το etx ως τρίτο τηλεσκόπιο, με το σκεπτικό πως ήθελα κάτι που να μπορώ να το βάζω στην πλάτη, ν ανεβαίνω σε μια μηχανή ή σ ένα αεροπλάνο και να φεύγω. Ε δεν μπορώ να πάρω στην πλάτη το 8 ιντσο skywatcher, πώς να το κάνουμε; Το etx όπως είπαν και οι προηγούμενοι θεωρώ πως είναι μια αξιοπρεπής λύση για ένα εισαγωγικό ή για ένα στην κυριολεξία grab n go ρομποτικό τηλεσκόπιο. Κέφι να υπάρχει, διάθεση για μάθηση να υπάρχει κι όλα τ άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Χαίρομαι πάρα πολύ τον Στέλιο, που κατάφερε να αξιοποιήσει το etx στο μέγιστο βαθμό.

Εύγε Στέλιο!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ETX-70 το είχε 200€, δηλαδή 2,5 φορές πάνω.

Ναι αλλα ειναι και 2,5 φορες περισσοτερο τηλεσκοπιο :cheesy:

 

Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Εννοεις να δωσεις 300 και να παρεις ενα οχταρι dob.

Αλλα το dob δεν εχει ουτε αστροστατη ουτε goto ουτε ειναι τοσο φορητο, οποτε ανηκει σε αλλη κατηγορια και γιαυτο οι τιμες τους δεν μπορουν να συγκριθουν σαν αναλογα ποσα...

 

Επισης συμφωνω με την Κατερινα για το θεμα του goto:

Τι νομιζετε? Οτι ενας ασχετος μπορει να παρει ενα τηλε με goto, να το βαλει στην μπριζα και μετα αυτο τον παει παντου?

Αν δεν εχει σκοπο να μαθει βασικα πραγματα για τον ουρανο, τοτε δεν προκεται το goto να τον παει πουθενα.

Μα για να πας καπου πρεπει να ξερεις που ειναι και τι ειναι αυτο το καπου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά είμαστε σοβαροί?Συγκρίνουμε δύο τηλεσκόπια της πεντάρας για να δούμε πιο είναι καλύτερο?Το Bresser κουνάει πάααααρα πολύ αλλά έχει μικρό χρωματικό σφάλμα κ το ETX κουνάει λιγότερο αλλά έχει τόσο χρωματικό σφάλμα που νομίζεις πως βλέπεις το ουράνιο τόξο γύρο απ την σελήνη.

 

Κατερίνα αν θες την γνώμη ένα ωραίο τηλεσκόπιο εύκολα μεταφερόμενο είναι το ETX 125.Θυμάμαι τονν Ηλία στο Καστελόριζο που το είχε σε μία τσάντα στον ώμο.Μικρό ελαφρύ με πολύ καλά οπτικά κ ικανή διάμετρο να σου δείξει αρκετά πράγματα.

 

Φίλε laskos ναι ένας άσχετος αν διαβάσει προσεκτικά το manual του τηλεσκοπίου μπορεί άνετα να το ευθυγραμμίσει κ να παρατηρήσει με ένα go to.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια και διαγωνίως. Είναι τελικά πολύ παρεξηγημένο το goto και παρατηρώ πως υπάρχει μια στρεβλή αντίληψη για τη χρησιμότητά του ιδίως από ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ τηλεσκόπιο με goto.

Η δυνατότητα του goto μπορεί να γίνει ένα θαυμάσιο εκπαιδευτικό εργαλείο, με την προϋπόθεση πως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις ως τέτοιο.

Μπορεί να φανεί πάρα πολύ χρήσιμο στην επιβεβαίωση στόχων και σε μαθήματα ουρανογραφίας -σε συνδυασμό πάντα με καλούς χάρτες και με χειροκίνητη εξάσκηση-.

Είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμο σε αρχάριους (και όχι μόνο) που κατά βάση παρατηρούν μέσα από αστικά κέντρά -μιας και εκεί οι χάρτες είναι σχεδόν άχρηστοι

 

Ρωταω το εξης: δεν ξερω τιποτα απο αστροπαρατηρηση, δεν εχω γνωστους που ασχολουνται ή γνωριζουν ωστε να με κατατοπισουν.

Θελω να παρω ενα τηλεσκοπιο για να αρχισω, αγοραζω ενα goto και εστω οτι μπορω να βγαινω εκτος αθηνας για να παρατηρω, παιρνω και

αστρο-χαρτες και μαθαινω τους αστερισμους απ'εξω.

Πως θα μαθω να συνδεω τον ουρανο με την λειτουργια του τηλεσκοπιου χωρις την βοηθεια τριτου και με ενα goto???

Ή δεν χρειαζεται κατι τετοιο??

 

Εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου οταν ειπα οτι δεν ειναι και τοσο ''εκπαιδευτικο'' ισως το ειπα λιγο βιαστικα και μαλλον δεν ηταν απολυτα ευστοχο.

 

Και να προσθεσω οτι οντως η καλη μεταφορικοτητα ειναι ενα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα για ενα τηλεσκοπιο οπως διαπιστωνω τελευταια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν υποτιμώ κανένα τηλεσκόπιο όσο φθηνά και αν κάνει απ τη στιγμή που έχει αξιοπρεπή είδωλα και ελκύει κόσμο στην ερασιτεχνική αστρονομία. Μια χαρά εικόνες δίνουν και τα δύο τηλεσκόπια (για τα λεφτά τους και τις δυνατότητες τους). Για να είμαι ειλικρινής εντυπωσιάστηκα όταν είδα από το bresser του vag_stefanou. Εντυπωσιάστηκα υπό την έννοια πως δεν περίμενα από ένα τηλεσκόπιο των 70 euros να διακρίνω καθαρά πλανήτες (μικρούλης μεν αλλά καταλάβαινες άνετα πως ήταν ο Δίας για π.χ). Άλλωστε δεν είμαι ούτε στο μυαλό ούτε στην τσέπη του καθενός για να γνωρίζω τα κριτήρια επιλογών τους.

Το etx 125 αν δεν κάνω λάθος έχει πάνω από 1000 euros. Δεν θα διακινδύνευα σε καμμία περίπτωση να κουβαλάω πάνω σε μια μηχανή τηλεσκόπιο των 1000 euros.

 

Όσον αφορά το etx70 και το χρωματικό σφάλμα, αυτό που λες Παναγιώτη ισχύει μόνο αν χρησιμοποιήσεις τoυς προσοφθαλμίους που το συνοδεύουν. Σε διαβεβαιώ (επειδή δοκίμασα 15 προσοφθαλμίους) μόλις βάλεις πάνω οποιοδήποτε φακό televue το χρωματικό σφάλμα είναι σχεδόν ανύπαρκτο.

Και κάτι τελευταίο.

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η λανθασμένη εντύπωση, αλλά άσχετος και εύκολη ευθυγράμμιση δεν συμβαδίζουν. Αν νομίζετε πως κατά τη διαδικασία της ευθυγράμμισης το τηλεσκόπιο βάζει από μόνο του στο κέντρο το άστρο που προτείνει, έχετε καταλάβει λάθος. Πολλές φορές όχι απλώς δεν είναι καν μέσα στον προσοφθάλμιο αλλά ούτε καν στο πεδίο του ερευνητή...

 

Υ.Γ sheliak μπορείς να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση γιατί δεν την κατάλαβα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμο σε αρχάριους (και όχι μόνο) που κατά βάση παρατηρούν μέσα από αστικά κέντρά -μιας και εκεί οι χάρτες είναι σχεδόν άχρηστοι-.

 

Δείτε για παράδειγμα το παρακάτω τόπικ για τη νόβα στην Αλεπού και διαβάστε την εμπειρία του alepohori.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=74495#74495

 

O άνθρωπος δικαίως δεν μπορούσε να βρει εύκολα μέσα από την Αθήνα άστρα - μπούσουλες, για να εντοπίσει το αντικείμενο. Ξέρετε πόσο πιο εύκολο θα ήταν με ένα 8 ιντσο τηλεσκόπιο με goto; Κι αν δε σε ικανοποιεί που σε βοηθάει το τηλεσκόπιο να βρείς το στόχο, απομνημονεύεις το πεδίο, κλείνεις το διακόπτη του ρεύματος και το ψάχνεις χειροκίνητα.

 

Η μισή χαρά στην παρατήρηση μπορεί να είναι το να ψάξεις να βρεις το αντικείμενο αλλά μην ξεχνάμε και την άλλη μισή που είναι... να το δεις!!!

 

Γιατί, με 70mm και εντός πόλης πες ότι σε πάει το goto στο στόχο, θα το δεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα το etx εγινε τις τελευταιες ημερες αφορμη για μεγαλη κουβεντα...

Ολοι εχουμε την γνωμη μας. Θα σχολιασω μονο κατι για τους φιλους που ειπαν για το goto...

Πριν το παρω ηξερα που ειναι η σεληνη και ο ηλιος...

Την πρωτη νυχτα με το tonights best ειδα perseus double clouster , πλειαδες, την θολουρα του m31 κλπ κλπ. Πραγματα που δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν καν ! Το goto απο μονο του ειναι ενα υπεροχο εκπαιδευτικο εργαλειο για εναν αρχαριο.! Δεν γεννηθηκα Sagan δυστηχως. Εμενα με βοηθησε να μαθω τον ουρανο. Αυτη ειναι η εμπειρια μου. Οτιδηποτε με goto σε λογικη τιμη πιστευω οτι ειναι για ενα αρχαριο κατι πολυτιμο.

Απο εκει και περα επειδη περνω μηνυματα για το autoguide με το etx θα ανεβασω της οδηγιες για να μην στελνω στον καθε φιλο που με ρωταει ξεχωριστα. Κανω επικοληση το μηνυμα οπως το εχω στειλει ηδη σε φιλο στα Χανια. ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΝ !!! ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ !!!

 

Aγαπητε φιλε.

Θα ειμαι συντομος για να ειμαι κατανοητος

1)θελουμε autostar #497

2)καλωδιο #506 (αυτον τον κωδικο δεν τον θυμαμαι ακριβως.ψαξτο)

3)τηλεφακο απο φωτογραφικη μηχανη. και καποια ψιλοπατεντα για να μπει η οδηγητικη καμερα.(εγω ειχα βαλει το LPI να φανταστεις)

4)αλλη μια πατεντα για να κατσει ο τηλεφακος πανω στο etx.

5)δηλωση στο autostar POLAR MODE !

6)βαση που να σηκωνει το ext σε Polar align

(υπαρχει patch για να δουλευει το etx και σε alt/az mode autoguide)

 

 

7)συνδεουμε το #χχχ καλωδιο στην aux και απο την αλλη στην σειριακη του pc.

8) συνδεουμε τις καμερες

9) ανοιγουμε το autostar envisage και κανουμε connect scope

10) δηλωνουμε ποια καμερα θα φωτογραφιζει και ποια θα οδηγει

11) παιζουμε με τις ρυθμισεις...και τελος.

 

Ολα αυτα φαινονται απλα αλλα μεχρι να καταληξω τι και πως... Μεχρι και το e-mail απο την Meade αγνοησα που μου ειπε οτι δεν γινεται...

 

Το εκανα οχι για τα απιστευτα αποτελεσματα και τις φοβερες φωτο που θα εβγαζα. Το εκανα γιατι ηθελα καθαρα τεχνικα και μονο να το επιτυχω.

Συνιστω οποιος εχει ETX 70 να βαλει μια web cam επανω και μεχρι εκει. Ας μαθει τον ουρανο με το goto ας βγαλει μερικα φωτεινα νεφελωματα και γενικα ας αρχισει να μαθαινει τα βασικα με αυτο.

Προτεινω να μην μπει καποιος στον κοπο και στα εξοδα που μπηκα.

 

Οτι αλλη απορια εχεις αγαπητε φιλε μου μην διστασεις. Και αν ερθεις Δραμα να μου πεις να βρεθουμε. Καλη χρονια.

 

ΥΓ. ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΑΠΟΨΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΝ.

DSC00710.JPG.d7b2e90cd6c58a417026f77ad7fe4e9a.JPG

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΕ POLAR MODE

DSC00708.JPG.ee5db635c519ef599c06c683739af4f6.JPG

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O άνθρωπος δικαίως δεν μπορούσε να βρει εύκολα μέσα από την Αθήνα άστρα - μπούσουλες, για να εντοπίσει το αντικείμενο. Ξέρετε πόσο πιο εύκολο θα ήταν με ένα 8 ιντσο τηλεσκόπιο με goto;

Γιατί, με 70mm και εντός πόλης πες ότι σε πάει το goto στο στόχο, θα το δεις;

 

planetman αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τι έγραψα, θα δεις πως ήδη έχω απαντήσει στην ερώτησή σου.

 

Στέλιο, keep up the good work. Ευχαριστούμε ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητη Κατερινα να σαι καλα για τα καλα σου λογια.

Αλλα πρεπει να τονισω οτι νιωθω καπως αβολα. Ο λογος ειναι οτι αισθανομαι οτι χωριζομαστε σε "στρατοπεδα". Αυτοι που πιστευουν οτι το διαολακι αξιζει σαν αρχικο και σε αυτους που το απεχθανονται θα τολμουσα να πω. Αυτο πιστευω οτι ειναι λαθος. Η κοινη αγαπη και το παθος μας για την αστρονομια πιστευω οτι ειναι η ουσια. Απο εκει και περα ο καθενας εχει την γνωμη του.

Θα ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας.

Αποψε ειμαι συγκινημενος τολμω να πω. Ο λογος ειναι οτι εκει που φωτογραφιζα...σταθηκα και σκεφτηκα. Ο στοχος ο NGC 891 ειχε φανει στο monitor...30.000.000 ετη φωτος ταξιδι για να φτασει στο ccd μιας DSI. 30.000.000 ετη φωτος ταξιδι για να το δω...Aνατριχιασα και συγκινηθηκα... Απεριγραπτο το συναισθημα. Το ξερουν ολοι οσοι το εζησαν.

 

Και ολα αυτα ξεκινησαν μια μερα του Ιανουαριου του 2007 που μπηκα στο υπερμαρκετ και στα ραφια μαζι με τα υπολοιπα ειδη (ξερετε κονσερβες , φαγωσιμα ,φρουτα και λαχανικα )υπηρχε και ενα τηλεσκοπιο.

Αν δεν το αγοραζα, δεν θα ενιωθα αυτο που ενιωσα αποψε, ουτε και φυσικα θα επικοινωνουσα μαζι σας μεσα απο αυτην την σελιδα...

 

Χρονια πολλα σε ολους και καθαρους ουρανους.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ βρε Στελιο...τι ομορφα που τα λες :roll: ..... Μαγεια Εντελως. Μου λειπει και το "μωρο μου"... :cry:

 

Χρονια Πολλα σε ολους :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης